akinti.gen.tr https://www.akinti.gen.tr Akıntı, Akıntı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, akinti.gen.tr Mon, 23 May 2016 00:00:00 +0000 Sat, 29 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Bebeklerde Kulak Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/bebeklerde-kulak-akintisi.html Sat, 13 Oct 2018 03:30:08 +0000 Bebeklerde kulak akıntısı, aslında her bebeğin başına gelebilecek bir durumdur. Aileleri çokça tedirgin eden bu problemin birçok nedeni vardır. Bu nedenle meydana gelen kulak akıntısının nedeninin acilen belirlenmesi, ortaya ç Bebeklerde kulak akıntısı, aslında her bebeğin başına gelebilecek bir durumdur. Aileleri çokça tedirgin eden bu problemin birçok nedeni vardır. Bu nedenle meydana gelen kulak akıntısının nedeninin acilen belirlenmesi, ortaya çıkabilecek olan sorunların kontrol edilmesini sağlayacaktır. Bebeklerde görülen kulak akıntılarında genellikle kulak kiri, irin ya da diğer sıvılar meydana gelir. Bu sıvılar arasında kan da yer alır. Genellikle bebeklerdeki kulak akıntısı, kulaklardan sızan kulak kirleridir. Bu nedenle birçok zaman kulak akıntısı çok ciddi sorunları teşkil etmez. Daha önceden de belirttiğimiz gibi bu durum farklı nedenlerden de kaynaklanabileceği için kesinlikle önemsenmesi gerekir. Bebeklerde kulak akıntısı durumunda birçok zaman akıntı beyaz renkli ve hafif kanlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu akıntı nadiren de olsa sarı renkte olabilir. Meydana gelen bu problem genellikle bebeklerin dış kulağında kalan akıntı kalıntıları ve bebeğin yastığındaki akıntı kalıntılarından ortaya çıkarılmaktadır. Bu akıntılar kuruduktan sonra kabuksu bir yapı alır. Bu nedenle yastık üzerinde sıvı olarak görülmez.

Bebeklerde Kulak AkıntısıBebeklerde kulak akıntısının en önemli nedenleri:
 • Kulak kanalında oluşan travma: Bu durum özellikle düşme sonrasında ya da şiddet gören bebeklerde kafaya alınan darbeler sonrasında oluşmaktadır. Kulak bölgesine gelen darbeler basınç oluşturarak bebeğin kulak yollarının zarar görmesine ve kanamayla birlikte iltihap akıntısına neden olacaktır. Bu durum tedavi edilmezse ya da müdahale edilmezse bebeklerde sağırlık gibi problemlere neden olabilir. 
 • Dış kulak kanalındaki bir madde: Bebekler bilinçsiz bir şekilde hareket ettikleri için ellerine aldıkları büyük ya da küçük tüm parçaları ağzına, gözlerine ve burunlarına götürürler. Bu durumda kulağa giren maddeler fark edilmediğinde direk olarak kanama sorunlarına ya da akıntı sorunlarına neden olur. Bu durumda da akıntı, iltihaplar oluşmaktadır.
 • Kanser: Aslında kansere bağlı olarak ortaya çıkan akıntılar bebeklerde çok karşılaşılmamaktadır. Fakat bazı bebeklerde kulak kanseri ya da diğer kötü huylu tümörler sürekli olarak kulak akıntısına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar nedeniyle kulak akıntıları acilen muayene ettirilmelidir. 
 • Bebeklerde kulak akıntısı probleminin en basit nedeniyse tabi ki kulakta oluşan enfeksiyonlardır. Oluşan bu enfeksiyonlar, direk olarak bebeklerde asrı akıntılara neden olurlar. Bu akıntılar, günde bir ya da iki kez akıntıya neden olur. Ayrıca enfeksiyonlar ciddi olarak ağrıya neden olduğu için acilen müdahale edilmelidir. 
 • Karşılaşılan bir diğer durum ise kulak zarı delinmesidir. Bu neden de genellikle bebeklerde kulağa alınan darbeler sonrasında oluşmaktadır. 
Hangi durumlarda sorunun acil olduğunu anlarız
Eğer bebeğinizin kulağındaki akıntı aşırı kanlıysa ya da akıntı kokuluysa kesinlikle zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Bu durum bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Bunun yanında eğer sorun yaralanma sonrasında ortaya çıkmışsa kulak akıntısı yine çok ciddi bir sorundur. azı bebeklerde akıntıyla birlikte seslere tepki vermemeye yani işitme kaybı da görülmektedir. Eğer çocuğunuzda bu durumu hissediyorsanız, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. 

Neler yapılabilir
Aslında tıbbi olarak akıntının nedeni tam olarak belirlenmeden önce ailelerin bu duruma herhangi bir ilaçla ya da maddeyle müdahale etmesi son derece yanlıştır. Bunun için bebeklerde kulak akıntısı durumunda ilk olarak bu akıntıların nedenini öğrenmelisiniz. Bebeklerde kulak akıntısı varsa kesinlikle kulak pamuğu kullanmamalısınız. Kulak pamuğu haricinde kulak temizlemek için doktor tavsiyeli olarak kulak temizleyici damlalar kullanabilirsiniz. 
]]>
Yeşil Akıntı https://www.akinti.gen.tr/yesil-akinti.html Sat, 13 Oct 2018 03:57:09 +0000 Yeşil akıntı, Hemen hemen bütün kadınların sıkıntılı sorunlarından birisi de yeşil akıntı problemidir. Genelde her kadında açık renkli beyaz bir akıntı olması normaldir. Bu akıntının türü adet dönemlerine göre de f Yeşil akıntı, Hemen hemen bütün kadınların sıkıntılı sorunlarından birisi de yeşil akıntı problemidir. Genelde her kadında açık renkli beyaz bir akıntı olması normaldir. Bu akıntının türü adet dönemlerine göre de farklılık göstermektedir.
Yeşil akıntı genelde bulaşıcı bir hastalıktır. 
 • Cinsel yollarla
 • Islak çamaşırların giyilmesiyle( Bikini, mayo vb)
 • Hijyenik olmayan tuvaletlere temas yoluyla 
 • Başkasına ait iç çamaşırlarının kullanılması ile
Bulaşabilir. Akıntı örneği yeşil sarı renklerde köpüklü bir yapıya sahiptir. Trikomonas enfeksiyonu olarak adlandırılır. Birçok oksijensiz ortamda üreyebilen ve çoğalabilen bakteriler sayesinde vajinanın PH değerini de düşürürler. En büyük belirtileri kaşıntı ve yanma hissidir.Bazı vakalar da kötü kokuda eşlik edebilir. Şişlik,kızarıklık, rahim ağzında kanama meydana gelebilir. Aşırı derecede kasıklarda ağrı olur. Cinsel ilişkide yanma ve ağrıda hastalık evresinde karşılaşılabilecek sorunlardandır.

Yeşil AkıntıYeşil akıntı dan korunma yöntemleri:
 • Tuvalet temizliğine dikkat etmek
 • Dar pantolon yada dar iç çamaşırları giyilmesi
 • Genital bölgenin banyodan sonra kurulanması
 • Çok eşli insanlarla birlikte olmamak
 • Genital bölge temizliğine dikkat etmeli Ph derecesini değiştirecek temizleyici sabunlar köpükler kullanılmamalı
 • Tuvalet temizliğinde bağırsaktan gelen çeşitli bakterilerin vajinaya bulaşmaması temizliğimiz önden arkaya doğru olmalıdır
 • Sentetik iç çamaşırlarından kaçınmalı pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalı
 • Vajinanın içini yıkamamak
 • Yüzme ve denizden sonra ıslak çamaşırlarla dolaşılmaması
 • İç çamaşırların yıkandıktan sonra ütülenmesi
 • iç çamaşırların temizliğinin deterjanla değil doğal sabun ile yapılması
Yeşil Akıntı Tedavi Yöntemleri:

En etkili yöntem antibiyotik tedavisidir. Fakat bu tedavi eşli olduğu için partnerlerin ikisine de antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Kesinlikle cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.Eşli tedavi olmazsa hastalığın tekrar etmesi kaçınılmazdır. Ayrıca aşırı kilo ve şeker hastalıkları da bu tip enfeksiyonlara davet çıkaran nedenler arasındadır. Akıntının tedavi edilmemesi yüksek ateş, mide bulantısı ile kendini gösterir. Enfeksiyonun yumurtalıklara ve rahim içine yayılması sonucu kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu tip rahatsızlığı olan kişiler ihmal etmemeli ve en yakın sağlık kuruluşunda tedavi olmalıdır.
]]>
Gebelikte Yeşil Akıntı https://www.akinti.gen.tr/gebelikte-yesil-akinti.html Sat, 13 Oct 2018 23:56:16 +0000 Gebelikte yeşil akıntı, Genelde kötü kokulu,yeşil renkli köpüklü bir görünüme sahiptir. Günümüzde fazlasıyla yaşanılan ve tedavi edilmez ise gebelikte tehlikeli sonuçlar ortaya çıkmasına hatta erken doğuma bile neden ol Gebelikte yeşil akıntı, Genelde kötü kokulu,yeşil renkli köpüklü bir görünüme sahiptir. Günümüzde fazlasıyla yaşanılan ve tedavi edilmez ise gebelikte tehlikeli sonuçlar ortaya çıkmasına hatta erken doğuma bile neden olabilir. Bu tip rahatsızlıklar gebeliğin başından sonuna kadar devam etmektedir. Kaşıntı ve kasıklar da ağrı ile başlar.Hamilelik sırasın da hormonlar diğer zamanlara göre daha hızlı çalıştığından mantar ve mikroplar daha hızlı çoğalır. Bu durum da hasta için oldukça sıkıntılı ve rahatsız edici bir durumdur. Çünkü hamilelik döneminde ilaç kullanma olayı normal bireylere göre daha kısıtlı olduğundan hastalığın şiddeti günden güne artabilir. Hastalar doktorların verdikleri ilacı bebeğe zarar verir düşüncesiyle kullanmak istemezler.

Fakat tıpta genel de her şeyin çaresi olduğu gibi gebelikte yeşil akıntının da çaresi vardır daha düşük dozda ilaçlarla hastalığın tedavisi yapılır. Diğer hastalara göre bu süreç biraz daha uzun olmuş olsa da kesinlikle tedavi edilmelidir. Gebelikte oluşan yeşil akıntı annenin psikolojik durumu da etkilemektedir. Fakat bebeğin iltihap kapmaması ve sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için anne güçlü olmalıdır. Yeşil akıntıya yüksek ateş, mide bulantısı, halsizlik, kusma gibi durumlar eşlik ediyorsa acilen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Yeşil AkıntıGebelikte Yeşil Akıntının sebepleri
 • Herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın da bu tip akıntılar oluşabilir. Vücutta bulunan başka bir hastalığında habercisi olabilir. Bu nedenle annenin bir sağlık kontrolünden geçmesinde fayda vardır.   
 • Sentetik iç çamaşırları giyilmesi
 • Kokulu, parfümlü tuvalet kağıtlarının kullanılması
 • Cinsel ilişki
 • Islak iç çamaşırı ve bikini giyilmesi
 • Dar kıyafetler giyilmesi
 • Vajinanın sabunlu ve parfümlü ürünlerle temizlenmesi vajinanın ph değerini bozarak hastalığın oluşmasına davet çıkartır.
 • Klor seviyesi çok yüksek olan havuzlara girilmemeli.
 • Yalın ayak soğuk zeminlerde dolaşılmaması 
 • Başkasına ait iç çamaşırlarının kullanılması
 • Günlük pedlerin uzun süre değiştirilmemesi
Hasta tedavi sırasında;
 • İlaçlarını kullanırken kesinlikle cinsel ilişkiye girmemeli, 
 • Pamuklu iç çamaşırları kullanmalı  
 • Havuzdan, banyodan çıktıktan sonra vajinal bölgenin pamuklu ve ütülenmiş havlu ile kurulanmalı,
 • Aşırı şeker tüketiminden kaçınılmalı, 
 • Sık sık iç çamaşırı değiştirilmeli , 
 • iç çamaşırları temizlenirken deterjan yerine sabun tozu kullanılmalı 
 • Vajina temizlenirken önden arkaya doğru silinmelidir.
Hamilelik sırasında bu tip sorunlarla karşılaşmaması için kesinlikle belirli periyotlarda muayene olması gerekir.
]]>
Bayanlarda Akıntı https://www.akinti.gen.tr/bayanlarda-akinti.html Sun, 14 Oct 2018 14:14:39 +0000 Bayanlarda akıntı, bayanların çok sık karşılaştığı problemlerden biridir. Hayatın herhangi bir döneminde karşılaşılabilen akıntı, genelde üreme çağında daha yoğun olur. Kadınlık hormonlarının etkisiyle Bayanlarda akıntı, bayanların çok sık karşılaştığı problemlerden biridir. Hayatın herhangi bir döneminde karşılaşılabilen akıntı, genelde üreme çağında daha yoğun olur. Kadınlık hormonlarının etkisiyle rahim ağzında bulunan servikal bezler ve vajen bölgesinde yer alan bezler düzenli olarak bölgenin nemli kalması ve kayganlığı arttırmak için sıvı salgılar. Bu sıvı sayesinde cinsel ilişki daha konforlu olur, bölgede tahriş engellenir ve vajina bölgesinde oluşabilecek mikroplar dışarıya atılır. Vajinanın nemli olması kadın sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak önemli olan var olan akıntının normal mi yoksa anormal mi olduğunu ayırt etmektir.

Bayanlarda yaşanan akıntı normalden daha fazlaysa bir hastalığın habercisi olabilir. Akıntıyla beraber idrar yaparken yanma, kaşıntı ya da ağrı hissi yaşanıyorsa bu durum bölgede oluşan bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Akıntı az, berrak ya da hafif bulanıksa bu normal kabul edilir. Bölgede belli miktarlarda bakteri ya da mantarların bulunması normaldir. Bu sayede bölge fonksiyonel olarak çalışabilir. Fakat bazı etkenler nedeniyle bölgenin fonksiyonu bozulabilir. Bölgede işlev bozukluğuna antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı, sentetik iç çamaşırı giymek, vajinal duş, hormon bozuklukları gibi etkenler neden olabilir.

Bayanlarda AkıntıBayanlarda akıntıya yol açan etkenler nelerdir

Mantar enfeksiyonu: Bölgede meydana gelen mantar enfeksiyonu bayanlarda şiddetli akıntıya yol açabilir. Akıntıyla beraber, kaşıntı, tahriş, yanma gibi şikayetlerde yaşanabilir. Yanma hissi idrar yaparken ve cinsel birliktelik anında daha yoğun hissedilir. Mantar enfeksiyonu nedeniyle yaşanan akıntı genelde kokusuz, beyaz renkli ve süt kesiği şeklinde görülür.

Atrofik vajinit: Hormon seviyesi düşük olanlar ya da menopoz dönemindeki kadınlarda daha sık rastlanılan bir hastalık türüdür. Vajinada kuruluk hissiyle birlikte yaşanabilir. Kuruluk haricinde yanma da yaşanabilecek belirtiler arasında yer alır. Tedavisi için genelde östrojen tedavisi kullanılır.

Bakteriyel vaginosis: Bayanlarda en çok akıntıya yol açan etken bakteriyel vajinittir. Bu enfeksiyon vajinal bölgede mikropların yoğun bir şekilde artmasına yol açar. Akıntı gri, beyaz ya da sulu bir şekilde meydana gelebilir. Oldukça kötü bir kokuya sahiptir. Cinsel birliktelik ve adet dönemi gibi dönemlerde şiddeti artar. Akıntının rengi, kokusu ph değerinin 4,5'ten daha yüksek olması tanı için önemlidir. Daha çok rahim içi araç kullanan bayanlar, sigara kullanan bayanlar, çok eşliliği tercih eden bayanlar, sık aralıklarla vajinal duş yapanlar ve adet döneminde cinsel birliktelikte bulunanlarda görülen bir rahatsızlıktır

Trikomonas vajiniti: Cinsel birliktelikle bulaşan bir enfeksiyondur. Yaşanan akıntı köpüklü, yoğun ve kötü bir kokuya sahip olur. Cinsel birliktelikle bulaşan bir hastalık olduğundan tedavide eş tedavisi önemlidir.

Bayanlarda akıntıya yol açan hastalıklardan korunma yöntemleri nelerdir

Bayanlarda akıntı daha çok mantar enfeksiyonu nedeniyle oluşum gösterir. Mantar enfeksiyonları nemli ortamlarda daha fazla çoğalır. Bu nedenle bölgenin devamlı kuru tutulması gerekir. Islak iç çamaşırı giymek ya da deniz-havuz gibi yerlerden çıktıktan sonra ıslak kıyafetlerle uzun süre beklemek enfeksiyonların artmasına yol açar. Akıntıdan korunmak için pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılarak olası mikropların bölgeye teması engellenmelidir. Sabun, kokulu tuvalet kağıdı, duş jeli gibi ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır.

Bayanlarda akıntı tedavisi

Bayanlarda yaşanan akıntı için doktora başvurulduğunda doktor ilk önce akıntının nedenini tespit eder ve nedene yönelik tedavi başlatır. Tedavide ağız yoluyla hap, krem, tablet, fitil ya da jeller reçete edilebilir. Bazı hastalıklarda eş teda]]> Ameliyat Sonrası Akıntı https://www.akinti.gen.tr/ameliyat-sonrasi-akinti.html Mon, 15 Oct 2018 08:19:58 +0000 Ameliyat Sonrası Akıntı, Bir kısım hastalıkların tedavisi amacıyla hasta rahatsızlığının giderilmesi amacıyla kişiler ameliyat olur. Olunan bu ameliyat sonrasında bir kısım iltihaplar nedeniyle akıntı durumu söz konusudur Ameliyat Sonrası Akıntı, Bir kısım hastalıkların tedavisi amacıyla hasta rahatsızlığının giderilmesi amacıyla kişiler ameliyat olur. Olunan bu ameliyat sonrasında bir kısım iltihaplar nedeniyle akıntı durumu söz konusudur. Oluşan bu akıntılar bazen büyük etkilere ve rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Zaten ameliyat yapılırken oral veya damar yolu tedavileri etki etmediği takdir de bu defa ameliyat hasta için hasıl olur. İnsanlar iç hastalıkları veya dış etkilerden kaynaklı olarak ameliyat olurlar. Olunan bu ameliyatla kişi sağlığına kavuşmayı amaçlar. Ancak bazen yapılan ameliyatların yan etkileriyle birlikte ateşlenme, kanama ve ameliyat bölgesinde ciddi anlamda akıntılar oluşmaktadır. Bu akıntıların temelinde yatan gerekçe anestezi işlemi sonrasında açılan insan vücudunun bir kısım bakteri ve mikroplar nedeniyle şişme, morarma ve buna bağlı akıntılar gözlemlenir. Şişlik içerisinde biriken iltihap sıkıldığı takdir de veya dış etkilerle sürtünmeden kaynaklı olarak vücut içerisindeki bu akıntı dışa doğru çıkar. Bunun sonucunda ameliyat sonrasında akıntılar oluşmaktadır.Ameliyat Sonrası Akıntı 


Ameliyat Sonrası Akıntı Tedavisi
Dış etmenlerin etkisi ile ameliyat yapılan bölge bakteri ve mikroplar nedeniyle iltihaplanır ve kanama ile akıntılar oluşur. Bu akıntıların giderilmesi amacıyla ameliyatın yapıldığı bölgenin pansumanı sökülür. Akabinde ameliyat bölgesi uygun ilaçlar ile dezenfekte edilir. Akıntının olduğu bölgedeki iltihap sıkılır. Sıkılan bu iltihap ameliyat bölgesinde çıkartıldıktan sonra bölge tekrardan dezenfekte edilir. Akabinde pansumanı yapıldıktan sonra hastanın tedavisi sağlanmış olur. Ameliyat sonrasında akıntının tekrarlamaması amacıyla kişi kendisini zorlayıcı işlerden uzak durmalıdır. Beklenmeyen bir durum olduğu takdirde konu uzman hekimlere bildirilmelidir.
]]>
Hamilelikte Akıntı https://www.akinti.gen.tr/hamilelikte-akinti.html Mon, 15 Oct 2018 19:21:51 +0000 Hamilelikte akıntı, aslında günümüzde hemen hemen her hamile kadının başına bir kez bile olsa gelen bir durumdur. Bazı insanlarda bu akıntılar ciddi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle akıntıların çok keskin bir kokusunun Hamilelikte akıntı, aslında günümüzde hemen hemen her hamile kadının başına bir kez bile olsa gelen bir durumdur. Bazı insanlarda bu akıntılar ciddi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle akıntıların çok keskin bir kokusunun olması, dışarıdan insanların bile rahatsız olmasına neden olmaktadır. Hamile olan kadınların çoğunda akıntı meydana gelmektedir. Genellikle vajinal akıntı olarak geçen bu durum birçok zaman gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkar. Meydana gelen akıntıların birçoğu herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Fakat bazı akıntılar birçok yönüyle kişilerde olumsuz etkiler yapar. Özellikle hamilelikte akıntı olan kadınların bu akıntıları enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa problem çok daha büyüktür. Hamilelikte akıntıya neden olan en önemli etkenlerden biri enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar, direk olarak kadınlarda keskin kokulu ve aynı zamansa sarı renkteki akıntıların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu akıntılar, birçok zaman mantarlar, bakteriler ve parazitlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar, günümüzde birçok kişide görüldüğü için hamilelikle birlikte bu gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamilelikte akıntı, normal bir akıntı mı yoksa herhangi bir soruna bağlı olarak gelişen bir akıntı mı olduğunun anlaşılabilmesi için kesinlikle uzman doktorların muayenesi gerekmektedir. Sorun net olarak ortaya çıkarılamazsa kişide bazı testler yapılabilir. Aksi durumda herhangi bir tedavi uygulanamaz. Özellikle kişiler hamile olduğu için yanlış tedavi son derece tehlikelidir. 

Hamilelikte AkıntıHamilelikte akıntı çeşitleri nelerdir

Fizyolojik akıntılar: Hamile bayanlarda en çok görülen akıntı türüdür. Bu akıntılar genellikle beyaz ve şeffaf bir renktedir. Bu nedenle kendilerini kolay bir şekilde ayırt ettirebilirler. Bu akıntılar genel olarak kişilerde herhangi bir şikayete neden olmaz. Fakat eğer kişide herhangi bir durum söz konusuysa kesinlikle bu akıntılar uzman doktorlar tarafından kontrol edilmelidir. Fizyolojik akıntı türü ile dışarı herhangi bir koku çıkmaz. Bu nedenle dış çevreyi etkilemez. Eğer akıntı aşırı artmışsa kesinlikle müdahale edilmelidir. 

Enfeksiyonel akıntı: Hamilelikte akıntı sorunu olan kişilerde görülen bir diğer akıntı çeşidi ise enfeksiyonlardan kaynaklanan akıntılardır. Bu akıntının rengi genellikle beyaz ve krem peynir kıvamındadır. Genellikle vajinanın aşırı bir şekilde kaşınmasına neden olur. Genellikle hamile kadınlarda görülen bir tür olduğu için hamile olmayan bayanlarda son derece az rastlanır. Bu akıntı çeşidi, kadınlarda hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkar ve bu durumun nedeni direk olarak bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. 

Bakteri ve parazitlerden kaynaklanan akıntı: Kadınlarda hamilelik dönemi öncesinde ve hamilelik döneminde bu tür akıntıların olması çok beklenen bir durumdur. Fakat sorun bakterilerden ve parazitlerden kaynaklanıyorsa bu durumun doğuma kadar ortadan kaldırılması gerekir. Çünkü doğum sırasında bu bakteriler, bebeğin ağzına girebildiği için bebekte ciddi olarak bakteri hastalıkları oluşur. Bunun için acil tedavi şarttır. Bu durum hem anne adayı için hem de bebek için oldukça önemlidir. 

Bu akıntıların oluşmaması için yapılabilecek şeyler:

Hamilelikte akıntı sorunu yaşamamak için yapılacak birçok husus vardır. Bu hususların doğru bir şekilde uygulanması akıntıların oluşmasını önleyecektir. Bunlar;
 • Hamilelik süresinde kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar eğer doktor tavsiyesiyle verilmişse bu durumda kullanılabilir. Fakat kesinlikle reçetesiz olarak antibiyotik ve antibiyotik içerikli ilaçlar kullanmamalısınız. Bu ilaçlar ciddi bir şekilde akıntıya neden olur.
 • Hamile olan bayanların, kesinlikle aşırı klor bulunan havuzlara girmemesi gerekmektedir. Su içerisinde bulunan klor, hamilelik]]> Kasık Ağrısı Ve Akıntı https://www.akinti.gen.tr/kasik-agrisi-ve-akinti.html Tue, 16 Oct 2018 14:10:48 +0000 Kasık ağrısı ve akıntı, günümüzde bayanların en büyük problemidir. Son derece yaygın olarak görülen bu durum, özellikle adet günü öncesinde ve adet günü sonrasında çok sık bir şekilde görülmektedir. Genellikle rahim Kasık ağrısı ve akıntı, günümüzde bayanların en büyük problemidir. Son derece yaygın olarak görülen bu durum, özellikle adet günü öncesinde ve adet günü sonrasında çok sık bir şekilde görülmektedir. Genellikle rahim bölgesinde ve yumurtalıklarda görülen sorunlardan kaynaklanan bu durum, kimi zaman oldukça artarak kişilerin tedirgin olmasına neden olmaktadır. Kasık ağrısıyla birlikte görülen akıntı, kadınlarda vajinadan gerçekleşmektedir. Meydana gelen akıntı hakkında herhangi bir şekilde yorum yapmak son derece yanlıştır. Çünkü kasık ağrısıyla birlikte örülen akıntının rengine, kıvamına ve kokusuna bakılmadan ne tür bir akıntı olduğu anlaşılamaz. Bu sorunun yanında kişideki kasık ağrısı ve akıntı probleminin iyi ya da kötü olup olmadığını anlamak için ayrıca sorunun ne zamandan beri görüldüğünün bilinmesi gerekmektedir. Sorun henüz gün içerisinde meydana gelmişse biraz daha bekleyin. Fakat bu problem uzun süredir etkisini göstermişse kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza gidin. Kasık ağrısı ve akıntı, bazı insanlarda aniden başlar ve aniden kesilir. Bu durum kişilerin hayatında bazı işlerin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Örneğin bir öğrencide, sınav esnasında böyle bir sorunun başlaması, öğrenci için son derece ciddi bir problemdir. Bunun yanında çalışan bir bayanda önemli bir iş sırasında böyle bir problemin görülmesi durumunda kişi için çok ciddi bir sorun ortaya çıkar. 

  Kasık ağrısı ve akıntı, genellikle insanlarda meydana gelen hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Bu hastalıklar, kişilerde meydana geldiği zaman direk olarak bu şekilde belirtiler göstererek kendilerini ele verirler. Özellikle dış gebelik adındaki hastalık, kadınlarda şiddetli bir kasık ağrısıyla birlikte hafif kokulu bir akıntının meydana gelmesine neden olur. Kasık ağrısıyla birlikte görülen akıntılar, insanlarda kanamalı bir akıntıysa kesinlikle ciddi bir sorunun belirtisidir. Bu nedenle hiçbir zaman bu gibi sorunları önemsememezlik yapmamalısınız. Bilmelisiniz ki birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis önemli bir yer tutar. 

  Kasık Ağrısı Ve AkıntıKasık ağrısı ve akıntı neden kaynaklanır
  • Bu duruma neden olan en önemli etken, kadınlarda meydana gelebilen yumurtalık kistlerinin yırtılmasıdır. Bu duruma bağlı olarak gelişen kasık ağrısı ve akıntı, genellikle kişilerde yumurtlama döneminde yani adet dönemlerinde etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Bunun için en çok adet dönemine birkaç gün kala şiddetli kasık ağrısı ve beraberinde akıntı görülür.
  • Bazen kadınlarda ya da erkeklerde görülen bağırsak iltihabı sorunları bu gibi durumlara neden olabilir. Bağırsak iltihabı görülen kişilerde  akıntı makattan meydana gelir. Bu nedenle daha kolay bir şekilde ayırt edilebilir. 
  • Bazen şiddetli kasık ağrısı ve akıntı, insanlarda rahim ağzının enfeksiyon kapması nedeniyle meydana gelmektedir. Özellikle sık sık cinsel partner değiştiren kadınlarda enfeksiyonların oluşumuna bağlı olarak kasık ağrısı meydana gelir. Bu durum son derece yaygın bir şekilde görülmektedir. 
  Bu nedenlerin yanında daha birçok soruna bağlı olarak kasık ağrısı ve akıntı problemiyle karşılaşılabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı kaynaklanan akıntı ve ağrı sorununun önemli bir ortak yönü vardır. Bu şikayetlerle doktora giden insanların birçoğunda akıntıya eşlik eden şiddetli bir kaşıntı problemi vardır. Bu nedenle akıntının olduğu kişilerin çok ciddi bir şekilde hijyen kurallarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Öyle ki en küçük enfeksiyon durumlarında bile kişiler oldukça önemli bir şekilde kasık ağrısı ve akıntı sorununa neden olur. Fakat her ne olursa olsun yapılması gereken en önemli şey, en küçük akıntılar da bile rahatsızlık duyuluyorsa doktora giderek sorunun nedenini öğrenmektir. Bu gibi basit görünen durumlar, daha sonradan ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 
  ]]> Göz Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/goz-akintisi.html Tue, 16 Oct 2018 16:45:25 +0000 Göz akıntısı günlük hayatta çok sık karşılaşabileceğimiz fiziksel rahatsızlıklar arasında yer alır. Özellikle de rüzgarla birlikte gelen toz ve zerre gibi maddeler ciddi derecede rahatsız edici olabilmektedir.  Çünkü bu Göz akıntısı günlük hayatta çok sık karşılaşabileceğimiz fiziksel rahatsızlıklar arasında yer alır. Özellikle de rüzgarla birlikte gelen toz ve zerre gibi maddeler ciddi derecede rahatsız edici olabilmektedir.  Çünkü bu tozlar beraberinde bir takım virüs ve bakterileri de getirmektedir. Bu da göz akıntısı konusunda en büyük tetikleyicilerden birisi olmaktadır. Ancak göz akıntısı rahatsızlığı belirtilerine göre farklı başlıklar altında incelenmektedir.

  Toz Nedeniyle Oluşan Göz Akıntısı

  Yaşadığımız ortamlar her ne kadar temiz görünse de, gözle görünmeyen mikroskobik zerreler nedeniyle çoğu zaman büyük sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bunların başında da göz hastalıkları gelmektedir. Çünkü göz organı insan vücudundaki en hassas kısımlardan birisidir. Her ne kadar refleksif özellikleri sayesinde göz kapağı gözü korusa da sert rüzgar ve ani olaylar nedeniyle göze zararlı yabancı maddelerin gelme ihtimali yüksektir. Bu gibi durumlar karşısında göz bir savunma mekanizması olarak göz yaşı bezlerini kullanır ve bu zararlı maddeleri vücuttan dışarı atmaya çalışır. Bu işlem normal koşullarda bir saat kadar sürmektedir. Bu süre sonunda herhangi bir etkisi kalmamaktadır. Ancak gelen zerre ile birlikte bir mikrobik olay gerçekleşmişse,  göz sürekli olarak sulanmaya başlar ve kişiyi rahatsız edecek düzeyde bir göz akıntısı oluşur. Bu göz akıntısı, gözün kendi kendini tedavi edememesinden kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda derhal geç kalınmadan bir doktora başvurmak gerekir.  Çünkü bir ihmal durumunda göz ilerleyen süreçte işlevini yitirebilmektedir.

  Göz AkıntısıAlerjik Faktörler Nedeniyle Oluşan Göz Akıntısı

  Göz akıntısının bir diğer nedeni olarak da alerjik faktörler olarak gösterilmektedir. İnsan biyolojisinin dünya üzerindeki insan sayısı doğrultusunda farklılıklar gösterdiği düşünüldüğünde, her insan için farklı etmenler ortaya çıkması demektir. Yapılan çalışmalarla elde edilen sonuçlar doğrultusunda insan yaşamını etkileyen her nesne ya da varlık bir alerjik faktör olarak görülebilmektedir. Bu doğrultuda da göz akıntısı için alerjik bir tanı koyabilmek için herkese özel test yapılması gerekmektedir. 

  Göz akıntısı konusunda en bilinen alerjik reaksiyon bahar aylarında polenlerin neden olduğu akıntıdır. Bu akıntıların süreleri kişiden kişiye değişkenlik gösterse de, büyük ölçüde aynı etkiyi ortaya koymaktadır. Bu durumla karşılaşıldığında genellikle polenlerin yoğun olduğu ortamlardan uzak durmak sorunu da büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Ancak her zaman bu şekilde kurtulmak da mümkün olmayabilir. Bazı bağışıklık sistemleri bu durum karşısında etkisiz kalarak kişiye çok daha zor durumlar yaşatabilmektedir. Basit bir göz akıntısı zaman içerisinde gözde ağrı ve yanmaya ve daha ileriki aşamada görme bozukluğu ve görme kaybına neden olabilmektedir. Eğer yaşanılan göz akıntısının alerjik bir reaksiyondan kaynaklandığı biliniyorsa ya da düşünülüyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır. 

  Güneş Nedeniyle Oluşan Göz Akıntısı 

  Güneş, dünya için olduğu kadar, insan vücudu için de son derece önemli bir kaynaktır. İnsan, güneş sayesinde vücudunun ihtiyacı olan D vitamini rahatça temin edebilmektedir. Ancak bazı durumlarda da güneş, insanlarda meydana gelen rahatsızlıkların nedeni olabilmektedir.  Özellikle de gözlerş hassas olan kişiler için gündüzler ve güneşli havalar bir çile haline gelebilmektedir. Güneşten yansıyan ışınlar her ne kadar atmosferden süzülerek dünyaya gelse de, sahip olduğu parlaklık hassas bir yapıya sahip olan gözü olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle de karanlık bir ortamdan ya da los bir ortamdan aniden güneşli bir ortama geçildiğinde göz kendini korumak için bazı tepkiler verebilmektedir. Göz akıntısı da bu tepkiler sonucu ortaya çıkan bir durum olarak göst]]> Çocuklarda Göz Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/cocuklarda-goz-akintisi.html Wed, 17 Oct 2018 02:07:42 +0000 Çocuklarda Göz Akıntısı, çok sıklıkla görülen bir durumdur, bunun bir çok nedeni vardır, hatta bazı çocuklarda göz akıntısıyla birlikte çapaklanma da gözlenebilir. Gözyaşı keseleri burnumuza çok yakın yerde bulunur, g Çocuklarda Göz Akıntısı, çok sıklıkla görülen bir durumdur, bunun bir çok nedeni vardır, hatta bazı çocuklarda göz akıntısıyla birlikte çapaklanma da gözlenebilir. Gözyaşı keseleri burnumuza çok yakın yerde bulunur, göz kapakları gözümüzü açıp kapattıkça gözyaşı pompalar, keseler burun kemiğine yakın olduğu için ağladığımız zamanlarda göz yaşımızla beraber burnumuzda akmaya başlar. Gözyaşı akıntısı asla  hafif bir rahatsızlık olarak görülmemelidir, erken tedavi edilmezse eğer, çok kötü sonuçlara neden olabilir.

  Çocuklarda Göz Akıntısı Nedenleri
  • Gözyaşı kanalının tıkanıklığı
  • Gözyaşı kanalının darlığı
  • Yabancı cisim kaçması 
  • Göz tansiyonu
  • Çeşitli enfeksiyonlar, bakteriler
  • Gözde çizilme
  • Göz kapaklarındaki yapısal bozukluk
  • Gözyaşı nezlesi
  • Işığa karşı hassasiyet
  Çocuklarda Göz AkıntısıÇocuklarda Göz Akıntısı Tedavisi

  Çocuklarda göz akıntısı, bir çok çocukta görülebilir, öncelikle tıkanıklığın nedeni araştırılır, akıntının nedenine göre tedavisi yapılır, göz akıntısının asla gözardı edilmemesi gerekmektedir, gözardı edilen küçücük gözyaşı akıntıları zamanında tedavi edilmezse eğer çok daha büyük hastalıklara, sorunlara hatta körlüğe kadar neden olabilir. Göz kapaklarında bozukluk olan çocuklar için, dışa yada içe dönük olan çocuklar da bu oluşum rahatsızlık veriyorsa gözü erken tedavi etmek gerekmektedir, eğer tedaviye geç kalınırsa ileride görme bozukluğuna hatta körlüğe neden olur, bu rahatsızlık ameliyatla düzeltilebilir. Bir diğer neden olan gözyaşı kanalının tıkanıklığı, gözyaşı bezleri çalışıyorsa da tıkanıklık varsa gözyaşı yüze doğru akar, bu tıkanıklık öncelikle göz masajı ile açılmaya çalışılır, eğer tıkanıklık mikrobik bir olaysa çeşitli antibiyotik göz damlalarıyla tedavi edilir, hala açılma yoksa küçük bir operasyonla gözyaşı kanalına tüp takılabilir. Yani kısacası bütün gözyaşı akıntısının sebebi ne olursa olsun acil tedavi gerektirmektedir.
  ]]>
  Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/kahverengi-akinti.html Wed, 17 Oct 2018 14:16:28 +0000 Kahverengi Akıntı, Kadınlarda görülen vajinal akıntı genelikle adet döneminde oldukça fazla görülmektedir. Vajinadan gelen akıntının görünümü ile rengi adet döngüsünün farklı sürelerinde ve evrelerinde oldukça farklı Kahverengi Akıntı, Kadınlarda görülen vajinal akıntı genelikle adet döneminde oldukça fazla görülmektedir. Vajinadan gelen akıntının görünümü ile rengi adet döngüsünün farklı sürelerinde ve evrelerinde oldukça farklılık göstermektedir. Kadınlarda yumurtlama evresinde yani ovulasyondan önce adet döngüsünün başında mukus üretimi oldukça yüksek oranlarda görülmektedir. Kadınlarda adet görüldükten sonra oluşan kahverengi akıntı olası sebepler ile sıklıkla kadınlar tarafından merek edilmiştir. Meydana gelen rengi kahverengi olan bu akıntı kadınlarda farklılık göstermektedir. Adet dönemi içinde görülen kahverengi renkli akıntı her zaman ciddi bir hastalık yada sorun belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Sağlıklı kadınlarda da bile adet dönemi boyunca zaman zaman kahverengi renkte akıntı görülmektedir. Kadınlarda görülmekte olan ve çoğu zamanda merak konusu haline gelen kahverengi akıntılar adet sonrasında leke şeklinde gelmesi gibi bazı zamanda ise yoğun bir şekilde görülmektedir. Kadınlarda görülen kahverengi akıntı çoğu zaman endişelenecek bir durumda olmasa bile kimi zamanda tedavi edilmesi gerekli olan bir sağlık sorununun habercisi olmaktadır. Adet dönemi sonrasında görülmekte olan kahverengi renkte olan akıntı fizyolojik yani oldukça fazla görülebilmektedir. Bu durumun sebebi ise geciken adet kanamalarının kimi zaman adet dönemi sırasında yada adet dönemi sonrasında koyu kırmızı, koyu kahverengi ve kahverengi akıntının gelmesine de neden olmaktadır. Vajinadan gelen kahverengi akıntıların en büyük sebebi olarak endometriyumdan kaynaklanan ölü rahim hücreleri neden olmaktadır. Bu durum endişe edilecek bir sorun değildir. 

  Kadınlarda adet dönemi sonrasında gelen kahverengi akıntı kadınlarda uterusun yani mukoza adı verilen endometrium dokusundan kaynaklanmaktadır. Gelen akıntı çoğunlukla olağandır. Endometriyum görülen kadınlarda her adet dönemi içinde adet kanamasını sağlamaktadır. Ayrıca kadınlarda adet kanaması sonrasında rahmin temizlenmesi olarak bilinen dönemde de kahverengi akıntılar görülmektedir. Kadınlarda görülen kahverengi akıntı temizlenme sürecinden kaynaklanmakta ise o zaman içerisinde durması gerekmektedir. Gelen kahverengi akıntı hala geçmemiş ise hemen kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır. Adet döneminin sonunda hala adet görülmemiş yada adet gecikmiş ise kahverengi renkte akıntı görülmektedir. Düzenli egzersiz yapmak, bol su içmek ve dengeli beslenmek gibi alınacak bu basit önlemler ile sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

  Kahverengi AkıntıKadınlarda adet dönemi sonrasında gelen kahverengi akıntı farklı sebeplere de bağlı olabilir:
  • Kronik vajinal mantar enfeksiyonları
  • Bakteriyel vajinosis
  • Rahim yüzeyinin ve aynı zamanda rahim ağzının yıkımı yada yaralanması
  • PID (pelvik inflamatuar disease), Pelvisin iltihabi hastalığı
  • Rahimde meydana gelen polipler
  • Rahim ağzı kanseri
  • Kadınlarda görülen kahverengi akıntı kimi zamanda hamileliğe bağlı görülen implantasyon yani yerleşme kanamasından dolayıda olmaktadır. Adet döneminin sonlarında görülen kahverengi akıntı hamilelik belirtisi de olabilir.
  • Menepoz öncesinde yada menepoz gibi adet döngüsünün birçok aşaması da bir uyarı işareti olarak adet dönemi sonrasında gelen kahverengi akıntıya yol açmaktadır.
  Hastalılardan dolayı gelen kahverengi akıntı genito üriner sisteminden kaynaklanan hastalıklara bağlı ise ortaya çıkan bir takım belirtilerde kahverengi akıntıya eşlik etmektedir. Bunlara örnek verilecek olur ise depresyon, vajina ağzında kaşınma, iştah kaybı, cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinal kuruluk, sık aralıklar ile tuvalete çıkma, disfonksiyonel uterin kanama, ruh hali dalgalanmaları ve vajina içerisinde yanma hissi gösterilmektedir. Kadınlarda görülen kahverengi renkli akıntılar bir sağlık sorunundan kaynaklanmakta ise bu durumun hastalığın sebebine yönelik diyet programları, cerrahi girişim, ilaç ted]]> Bebeklerde Burun Akıntısı Ve Hapşırık https://www.akinti.gen.tr/bebeklerde-burun-akintisi-ve-hapsirik.html Thu, 18 Oct 2018 05:58:56 +0000 Bebeklerde Burun Akıntısı Ve Hapşırık, Bebekler fıtrat gereğince dış etkilerden kaynaklı olarak mikroplara karşı oldukça duyarlıdır. Yetişkinlerden farklı olarak bebekler ufak bir mikrop veya basit bir virüs den etkilenebil Bebeklerde Burun Akıntısı Ve Hapşırık, Bebekler fıtrat gereğince dış etkilerden kaynaklı olarak mikroplara karşı oldukça duyarlıdır. Yetişkinlerden farklı olarak bebekler ufak bir mikrop veya basit bir virüs den etkilenebilmektedir. Bunun temel nedeni ise vücutlarının tam olarak oturmamasıdır. Bu sebeple bebekler naif olan bedenleri mikroplardan hemen etkilenmektedir. Yapılan klinik araştırmalar neticesinde bebeklerde burun akıntısı ve hapşırığın birçok sebebi bulunmaktadır. Genellikle bebeklerde burun akıntısı alınan bir virüsten kaynaklı olarak soğuk algınlığından kaynaklıdır. Bu soğuk algınlığıyla bebek üzerinde hapşırmalar görülür. Bu durum bebek açısından oldukça tehlikelidir. Çünkü bebek muhtemelen soğuk almıştır. Bebeklik çağlarında alınan soğuk algınlığı önlem alınmadığı taktir de bir çok farklı rahatsızlıkları yanında getirir. Yapılan araştırmalarda soğuk algınlığı sürecinde bebeğin sağlığına dikkat edilmediği taktir soğuk algınlığı sürecinde ilk etapta burun akıntısı, akabinde hapşırma akabinde ateşlenme, kusma ve sürekli ağlama durumu söz konusudur. Böylesi bir durumla kalan bebek sürekli olarak ağlar ve haliyle başka rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu hususla burun akıntısı görülen bebek olası bir grip enfeksiyonuna karşı dışarıya çıkartılmamalı, soğuğa maruz bırakılmamalı ve düzenli olarak gıda takviyeleri uygulanmalıdır. Bazen de bebeklerde özellikle bahar dönemlerinde polenler ve tozlaşmanın etkisiyle burun akıntısı ve hapşırık gözlemlenir. Bu hususun temelinde ise kalıtsal olarak genlerden gelen rahatsızlık yatmaktadır. Genlerden gelen kromozomların etkisi ile bebek bahar dönemlerinde bu polenleri burun ve ağız yoluyla alarak tozlaşmanın etkisi ile burun akıntısı görülür. Burun akıntısıyla birlikte sık sık hapşırma durumu söz konusudur. Bu dönemde bebek kesinlikle park ve bahçe gibi ağaçlık alanlara fazla çıkartılmamalıdır. Böylelikle burun akıntısı ve hapşırığın zaman içerisinde geçeceği gözlemlenecektir. 

  Bebeklerde Burun Akıntısı Ve HapşırıkBebeklerde Burun Akıntısı ve Hapşırık Tedavisi

  Bebekler bünye gereğince oldukça mikroplara karşı duyarlıdır. Mikroplar karşısında kesinlikle bedeni etkilenmektedir. Bu hususla bebeklerde soğuk algınlığından kaynaklı olarak burun akıntısı ve hapşırmalar söz konusu ise bebeğin düzenli olarak ateşi ölçülmelidir. Kaybedilen sıvıların gıda takviyesinin vücuda tekrardan enjekte edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde anne sütü oldukça önemlidir. Bebeğin sık sık emzirilmesinde fayda bulunmaktadır. Hakeza bebeğin rahat nefes alması amacıyla burun ve ağız yolunun sürekli açık tutulması gerekmektedir. Bebeğin sürekli olarak sıcak bir ortamda bulundurulması gerekmektedir. Burun tıkanıklığı sebebi ile sürekli hapşırmalar görülür. Bu nedenle burunu tıkanan bebeğin burnun açılması amacıyla bölgenin temizlenmesine gayret gösterilmelidir. Bebeklerde burun akıntısı ve hapşırık başka rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu nedenle konu uzman hekime bildirilmelidir. Uygulanacak tedavi yöntemi bebeğin yaşı itibariyle uzman hekimin yönlendirdiği doğrultuda olmalıdır. Beklenmeyen bir durum halinde konu acilen doktora bildirilmelidir. 
  ]]>
  Sarı Akıntı https://www.akinti.gen.tr/sari-akinti.html Fri, 19 Oct 2018 04:30:27 +0000 Sarı Akıntı, her kadında ve genç kızlarda meydana gelen akıntı tipi hiç bir şekilde kokusu olmayan ve renksiz olan akıntıdır. Çoğunlukla bu görülen akıntı tipi herhangi bir problem teşkil etmeyen ve üreme sistemi bakımın Sarı Akıntı, her kadında ve genç kızlarda meydana gelen akıntı tipi hiç bir şekilde kokusu olmayan ve renksiz olan akıntıdır. Çoğunlukla bu görülen akıntı tipi herhangi bir problem teşkil etmeyen ve üreme sistemi bakımından en sağlıklı olan akıntılardır. Ancak sarı akıntı pek çok kişinin özellikle rahim bölgesinde ya da vajinanın içerisinde ortaya çıkan enfeksiyon durumundan kaynaklı olarak oluşum göstermesidir. Yaşanan sarı renkteki akıntı tipi oldukça keskin bir kokuya sahip olmaktadır. Bu tip akıntı yaşayan hemen her kadın oldukça endişe duymaktadır. Aslında sarı akıntı genellikle her kadının sık olarak geçirdiği durumlardan birisidir. Ancak bazen meydana gelen sarı renkteki akıntının herhangi bir kötü kokusu olmadığı için endişe edilmesine de gerek yoktur. Fakat meydana gelen sarı akıntıda kötü bir koku hissediyorsanız, bu anormal bir durumun olduğunu göstermektedir. Bunun için zaman kaybedilmeden hemen jinekolog uzmanına başvurulmalıdır. Şikayetleriniz neticesinde uzman jinekolog uyguladığı bazı testlerin sonucuna göre durum değerlendirmesi yaparak sorunun neden kaynaklı olduğu hakkında bilgi vermektedir. 

  Sarı AkıntıSarı Akıntı Olmasına Neler Sebep Olur, en sık olarak kadınların yaşadığı sarı akıntının sebebinin başında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gelir. Bu sebeple cinsel ilişkide mutlaka enfeksiyonlardan korunmak için prezervatif kullanılması çok sağlıklıdır. Hatta prezervatif kullanmak yalnızca yaşanabilecek enfeksiyon durumlarının dışında diğer etmenlerden de kendinizi korumak açısından etkilidir. Sarı akıntılar özellikle bu yolla bulaştığından dolayı pek çok kişi istemeden bu sorunla karşılaşmaktadır. Sarı akıntı durumunu yaşayanlarda özellikle idrar yaparken yanma hissi, bunun dışında kaşıntı ve şişlikler olur. 

  Bayanların sıklıkla yaşamış olduğu akıntıların rengine, kıvamına ve kokusuna bakarak neden kaynaklı ortaya çıktığı anlaşılabilir. Fakat akıntılarda mutlaka doktor muayenesi şart olmaktadır. Sarı akıntı kişinin bazen mantar enfeksiyonu geçirmesinden dolayı yaşanabilmektedir. Ancak mantar enfeksiyonunda özellikle akıntının kıvamı sarı renkte ve peynir kıvamındadır. Bu durum çoğunlukla pek fazla cinsel ilişkiye girmemiş olan kişilerde rastlanmaktadır. Sarı akıntı hangi şekilde ortaya çıkarsa çıksın kokuyla beraberse, mutlaka anormal bir sebepten kaynaklıdır. Zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.  

  Sarı Akıntının Tedavisi Nasıl Yapılır, yapılan testler sonucunda sarı akıntının sebebi belirlenir ve jinekolog tarafından tedavi için kişiye uygun olan ilaçlar verilmektedir. Çoğunlukla sarı akıntıların tedavisi için kullanılan ilaçlar yeterli geldiğinden dolayı diğer tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaz. Ancak şiddetli bir sarı akıntı söz konusu ise jinekolog'un önermiş olduğu ilaçların yanında, bitkisel tedavi yöntemini evde kullanarak bu durumun daha çabuk iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Hatta pek çok bitkisel ürünlerin kullanımıyla sarı akıntının önüne geçerek iyileşmesini hızlandırabilirsiniz, kullandığınız ilaçlardan çok daha etkili olan bir tedavi yöntemidir. 
  ]]>
  Geniz Akıntısı Nasıl Geçer https://www.akinti.gen.tr/geniz-akintisi-nasil-gecer.html Fri, 19 Oct 2018 08:15:31 +0000 Geniz Akıntısı Nasıl Geçer, Geniz akıntısı ağır geçirilen soğuk algınlığı, grip, bronşit, sinüzit gibi burun, sinüsler ve boğazları etkileyen hastalıklar neticesinde ortaya çıkan bir durumdur. Hastaya boğazda mukus bi Geniz Akıntısı Nasıl Geçer, Geniz akıntısı ağır geçirilen soğuk algınlığı, grip, bronşit, sinüzit gibi burun, sinüsler ve boğazları etkileyen hastalıklar neticesinde ortaya çıkan bir durumdur. Hastaya boğazda mukus birikmesi hissi verir. Özellikle mevsim geçişlerinde soğuk ve kuru havalarda, bağışıklık sisteminin düştüğü durumlarda çok daha fazla görülür. Çoğu zaman hastanın başka bir rahatsızlığı olmasa bile, ciğerleri ağzından çıkacakmış gibi şiddetli öksürüğe ve çocuklarda yüksek ateş görülmesine neden olabilir. Geniz akıntısına bağlı olan öksürük genellikle hasta gece yattığı zaman ortaya çıkar. Çünkü burundan sinüse ve boğaza doğru giden akıntı, yatar vaziyette kendine yol bulamadığı için hastanın çok kötü öksürük nöbetleri geçirmesine neden olur. Hastaya verdiği rahatsızlık normal grip ve soğuk algınlığı hastalığına kıyasla çok daha fazladır. Hastanın günlük yaşantısını durma noktasına getirebilir. 

  Geniz akıntısı tedavisinde ilk olarak tıbbi müdahale gereklidir. Doktorlar gerekli gördüğü durumlarda antibiyotik ve alerji ilaçları tavsiye edebilirler. Fakat Hastaların da evde rahatlamak ve etkilerini azaltmak için yapabilecekleri bir çok şey vardır.

  Geniz Akıntısı Nasıl GeçerDoktorun uyguladığı tedaviye ek olarak hastanın evde yapabileceği tedavi yöntemleri şu şekildedir:
  • Bir litre kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karbonat atıp karıştırın. Daha sonra bu suyu yere koyun. üzerinize sizi tamamen kaplayacak şekilde bir battaniye örtün. Bu vaziyette suyun buharına yüzünüzü tutun. Sıcak suyun buharını burnunuzdan ve ağzınızdan içinize çekin. Bu şekilde su buhar çıkarmayı bırakana kadar devam edin. Daha sonra battaniyenin altından çıkın ve ılık olan bu sudan burnunuza genzinizi yakacak şekilde çekip çekip çıkartın. Göreceksiniz ki, anında rahatlama sağlayacaktır. bu uygulamayı ihtiyaç duyduğunuz her zaman tekrarlayabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce uygularsanız çok daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.
  • Günde bir kaç defa yapılacak olan ada çayı ile boğazı gargara yapmak geniz akıntısına iyi gelecektir. Hatta geniz akıntısından kaynaklanan öksürüğünde azalmasını sağlayacaktır. 1 çorba kaşığı ada çayını 1 su bardağı suyun içerisine atın ve ocakta ağzı kapalı vaziyette 5 dakika kaynatın. Daha sonra ocaktan alıp, elinizi yakmayacak kadar soğumasını bekleyin. Gece yatmadan önce iki kez ve sabah kahvaltısından sonra iki kez boğazınızı gargara yapın. Bu uygulamaya geniz akıntınız tamamen geçinceye kadar devam edin.
  • içerisine çubuk zencefil atılmış, nane limonda boğazların kurumasını önleyerek öksürüğün şiddetini azaltacaktır.
  ]]>
  Gebelikte Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/gebelikte-kahverengi-akinti.html Fri, 19 Oct 2018 21:16:06 +0000 Gebelikte Kahverengi Akıntı, Gebelik döneminde artan östrojen hormonu ile birlikte anne adayında akıntılar görülebilmektedir. Gebelik ortaya çıktıktan sonra görülebilen açık renkli, koyu kıvamlı ve kokusuz akıntılar tama Gebelikte Kahverengi Akıntı, Gebelik döneminde artan östrojen hormonu ile birlikte anne adayında akıntılar görülebilmektedir. Gebelik ortaya çıktıktan sonra görülebilen açık renkli, koyu kıvamlı ve kokusuz akıntılar tamamen östrojen hormonun artmasından kaynaklı bir durumdur. Genellikle bu tür akıntılarda korkulacak bir şey yoktur. Fakat, bazı durumlarda gebelik dönemindeki akıntılar risk içerebilmektedir. Özellik ile akıntılar kırmızı sarı ve kahverengi ise, akıntı kötü kokuluysa ve idrar yaparken yanma hissi var ise riskli bir durum söz konusu olabilir. Genellik ile bu tür akıntılar genital bölgede enfeksiyonel bir rahatsızlığa işaret etmektedir. Anne adaylarında gebelik dönemi boyunca kahverengi leke ile beraber akıntı gelmesi normal bir durum değildir. Gebelikte kahverengi tarzı akıntı sık sık gözlemlenmektedir. Risk faktörü olarak, kırmızı renkli olarak oluşan kanamalar kahverengi kanamalara göre daha riskli görülmekte tehlike arz etmektedir. Ancak kahverengi kanama görüldüğünde de mutlaka bir doktora başvurarak kanamanın nedenini öğrenmek en doğru yaklaşım olacaktır. 

  Gebelikte Kahverengi AkıntıGebelikte Kahverengi Akıntı: Bu dönemde oluşan kahverengi kanama ve akıntıların sebepleri şöyle açıklanabilmektedir; Plesenta yerleşimi; Gebeliğin ilk dönemlerinde görülen akıntı veya kanama türüdür. Bu durumda Kahverengi kanama görülmektedir, kanama lekelenme şeklindedir fakat düşük riski azda olsa bulunmaktadır. Bebeğin büyümesi ve kendisine yer açması ile beraber, damarların çatlaması neticesinde yine kanama görülebilir. Bu durumda da kanama lekelenme şeklinde olur. Gebelerin bilmesi gerekli olan önemli bir husus da şöyledir, kahverengi kanama, kanamanın az olduğunu gösterirken kırmızı renkli kanama olması durumunda daha fazla kanamanın olduğuna işarettir. Fazla kanamalar ise elbette yüksek düşük riski olarak tanımlanır. Kanama kırmızı renkli başlayıp kahverengiye dönüşmüş ise bu durum kanamanın azaldığını gösteren bir durumdur. Çünkü kan akmaya devam ettiği sürece kırmızı, pıhtılaşarak kurumaya başladığında ise kahverengiye dönmektedir. Kanama çok ve kırmızıysa düşük riski yüksek olarak tespit edilir. Az ve lekelenme şeklinde olan kahverengi lekelenmelerde düşük riski daha az bir ihtimal olarak düşünülür. Sonuçta kanama damla damla lekelenme şeklinde ve kahverengi de olsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.
  ]]>
  Rahim Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/rahim-akintisi.html Sat, 20 Oct 2018 12:21:30 +0000 Rahim akıntısı: ergenlik dönemine giren her bayanın hayatının bazı zamanlarında yaşadığı bir sorundur. Kişinin hasta olmasına gerek yok. Yine de akıntısı olur. Rahim akıntısı bayanların sosyal hayatlarını k Rahim akıntısı: ergenlik dönemine giren her bayanın hayatının bazı zamanlarında yaşadığı bir sorundur. Kişinin hasta olmasına gerek yok. Yine de akıntısı olur. Rahim akıntısı bayanların sosyal hayatlarını kısıtlar. Özellikle çalışan bayanlarda iş temposu düşer. Rahim akıntısı kişinin rahat hareket edememesine neden olur. Çevresine kötü koku yarar. Rahim akıntısı ergenlik döneminde sonra her bayanda renk, koku, yoğunluklarında farklılık gösterir. Rahim akıntısının çok gelmesi hormonlarla alakalı bir durumdur. Rahim akıntısı çok olduğunda günlük pet kullanılır. Yada genital bölgeye bir iki katlı peçete konulur. Adet dönemindeki her bayanın akıntısı yoğunlaşır ve çok gelmeye başlar. Bu adet döneminde değişen hormonlarla alakalıdır. 

  Rahimde oluşan bu akıntı her zaman normal bir durum olmayabilir. Eğer akıntı uzun süreli ise ve rengi koyu, kötü kokusu fazla ise mutlaka doktora gidilmelidir. Bu akıntı rahim yüzünden değil de vücuttaki başka bir rahatsızlıktan dolayı olmuş olabilir. Yeni olan rahim akıntısının rengi koyu ise, kanlı ise, kötü kokulu ise, İlişki esnasında ağrıya neden oluyorsa ve idrar yaparken yanma hissediliyorsa bu akıntı vajinal bölgede oluşan şiddetli bir enfeksiyonun habercisidir. Bu durumda mutlaka bir kadın doğum doktora gidilmelidir. Vajinal bölgedeki bu enfeksiyon tedavi edilmezse eğer vücudun diğer bölgelerinde de kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu akıntı uzun süre tedavi edilmezse gebelik durumunu etkiler. Kişi istese de hamile kalamaz. Bu yüzden tıbbi tedavi mutlaka gereklidir. Hatta tıbbi tedavi alınmadığı zaman bu enfeksiyonlar kişide rahim kanserine bile neden olabilir. Rahim akıntısı uzun süreli olursa kısırlığa neden olur. Gebelik döneminde bebeğin düşmesine yada çok az kilo ile doğmasına neden olur. Rahim akıntısı ile vajinada yanma ve kaşınmada olur. Çok şiddetli akıntılarda kızarma ve şişme bile görülebilir. İlişki esnasında şiddetli ağrı ve kasılmalara neden olur. İdrar yaparken zorlanma ve yanmalara neden olur.

  Rahim AkıntısıRahim akıntısı tedavisi:

  • Rahim akıntısı genelde ilaç tedavisiyle geçer.
  • Antibiyotikler bu akıntının iyileşme sürecindeki en önemli ilaçtır.
  • Cinsel yolla bulaşmış ise eşinde tedavi olması gerekir.
  • Genital bölgeyi sıkan ve nemli tutan iç çamaşırları giyilmemelidir.
  • Rahim akıntısı tedavisi esnasında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
  • Tedavi süresi akıntının şiddetine göre 3-6 ay arasında değişiklik gösterir.
  • Kişinin üşütmemesi gerekir.
  • Vajinal bölgeyi temiz tutması gerekir.
  • Banyoda kesinlikle vajinal bölgeye kimyasal hiç bir sabun, şampuan gibi şeyler kullanılmamalıdır.
  • İlişki esnasında prezervatif mutlaka kullanılmalıdır.
  • Denizden sonra ıslak mayo veya bikini ile zaman geçirilmemelidir.
  • Tuvaletten sonra vajinal bölge önce boş suyla yıkanmalı ve kurutulmalıdır.
  • ilişkiden sonra vajinal bölgenin içi yıkanmamalıdır.
  ]]>
  Rahimde Akıntı https://www.akinti.gen.tr/rahimde-akinti.html Sat, 20 Oct 2018 18:31:58 +0000 Rahimde akıntı, bayanlarda rahimde görülen vajinal akıntılar en çok hastahaneye başvurulan rahatsızlıklardan biridir. Akıntılar çoğu kadın da oldukça sık rastlanır ve günlük yaşamını olumsuz olarak etkiler. Sürekli olar Rahimde akıntı, bayanlarda rahimde görülen vajinal akıntılar en çok hastahaneye başvurulan rahatsızlıklardan biridir. Akıntılar çoğu kadın da oldukça sık rastlanır ve günlük yaşamını olumsuz olarak etkiler. Sürekli olarak kişi kendini tedirgin ve rahatsız hisseder. Sürekli olarak kirlilik hisseder ve her an için kendini temizleme duş alma ihtiyacı duyar. Vajinal akıntılar çoğu zaman önemsiz fiziksel bir olay olarak ortaya çıkarken kimi zaman da bazı hastalıkların habercisi olabilir. Fakat her rahim akıntısının altında bir hastalık aramak doğru değildir. Bunun için akıntınız varsa ve bu sıklıkla sizi rahatsız edecek boyutta ise muhakkak bir doktora görünün ve doktordan akıntınızın sebebi hakkında bilgi alın. Vajinal akıntıların bir hastalığın habercisi mi yoksa normal bir olay mı olduğunu doktorlar muayene sırasındaki akıntının kokusu, rengi ve dokusunu inceleyerek anlarlar. Bu nedenle akıntı rengi ve dokusu çok önemlidir doğru teşhisin konulup tedaviye başlanması için. 

  Rahimde AkıntıRahimde akıntı, Rahimde oluşan akıntılar sarı, beyaz, kahverengi, yeşil veya kanlı olabilir. Bu akıntıların içerisinde kadınları en çok korkutanı ise kanlı akıntılardır. Kanlı rahim akıntıları adet öncesi ve sonrasında hafif kırmızı kanlı akıntı şeklinde görülebilir. Bu durum adet öncesinde görülüyor ise adetin gecikmesine bağlı olarak oluşmuş bir akıntıdır. Adet sonrasında görülüyorsa rahim içinin temizlendiğinin işaretidir. Bazende kanlı akıntı rahim içerisindeki ölü hücre ve dokulardan dolayı oluşabilir. Rahim içerisinde veya rahim yüzeyinde bulunan yaralarda kanlı akıntıya sebep olabilir. Kanlı akıntı oluşması bazende yeni hamile kalındığı Zaman bebeğin rahme yerleşmesi ile oluşabilir. Bebek rahme ilk yerleştiği Zaman burada akıntı oluşur ve hafif kanlı olur. Bu sebepler genelde korkulmaya gerek olamayan kanlı akıntı sebepleri iken. Bazen de kanlı akıntılar döl yatağında oluşan kanser hastalığının işaretçisi olabilir. Bu nedenle muhakkak doktora görünmeli ve akıntının sebebini öğrenmelisiniz. 

  Rahimde akıntı, rahim akıntıları bazende enfeksiyon, iltihap kaynaklı olabilir. Akıntı ile beraber rahim içerisindeki iltihap dışarı atılır. Bu tür akıntıların en başında mantar enfeksiyonları gelir. Mantar enfeksiyonu beyaz ve pütürlü akıntıya sebep olur ve rahim iç ve dış yüzeyinde şiddetli kaşıntılara sebep olur. Kişiyi günlük hayatındanve işlerinden alıkoyacak boyutlara kadar ulaşabilir. Mantar enfeksiyonu ile meydana gelen şiddetli akıntılar kaşıntıyı da beraberinde getirdiği için sizi çok rahatsız eder. Bu nedenle muhakkak bir doktora görünmeli ve gerekli tedavilere başlamalısınız. Aksi halde sizi çok rahatsız edecek durumlar ortaya çıkacaktır. 
  ]]>
  Alerjik Geniz Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/alerjik-geniz-akintisi.html Sun, 21 Oct 2018 05:55:11 +0000 Alerjik Geniz Akıntısı, Geniz akıntısı aslında tüm insanlarda vardır, burnumuz normalde günde bir litre kadar sıvı üretir, bu sıvıyı gün içerisinde burun boşluğunda geriye doğru iterek boğazımızdan aşağıya inmesini Alerjik Geniz Akıntısı, Geniz akıntısı aslında tüm insanlarda vardır, burnumuz normalde günde bir litre kadar sıvı üretir, bu sıvıyı gün içerisinde burun boşluğunda geriye doğru iterek boğazımızdan aşağıya inmesini sağlar, biz bunu hiç hissetmeyiz. Bu sıvı burnumuzun sürekli nemlenmesini ve temizlenmesini sağlar, bu işlem sırasında burnumuzdan gidebilecek tozların, polenlerin ve yabancı maddelerin içeriye girmesini engeller, fakat bazen nezle, grip, faranjit gibi gribal enfeksiyonlar geniz akıntısını tetikleyerek artmasına neden olur, bu artışla birlikte bazen sıvının kıvamında ya koyulaşma yada yoğunlaşma olur, buda hasta olan kişiyi rahatsız eder.Geniz akıntısının rahatsızlık verici bir sorun haline gelmesi genellikle burun ve sinüslerden ileri gelir. Geniz akıntısının bir çok belirtileri vardır, öncelikle boğazımızda bir kayganlık yani balgam hissi uyandırır, sürekli olarak temizleme ihtiyacı duyarız, neden olduğu öksürük çok rahatsız edicidir, geniz akıntısı bazen de kuru öksürüğe sebep olabilir, burnun çok akması yada tıkanmasından da anlayabiliriz.  Geniz akıntısı yada geniz akıntısı alerjisi gözardı edilecek bir rahatsızlık değildir, ufak bir akıntıyı aldırış etmezseniz ileride bu ufacık akıntı daha büyük rahatsızlıklara sorunlara yol açabilir. Geniz akıntısı aynı zamanda bir çok insanda da alerjik olarak görülür, alerjik geniz akıntısı olan kişilerin bir çoğu alerjinin sebebine bağlı olarak, geniz akıntısını tetiklememesi için yılın belirli aylarında ilaç kullanmak zorunda kalırlar.  Alerjik geniz akıntısının birçok nedenleri vardır.

  Alerjik Geniz AkıntısıAlerjik Geniz Akıntısını Tetikleyen Nedenler
  • Bağışıklık sisteminin düşük olması
  • Sigara kullanımı yada kullanılan ortamda bulunma
  • Gribal enfeksiyonlar
  • Hastalıklar sırasında kullanılan bazı ilaçlar yada spreyler
  • Burunda et olması
  • Hava kirliliği olan yerler yada duman olan ortamlar
  Alerjik Geniz Akıntısı Tedavisi
  Alerjik geniz akıntısı tedavisinde de genelde diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi, normal bir geniz akıntısının, rahatsız edici bir şekilde alerjik hale gelmesinin nedenleri araştırılır, özel alerjik testler uygulanır, nedeni eğer bağışıklık sisteminin düşük olması ise buna göre ek vitaminler ve durdurmak için çeşitli ilaçlar verilir, eğer nedeni gribal enfeksiyonlar ise gribal enfeksiyonları tedavi edici antibiyotik ilaçlarla birlikte burun spreyleri verilir, eğer nedeni herhangi bir rahatsızlıktan dolayı kullandığınız başka ilaçlar ise, doktor uygun gördüğü sürece ilaçlar  benzerleriyle değiştirilir, eğer sebebi burunda et oluşumu ise küçük bir operasyon ile et parçası alınır, eğer nedeni bulunduğunuz ortamın hava kirliliğiyle yada sigara dumanı gibi çeşitli, alerjiyi tetikleyecek dumanlar ise ona göre önlem alınması gerekir.
  ]]>
  Koyu Sarı Akıntı https://www.akinti.gen.tr/koyu-sari-akinti.html Sun, 21 Oct 2018 09:39:21 +0000 Koyu sarı akıntı, kadınların en büyük sıkıntılarından biridir rahimde gelen akıntılar. Bunlar kimi Zaman bir hastalığın habercisi olurken kimi Zaman da fizyolojik olarak oluşan akıntılardır. Akıntıların rengi, kokusu ve Koyu sarı akıntı, kadınların en büyük sıkıntılarından biridir rahimde gelen akıntılar. Bunlar kimi Zaman bir hastalığın habercisi olurken kimi Zaman da fizyolojik olarak oluşan akıntılardır. Akıntıların rengi, kokusu ve yapısına bakılarak ne tür bir akıntı olduğu sebeplerinin neler olduğu anlaşılabilir. Koyu sarı akıntı da enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak oluşan akıntı türlerinden biridir. Koyu sarı akıntı vajina içinde veya rahim bölgesinde oluşan enfeksiyon kaynaklı meydana gelir. Sarı akıntılar genellikle kötü ve yoğun bir kokuya sahiptir. Bu nedenle akıntının görüldüğü kişiler bu durumdan oldukça endişelenir ve rahatsız olur. Akıntı da koku gelmiyorsa korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur fakat kokulu ise muhakkak bir doktora görünmeniz gerekir.Koyu Sarı Akıntı 

  Koyu sarı akıntı, koyu renkli sarı akıntı cinsel yollar ile bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklı da oluşabilir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında kendinizi bu enfeksiyonlardan korumak adına muhakkak prezervatif kullanılmalıdır. Sarı akıntılar kaşıntı, şişme, idrarda yanmaya da sebep olabilir. Bu nedenle önemsemeli ve gerekli önlemleri almalısınız. Sarı akıntılar mantar hastalıkları sebebi ile de olabilir. Bunun için sarı akıntı görüldüğü zaman muhakkak doktora gidilmeli ve gerekli tedavilere başlanmalıdır. Bu akıntı türünde genellikle ilaç tedavisi uygulanarak kısa süre de olumlu sonuçlar alınmaktadır.
  ]]>
  Gebelikte Sümüksü Akıntı https://www.akinti.gen.tr/gebelikte-sumuksu-akinti.html Sun, 21 Oct 2018 21:24:48 +0000 Gebelikte sümüksü akıntı, ovulasyon dediğimiz yumurtlama dönemi gibi kadınlık hormonunun (östrojen) fazlalaşmaya başladığı zamanlarda daha sık görülmektedir. Hamilelik döneminde salgılama yapan bez aktivitelerinin hormonlar Gebelikte sümüksü akıntı, ovulasyon dediğimiz yumurtlama dönemi gibi kadınlık hormonunun (östrojen) fazlalaşmaya başladığı zamanlarda daha sık görülmektedir. Hamilelik döneminde salgılama yapan bez aktivitelerinin hormonlara bağlı olarak artmasıyla bu akıntılar oluşmaktadır. Gebelikteki sümüksü akıntı genellikle kahverengi ve kırmızı renkte olmaktadır. Rahim ağzı ile rahim için boşluğu arasındaki kanalı kaplayan sümüksü tıkaç  akıntı şeklinde gelir. Halk arasında bu tıkaca ''nişan'' denmektedir. Aynı zamanda bu tıkaç  bebeğin korunmasını da sağlar. Annede enfeksiyonlara karşı korunmuş olur. Bu akıntıların azlığı, çokluğu, rengi yada kıvamı tamamen patolojik yada fizyolojik döngüye bağlı olarak değişebilmektedir.  Bu durum anne adaylarını telaşlandırmakta ve bebekleriyle ilgili bir sıkıntı olduğunu düşündürmektedir. Gebelikte sümüksü akıntı doğuma yakın dönemde fazlalaşmaktadır. Bu olaya da yine halk arasında ''Nişan gelmesi''denmektedir. Eğer akıntı kırmızı renkte ve çok fazlaysa derhal doktora başvurulmalıdır. Bu akıntılar normal olarak karşılanmaktadır. Aynı zamanda sümüksü akıntılar cinsel ilişki sırasında yada cinsel uyarı esnasında da gelebilmektedir.

  Gebelikte Sümüksü AkıntıGebelikte sümüksü akıntı artışında ne yapılmalıdır

  Akıntı artıp anne adayını rahatsız etmeye başlayabilmektedir. bu durumda günlük pedler kullanabilirsiniz. Ancak parfümsüz olması daha uygundur. Çünkü parfümlü pedler, sümüksü akıntı değilde başka bir nedenden oluşabilecek kokulu bir akıntıyı algılamamıza engel olabilir. Bunların dışında dış genital bölgenizi temiz tutabilirsiniz. Ama bunu yaparken yine parfümsüz mendil yada sabun kullanmanızda fayda olacaktır. Bu dönemde vajina içini yıkamanız buradaki yararlı bakterilerin dengesini bozabilir. Buda enfeksiyonlara sebep olabilir. Şu durumlarda doktorunuza başvurabilirsiniz;
  • Beyaz, gri ve sulu
  • Sarı veya yeşil, köpüklü
  • Kesilmiş süt gibi olan akıntılarda
  Bu belirtiler mantar yada parazit işareti olabilmektedir. Hamilelikte bu tür akıntılar erken doğuma yada düşüğe sebebiyet verebilmektedir.
  ]]>
  Vajinadan Gelen Beyaz Akıntı https://www.akinti.gen.tr/vajinadan-gelen-beyaz-akinti.html Mon, 22 Oct 2018 06:10:23 +0000 Vajinadan gelen beyaz akıntı, bayanların hemen, hemen çoğunda vajinal akıntı yaşamları boyunca çok sık karşılaşılan problemlerdir. Bu sebeple çoğu kadında, yaşamlarını olumsuz etkileyerek stres haline gelmiştir. Alınan Vajinadan gelen beyaz akıntı, bayanların hemen, hemen çoğunda vajinal akıntı yaşamları boyunca çok sık karşılaşılan problemlerdir. Bu sebeple çoğu kadında, yaşamlarını olumsuz etkileyerek stres haline gelmiştir. Alınan önlemler karşısında çoğu kadında ise vajinal akıntı hemen ortadan kalkan bir sorun değildir. Evli kadınlarda ise daha sık görülmektedir. Kadın doğum klinikleri ise bu sebeple dolup taşmaktadır. Doktorunuzun yapacağı jinekolojik muayene sayesinde, bu tür akıntıların altında yatan nedenleri araştırılmalıdır. Her akıntı mutlaka bir hastalığı işaret etmeyebilir. Bayanlarda ise görülen adet kanamalarının yol açtığı belli dönemlerde, oluşan beyaz kokusuz akıntılar herhangi yakınmaya söz konusu olacak bir akıntı türleri değildir. Bu dönemdeki akıntılar hormonların etkisiyle oluşur. Adet dönemi sonlanınca kendiliğinden geçen akıntı türleridir. Bu dönemde yaşanan durum bir tedavi oluşturulacak durum söz konusu değildir. Vajinadan gelen beyaz akıntı farklı renklere dönüşürse, ortaya çıkacak olan tablo sonucu tedavi sürecini uzatabilir. Uzman bir doktor muayenesi yapılarak teşhis konulur ve tedavi süreci başlatılır. 

  Vajinadan Gelen Beyaz AkıntıVajinadan gelen beyaz akıntı tedavisi.
   
  Vajinadan gelen her türlü renkli akıntılar, ise tedavi sürecini değiştirir. Doktor muayenesi yapılarak beyaz akıntıdan biraz sıvı alınarak simir testi yapılarak vajinadan gelen beyaz akıntı türü araştırılır. Enfeksiyon etkenine bağlı bir akıntı türü ise antibiyotik tedavisine başlanılır. Fakat bu akıntı türünün yanı sıra vajinada, beyaz akıntı ile yanma, kaşıntı veya koku var ise doktorunuzun vereceği tedavi uzaya bilir. Bu şikayetler ise vajinaya bağlı olan akıntı türlerinden yada kişilerin cinsel yolla bulaşan mantarlar enfeksiyonu sonucu görülmektedir. Tedaviler ise doktorun verdiği ilaçlarla 10-15 gün arasında değişir. Düzenli kullanılan enfeksiyon ilaçları ağır antibiyotik gruplarıdır. Antibiyotik tedavisi ilaçları fitil, tablet, iğne gibi ilaçlar kullanılarak tedavi başlar. Tedavi sürecinde bu şikayetler ortadan kalkar. Fakat mantar enfeksiyonları hemen geçmez. Mantar kremleri kısa süre etki gösterir, evli çiftler arasında cinsel ilişki esnasında eşler birbirine mantar enfeksiyonunu bulaştırırlar. Böyle durumlarda ise tedaviye beraber başlanmalıdır. İlaç süresi bitince mantar enfeksiyonu kendini, tekrarlar durur. Vajinadan gelen beyaz akıntılarda hasta düzenli kontroller yapılmalıdır. Kendini korumalı sıcak tutmalı alınan ilaçlarla beraber sıvı miktarını artırarak akıntıyı ortadan kaldıramaz ama azaltabilir.

  Vajinadan gelen beyaz akıntılardan korunma yolları.

  Vajina içi kesinlikle yıkanmamalı normal banyo sırasında vajinaya kaçan, su önemli değildir fakat vajina içine basınçlı su tutulmaması yanlıştır. Banyo sonrası dış genital bölge temiz havlu ile kurutulmalıdır. Hassas olan bölgeye parfüm, sprey, tampon, parfüm katkılı maddeler kullanılmamalıdır. Hijyen kurallarına dikkat etmeli günlük iç çamaşırı değmeli, pamuklu iç giyimi giyinmelidir. Yüzme ağır egzersiz, sonrası mayo ve iç çamaşır değişmeli bunlar üstünüzde kurumamalıdır. Aşırı kilo ve şeker hastalığı olanlar ise dikkat etmeli kilodan ve şeker hastalığından kurtulmalıdır. Bu nedenler mantar enfeksiyonuna zemin hazırlar. En önemlisi ise tuvalet temizliğine dikkat edilmelidir. Cinsel ilişki esnasında prezervatif mutlaka kullanarak kişilerin birbirlerine hastalık bulaşmasını engelmiş olurlar. Bu tetikler uygulanırsa hasta kendini daha iyi his ederek daha az hastalığa yakalanmış olur.
  ]]>
  Hamilelikte Beyaz Akıntı https://www.akinti.gen.tr/hamilelikte-beyaz-akinti.html Mon, 22 Oct 2018 15:32:24 +0000 Hamilelikte Beyaz Akıntı, kadınların hamilelik dönemimde sıklıkla karşılaştığı bir vajinal akıntıdır. Hamilelik döneminde hormonların olağandan fazla genişleyen vajina çevresine yaptığı etkiden kaynaklanır. O nede Hamilelikte Beyaz Akıntı, kadınların hamilelik dönemimde sıklıkla karşılaştığı bir vajinal akıntıdır. Hamilelik döneminde hormonların olağandan fazla genişleyen vajina çevresine yaptığı etkiden kaynaklanır. O nedenle beyaz akıntının şiddeti hamilelik süresi ilerledikçe artabilir. Hamilelikte beyaz akıntı hamileliğin ilk aylarından itibaren başlar ve genellikle doğuma kadar devam eder. Burada önemli olan akıntının özelliklerinin takip edilmesidir.

  Hamilelikte Beyaz Akıntı Belirtileri ve Nedenleri

  Hamilelikte yaşanan beyaz akıntı, tıp dilinde lökore adıyla bilinir. Beyaz akıntı içeriğindeki asit oranına bağlı olarak bazı durumlarda kokulu da olabilir. Hamilelikte beyaz akıntı vajinal enfeksiyonların da habercisi olabilir. Bu enfeksiyonların nedenlerini bakteriler, mantarlar ya da parazitler olabilir. Normalde hafif sulu ve açık beyaz, berrak olan bu akıntının sarıya yakın bir renk alması, kıvamının peynir kesiği gibi koyulaşması ve çok ağır koku yapması vajinal enfeksiyonların belirtileridir. Bu belirtilerin dışında vulvada kaşıntı hissi gözleniyorsa bu enfeksiyon yaşanma olasılığı biraz daha artırır. Kaşıntının yarattığı tahrişe bağlı olarak ortaya çıkan kızarıklık ve idrar yaparken yanma hissi diğer sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Hamilelikte beyaz akıntı, enfeksiyonların yarattığı trichomonas vajiniti olarak da ortaya çıkar. Bu durumun en sık belirtisi köpüklü ve beyazdan sarı renge dönmüş akıntıdır. Kesin olmamakla birlikte hamilelikte suyun erken gelmesi ve erken doğum tehlikesine neden olabileceği düşünülür. Beyaz akıntının dışında hamilelikte sık görülen diğer vajinal enfeksiyonlar da pamukçuk ve trikomoniyazdır. 

  Hamilelikte Beyaz AkıntıÜstesinden Gelme Yöntemleri 

  Hamilelikte görülen beyaz akıntı kolaylıkla tedavi edilebilecek bir durumdur. Beslenme ve günlük yaşam alışkanlıklarına özen gösterildiği takdirde ilaç kullanmadan da giderilebilir. Hamilelik döneminde ilaç kullanımı bebeğe direkt olarak zarar vereceği için pek tavsiye edilmez. İlaç yerine genellikle fitil kullanımı tercih edilir. Hamilelikte beyaz akıntıyla baş etmek için ilk akla gelen çeşitli markalarda ve marketlerde kolaylıkla temin edilebilen günlük pedlerdir. Uzun süreli günlük ped kullanımı vulvayı sürekli ıslak bırakacağı için akıntının şiddetine göre gün içerisinde bir kaç kez mutlaka değiştirilmesi gerekir. Mantar enfeksiyonu nemli ortamda büyüdüğü için genital bölgenin mutlaka kuru tutulması gerekir. O nedenle ped değiştirilmediği takdirde mantar enfeksiyonu oluşumuna zemin hazırlanmış olacaktır. Kadınların yaklaşık olarak %75'inden fazlası hamilelik süresi boyunca en az bir kez mantar enfeksiyonu geçirir. Bu da beraberinde daha fazla beyaz akıntıya sebep olur. Ayrıca pudralı ve parfümlü günlük ped kullanımında da kaçınılması gerekir. Çamaşır seçimlerinde mutlaka pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Gün içinde iki kez çamaşır değiştirilmelidir. Çamaşırlar kullanılmadan önce ütülenmelidir. 

  Genel olarak tuvalet ve vajina temizliğinize ve dikkat edilmelidir. Hamilelik süresi boyunca vajinanın içini yıkamak vajinadaki ph dengesini bozacağı için tercih edilmemelidir. Vajina temizliğinde vajen içine kaçan su miktarı önemsiz olmasına rağmen basınçlı su tercih edilmemelidir. Vajina temizliğinde sabun kesinlikle kullanılmamalıdır. Sabun yerine genital bölgeler için özel olarak üretilmiş  solüsyonlar ve jeller tercih edilmesi vajinanın sağlığı açısından daha faydalıdır. Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılması enfeksiyon riskini bir nebze olsun azaltacaktır. Prezervatif seçiminde değişik kimyasal maddeler yada esanslar içerenlerinin tercih edilmemesine dikkat edilmelidir. Bu da beyaz akıntıya sebep olan etkenleri ortadan kaldıracaktır. Cinsel ilişkiden sonra temizlenen genital bölge ıslak kalmamalıdır. Genital bölge havlu ile kurulanmalıdır. Tüm bun]]> Gebeliğin Son Ayında Akıntı https://www.akinti.gen.tr/gebeligin-son-ayinda-akinti.html Mon, 22 Oct 2018 17:00:08 +0000 Gebeliğin son ayında akıntı, gebeliğin son ayı artık doğum hazırlıklarının başladığı dönemdir. Anne adayları bu ay içinde her türlü belirtiyi önemsemelidir. Doğum yakın olduğundan, vücutta bunu yansıtan hareketlenmel Gebeliğin son ayında akıntı, gebeliğin son ayı artık doğum hazırlıklarının başladığı dönemdir. Anne adayları bu ay içinde her türlü belirtiyi önemsemelidir. Doğum yakın olduğundan, vücutta bunu yansıtan hareketlenmeler olabilir. Gebeliğin son ayında akıntı olması da bir doğum işareti olabilir. Özellikle son ayın ortalarından sonra gelen akıntılar doğumun başladığını bile ifade edebilir. Halk arasında nişan olarak bilinen sümüksü tarzda kanlı bir akıntı gelebilir. Bu doğum işareti olabilir. Anne adayları bu dönem telaş içinde olduğundan, akıntı olduğunda panik yapabilirler. Ancak her şeye hazırlıklı olmaları gerekir. Eğer böyle sümüksü kanlı bir akıntı gebeliğin son ayında gelirse, hemen doktorunu bilgilendirmeleri gerekir. Bu şekilde gelen akıntı rahim ağzını tıkayan ve işlevi bebeği gebelik süresince korumak olan bir tıkaçtır. Doğum yaklaştığı için bu tıkaç dışarıya atılır. Anne adayları bunu akıntı gelmiş gibi hisseder. Eğer doğumu işaret eden başka bir belirti, herhangi bir yakınma bulunmuyorsa, doktora haber verilerek bir süre daha beklenebilir. Ancak bu süre oldukça kısadır. Genellikle birkaç gün içinde doğum olabilir. Anne adayları gebeliğin son ayında akıntı sorunuyla karşılaşırsa, hemen doktoruyla irtibata geçmeli onun tavsiyelerine göre hareket etmelidir. Evde doğum için olan hazırlıklarını da eksiksiz tamamlamaları gerekir.

  Gebeliğin Son Ayında AkıntıGebeliğin son ayında akıntı doğum habercisi olabilir

  Doğum gebeliğin yaklaşık 38-40 haftaları arasında gerçekleşir. Anne adayları gebeliğin son ayına girdiklerinde her zaman doğum için hazırlıklı olmalıdır. Bu süreçte akıntı olarak hissedilen ve doğum işareti olan nişanın gelmesi, gebelik boyunca bebeği koruyan rahim ağzındaki mukus tabakasıdır. Gebeliğin son ayında rahim ağzının incelmeye başlamasıyla, rahimdeki gevşemeyle birlikte bu mukus tabakası da dışarıya atılır. Bu gelen akıntının kıvamı kanlı ve koyudur. Fakat her gebe kadın bunu hissetmeyebilir. Bazen doğumun hemen öncesinde gelebilir. Ancak gebe kadınlar gebeliğin son ayında akıntı gibi bir durumla karşılaşırlarsa, mutlaka kendi doktorlarını aramaları gerekir.

  Gebeliğin son ayında akıntı gibi hissedilen başka bir etkende amniyon kesesinin yırtılmasıyla içindeki sıvının bir miktarının dışarıya atılması durumudur. Bu durumda gebe kadınlar su gibi gelen bir akıntıdan bahsedebilir. Bu akıntıda doğum işareti olarak kabul edilir. Zaten gebeliğin son ayında idrar kaçırma diye ifade edilen sorun bundan kaynaklanır. Amniyon kesesinden dışarıya sızan su idrar kaçırma şeklinde, akıntı şeklinde hissedilir. Ancak su gibi akıntı rahimdeki enfeksiyon riskini arttırabilir. Bu nedenle gereken önlemler alınmalıdır. Doktora bu bilgiler iletilirse, sorunsuz şekilde doğuma kadar beklenebilir. Gebeliğin son ayında akıntı gibi hissedilen her durum hakkında doktorla iletişim halinde olunmalıdır.

  ]]>
  Gebelikte Beyaz Akıntı https://www.akinti.gen.tr/gebelikte-beyaz-akinti.html Tue, 23 Oct 2018 16:30:00 +0000 Gebelikte beyaz akıntı, genellikle vajinal akıntı olarak bilinmektedir. Nedeni olarak hamilelik sırasında aşırı derecede genişleyen vajinanın duvarına yaptığı etkidir. Gebelikte beyaz akıntı gebelik süresince artabilir Gebelikte beyaz akıntı, genellikle vajinal akıntı olarak bilinmektedir. Nedeni olarak hamilelik sırasında aşırı derecede genişleyen vajinanın duvarına yaptığı etkidir. Gebelikte beyaz akıntı gebelik süresince artabilir ve zamanla artabilir. 

  Gebelikte beyaz akıntı doğum sonrası ilk zamanlar kanlı olarak görülür gittikçe rengi açılır ve zamanla azalır. Doğumdan sonra bu akıntı 2-4 hafta sürmektedir. Gebelikte beyaz akıntı vajinal enfeksiyon olarak da belirti gösterebilir. Akıntının renginden enfeksiyon olduğu belli olmaktadır. Akıntının rengi yeşilimsi ve kötü bir koku şeklinde olursa vajinal enfeksiyon geçiriyorsunuzdur. Gebelikte beyaz akıntının çok olması erken doğumun tetikçisi olabilmektedir. Gebelikte sürekli ve sulu akıntının olması suyun gelmesi anlamına gelmemektedir. Akıntının yanı sıra karın ağrısı, ateş, kaşıntı. karnınızda hassasiyet, çok sayıda kan pıhtısı geliyor ve idrar yaparken yanma hissi olduğu zaman uzman doktora başvurulmalıdır. Doktorun verdiği tedaviye mutlaka uyulmalıdır. Gebelikte beyaz akıntı normaldir fakat tedavi edilmediği takdirde mantar enfeksiyonuna dönüşebilmektedir.

  Gebelikte Beyaz AkıntıGebelikte beyaz akıntıyı önlemek için, günlük ped kullanarak enfeksiyon riskini düşürebilirsiniz. Duş alma sırasında vajinanıza  su tutmamak gerekmektedir. Su tutmak bakterilerin alanın dışına çıkmasına yol açmaktadır. Pamuklu iç çamaşırlar kullanılmalı, gerekirse günde 2-3 defa değiştirilmelidir. İç çamaşırlar kızgın ütü ile ütülenmelidir. Vajinal deodorant ve parfümlerden uzak durulmalıdır.
  ]]> Regl Öncesi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/regl-oncesi-akinti.html Tue, 23 Oct 2018 22:21:08 +0000 Regl Öncesi Akıntı, Regl döneminde yaşanan akıntı en doğal olaylardan birisidir. Regl dönemi sırasında ve öncesinde, meydana gelen vücut ve psikoloji açısından değişiklikler görülebilir. Bazı hassasiyet yaş Regl Öncesi Akıntı, Regl döneminde yaşanan akıntı en doğal olaylardan birisidir. Regl dönemi sırasında ve öncesinde, meydana gelen vücut ve psikoloji açısından değişiklikler görülebilir. Bazı hassasiyet yaşayan kadınlarda birkaç gün veya bir hafta önce huzursuz olmaları veya normalden daha çabuk sinirlendiği şeklinde değişiklikler görülebilir. Bazen de belirli yiyeceklere karşı aşırı yeme isteği de görülebilir. Bu tip psikolojik değişiklikler regl öncesi sendromunun sonucu olarak değerlendirilir. Bu sendrom vücut hormonlarındaki değişikliklere bağlıdır. Hormon seviyesinin yükselip düştükçe fiziksel ve psikolojik duyguları da etkileyebilir. Bazı durumlarda da su birikmesi nedeniyle şişlikler hissedilebilir. Yani göğüs bölgesine bağlı ağrılardır. Bu sendromlar genelde regl dönemi başladığı zaman sona erer. Fakat her defasında yeniden bu durumlar oluşabiliyor. Meydana gelen regl öncesi akıntı, rahim boynu ve bezlerinin ürettiği bir sıvıdır. Fakat oldukça önemli bir görevi vardır. Vajinadaki akıntı vajina duvarındaki eski hücrelerin arınmasını sağlar. Böylece vajina içi temiz ve sağlıklı olur. Vajinal akıntıların normalde şeffaf ve süt beyaz renginde olması gerekir. Hafif yoğun olarak esnek özelliklere de sahiptir. Akıntı şekli kokusuz olur. Kaşıntı ve yanmaya neden olmaz. Bazı durumlarda bu beyaz akıntı regl gecikmesiyle birlikte görülebilir. Bunun da bir gebelik habercisi olma yönündedir. Fakat herhangi bir gecikme olmazsa bu beyaz akıntı gebelik habercisi olarak tanımlanamaz. Bu durumdaki akıntının rengi kahverengiye doğru dönüyorsa bu şekilde gebelik habercisi olarak gözlemlenebilir.

  Regl Öncesi AkıntıRegl Belirtileri;

  • Ruh halinde değişiklik yaşanması,
  • Aşırı sinirli ve gergin olma hali,
  • Karın, kol ve bacaklarda şişlik olması,
  • Göğüslerde şişkinlik ve ağrı olması,
  • Vücudun sıvı birikmesi ile kilo artışı,
  • İştah artışı ve yorgunluk hissi olması,
  • Baş ağrısı, eklem ve bel kısmında ağrılar,
  • Mide bulantısı ve midede hassasiyet,
  • Ateş ve soğuk bir şekilde terleme,

  Regl Akıntı Tedavisi;

  • Genital bölge oldukça temiz ve kuru tutulmalıdır.
  • Sıkı giysiler veya iç çamaşırlar giyilmemelidir.
  • Parfümlü sabunlar genital bölge için uygulanmaz.
  • Bol su içilmelidir ve meyveli yoğurtlar tüketilmelidir.
  • Ara öğünlerde 2 veya 3 tane kayısı yenebilir.
  • Bulgur ve tahıl içeren ekmekler yenmelidir.
  • Magnezyum desteği için fındık ve ceviz önerilir.
  • Potasyum desteği için muz ve portakal önerilir.
  • Koyu yeşil yapraklı bitki çayları ödemi azaltır.
  • Demir içeriği yüksek et, tavuk ve balık önerilir.
  ]]>
  Gebelikte Kahverengi Sümüksü Akıntı https://www.akinti.gen.tr/gebelikte-kahverengi-sumuksu-akinti.html Tue, 23 Oct 2018 23:41:11 +0000 Gebelikte kahverengi sümüksü akıntı, hamilelerin birçoğunu rahatsız etmektedir. Kahverengi sümüksü akıntılar çoğu gebeleri endişe etmektedir. Tıbben normal olarak karşılanmakta olup, çoğu zaman hormonların değişikl Gebelikte kahverengi sümüksü akıntı, hamilelerin birçoğunu rahatsız etmektedir. Kahverengi sümüksü akıntılar çoğu gebeleri endişe etmektedir. Tıbben normal olarak karşılanmakta olup, çoğu zaman hormonların değişikliğine ve östrojen hormonun artmasına  bağlanmaktadır. Genellikle bu tür sümüklü ve renkli akıntılar rahimin kasılması ve bu sıvının vücut tarafından salgılanmasına neden olmaktadır. Gebelik boyunca artışlar göstermektedir.

  Gebelerde Kahverengi sümüksü akıntıların bir başka nedeni de rahmin ve rahim boynunun hamilelik boyunca çatlamaların oluşmasındadır.
  Hamile kişilerde vücut sistemi bu çatlamalara önlem amaçlı bu tür salgılar salgılamaktadır, rahimden geçerek vajinadan dışarı atılmaktadır. Her anne adayı bu tür akıntılarla karşılaşmaktadır. Gebelikte bu tür akıntılar normal kabul edilmekten ziyade sümüksü kanamalar da görülmektedir. Akıntının kanamalı olması  bir şeylerin ters gitmesine işarettir. Bu tür akıntılar kızarıklık ve kaşıntılara yol açmaktadır. Sürekli akıntının olması ile birlikte vajinada şişlikler oluşmaktadır. Gebeler de kahverengi sümüklü akıntılar genelde kokusuzdur, kokulu olması durumunda ise enfeksiyondan şüphenilmektedir. Akıntının hızla kesilmesi ve aniden hızlanması korkulan bir şeyin olmadığının göstergesidir. Gebeler de  kanama sonrasında oluşan kahverengi ve sümüklü akıntı kanamanın azaldığına işaret etmektedir. 

  Gebelikte Kahverengi Sümüksü AkıntıGebelikte kahverengi sümüklü akıntı kokulu ve renginin daha koyu olması durumunda  uzman doktora başvurulmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Akıntının önlenmesi için pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı ve gerekirse ütülenmelidir. İç çamaşırları günde 2-3 defa değiştirilmelidir.
  ]]>
  Sürekli Burun Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/surekli-burun-akintisi.html Wed, 24 Oct 2018 06:09:36 +0000 Sürekli burun akıntısı, insanlarda özellikle çocuklarda karşılaşılan bir sorundur. Bu sorun, bazı insanlarda o kadar ilerlemiştir ki neredeyse kişi her gün gripmiş gibi burnu akar. Sürekli burun akıntısı olan insanlar bu sor Sürekli burun akıntısı, insanlarda özellikle çocuklarda karşılaşılan bir sorundur. Bu sorun, bazı insanlarda o kadar ilerlemiştir ki neredeyse kişi her gün gripmiş gibi burnu akar. Sürekli burun akıntısı olan insanlar bu sorunu bastırabilmek için sürekli olarak burunlarını silerler. Yapılan bu işlem ise kişilerde uzun yıllar sonra burnun normal şeklinin bozulmasına neden olur. Aslında sürekli burun akıntısının kişilerde göstermiş olduğu rahatsızlıklardan biri de bu durumdur. Sürekli burun akması, insanlarda belli bir süre sonra ciddileşerek başta dikkat dağınıklığı olmak üzere birçok problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Genellikle çocuklarda 10 yaşından sonra meydana geldiği için birçok aman çocuk hastalığı gibi anlaşılır. Burun akıntısının sürekli bir hal alması, aslında bu sorunların altında farklı bir nedenin olduğuna işarettir. Bu sorunun uzun süreler boyunca tedavi edilmemesi durumunda kişiler aniden büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir.  Genellikle üst solunum yollarında oluşan hastalıklardan kaynaklanan sürekli burun akıntısı, teşhis edilirken, meydana gelen akıntının üzerinden en a 120 gün yan 3 ay geçmesi gerekmektedir. Bu süre geçmeden akıntının sürekli olduğu söylenememektedir. Bu süre geçtikten sonra akıntı hala kişide devam ediyorsa bu durum bazı tehlikelerin habercisi olabilir. 

  Sürekli burun akıntısı, bazı insanlarda mevsimsel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Son derece yaygın olarak karşılaşılan mevsimsel etkilerle burun akıntısı, yaklaşık olarak 4 ay kadar bir süre kişide etkisini gösterir. Aslında bu şekilde etkisini gösteren burun akıntıları için alerjik burun akıntısı demek yanlış olmayacaktır. Alerjik burun akıntısı, insanlarda sürekli burun akıntısı olarak algılanabilmektedir. Bazı insanlar bu şekilde görülen burun akıntılarını normal bir nezleymiş gibi görebilirler. Aslında bu düşünce son derece yanlıştır. Çünkü sürekli burun akıntısı olan insanlarda sürekli olmasa bile sık sık baş ağrılarının görülmesi son derece olağandır. Bu durumların kişilerde büyük zararlara neden olmasını engellemek için kesinlikle daha önceden önlemler alınmalıdır. Bunun için evde yapacağınız çok önemli şeyler vardır. Bunlardan ikisi kesinlikle yapmanız gereken hususlardır.

  Sürekli Burun AkıntısıSürekli burun akıntısı için neler yapılabilir
  • Sürekli burun akıntısı olan insanların vücudunda çok ciddi bir şekilde su kaybı meydana gelir. Meydana gelen su kaybı nedeniyle burun içerisinde salgılanan ve burun akıntısı olarak bilinen mukus kalınlaşır. Mukus burun içerisinde kalınlaştığı için akmadan burun içerisinde kalır ve kişide burun akıntısı meydana gelecekmiş gibi bir his yaratır. Bu durumun engellenebilmesi için bol bol su içmeniz gerekmektedir. Bu şekilde burun içerisindeki mukusu son derece incelterek hızlı bir şekilde akıp bitmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Sürekli burun akıntısı için yapılabilecek bir diğer önemli husus ise insanlarda görülen alerjilerin oluşmasını önleyecek ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar insanlarda bağışıklık sistemini biraz bastırarak alerjenlerin insanlara yaptığı olumlu etkileri kontrol edebilir. Bunun için doktorunuza konuşarak sürekli burun akıntısı için ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar çok hızlı bir şekilde etkiler gösterecektir. 
  • Son olarak sürekli burun akıntısı için bazı tıbbi ilaçları kullanmamak gerekmektedir. özellikle kas gevşeticiler, uyku hapları ve diğer sakinleştirici ilaçlar insanlarda sürekli olarak burun akıntısının oluşmasına neden olacaktır. Bu durum son derece büyük bir etki göstererek kişilerde sürekli burun akıntısına neden olur. 
  ]]>
  Rip Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/rip-akintisi.html Wed, 24 Oct 2018 15:52:34 +0000 Rip akıntısı, Kıyıya ulaşan dalgaların etkisine tepki nedeni olarak oluşur. Kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri sırasında meydana gelir. Bu oluşum bazı bölgelerde kıyıya dik şekilde meydana gelir. Rip Rip akıntısı, Kıyıya ulaşan dalgaların etkisine tepki nedeni olarak oluşur. Kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri sırasında meydana gelir. Bu oluşum bazı bölgelerde kıyıya dik şekilde meydana gelir. Rip akıntısı ancak yüksekten bakıldığında anda gözle anlaşılır. Bu bölgede suyun rengi çevresindeki su renginden daha koyudur. Bu bölgede derinlik artar. Sabit aniden oluşan ve gizli olmak üzere değişik türleri bulunan rip akıntılarda sahile gelen dalga geri gelirken çık hızlı bir şekilde hareket ettiğinden çok iyi yüzme bilen kişiler bile bu akıntıya karşı koyamaz. Uzmanlar dize kadar gelen dalgalar bile aniden oluşabilecek rip akıntısına yakalananların paniğe kapılmamaları için sahile doğru değil sahile paralel olarak yüzülmesi gerektiği rip akıntısının bulunduğu alanlarda uyarılar olur.

  Rip AkıntısıRip akıntısından kurtulmak için ne yapılması gerekir:

  Denizlerde sık ve aniden meydana gelen rip akıntıları plajlarda can almaya devam etmektedir. Meydana gelen böyle kazalarının sebebi ise denize girilen bölgenin iyi tanınmaması ve en önemli husus ise panik ve korkudur. Böyle bir durumla karşılaştığında kıyıya istikamet yüzülmesi yapılacak olan en büyük hatadır.

  Böyle durumlarda  kişinin yapması gereken:
  • Paniğe kapılmamak ve sakin olmak gerekir.
  • Kıyı istikametine değil geri akıntı istikametine yüzülmesi gerekir.
  • Yardımın gecikmesi durumunda paniğe kapılmadan sahile paralel olarak sağ ve sol tarafa yüzmelidir.

  ]]>
  Koyu Akıntı https://www.akinti.gen.tr/koyu-akinti.html Thu, 25 Oct 2018 00:21:34 +0000 Koyu akıntı, kadınlarda yaygın olarak görülen akıntılardan biridir. Bu akıntı tipi, gerek rengi ile gerekse yapısı ile kadınlar arasında her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Koyu vajinal akıntı, kimi zaman gebelik dönemi Koyu akıntı, kadınlarda yaygın olarak görülen akıntılardan biridir. Bu akıntı tipi, gerek rengi ile gerekse yapısı ile kadınlar arasında her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Koyu vajinal akıntı, kimi zaman gebelik döneminde kimi zaman adet dönemi sonrasında meydana gelen bir durumdur. Koyu akıntı sorunun nedenleri genellikle masum nedenlerden kaynaklanmaktadır. Fakat bu masum nedenler, tedavi edilmediği zaman insanlarda çok ciddi sorunların ve hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Koyu akıntı, insanlarda bu şekilde hem ciddi hem de oldukça basit sorunların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Koyu akıntı, bazen adet dönemi sonrasında görülmektedir. Aslında bu durum birçok zaman insanlarda adet kanamalarından kalan artıkların vajinadan daha sonradan atılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle aslında korkacak ya da önemsenecek herhangi bir durum yoktur. Her bayanda olduğu gibi her ay yumurta hücrelerinin yenilenmesi ve kan ile dışarı atılması sonrasında vajina yollarında bir miktar kalıntı kalabilir. Bu kalıntılar pıhtılaşarak koyu bir hale gelir ve adet döneminden birkaç gün sonra vajinadan akıntı olarak atılır. Bu şekilde görülen akıntılar son derece basittir. 

  Koyu AkıntıKoyu akıntının nedenleri:
  • Koyu akıntının tehlikeli olan en önemli nedeni, rahim ağzı kanseridir. Bu kanser türü, ilk olarak hamileliğin oluşmasını engellediği gibi kadınlarda ileri ki evrelerde diğer organlara da bulaşarak ölüme neden olan bir durumdur. Bu durum nedeniyle koyu akıntılar görülebilir. Bu tür durumlarda görülen koyu akıntıların renkleri sürekli olarak değişiklik gösterebilir .
  • Koyu akıntı nedeni yine rahim ağzında ve rahim içerisinde oluşan iltihaplanmalardır. bu iltihaplanmalar, kimi zaman meydana gelen enfeksiyonlar, kimi zaman ise meydana gelen bakterilerden kaynaklanabilmektedir. Bu tür durumlardan kaynaklanan sorunlar ileri ki zamanlarda daha da büyüyeceği için kesinlikle kontrol edilmelidir. 
  • Koyu akıntının bir diğer nedeni ise vajina enfeksiyonudur. Sürekli olarak korunmasının cinsel ilişkiler sonrasında meydana gelen enfeksiyonlar koyu akıntı ve bununla birlikte koyu akıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum sadece küçük ilaç tedavileriyle kolay bir şekilde ortadan kaldırılır. 
  • Kadınların aşırı bir şekilde doğum kontrol hapları kullanmaları da akıntı nedenidir. Bu haplar, ciddi bir şekilde akıntıların oluşmasını sağlayarak gebeliğin oluşmasını önler. Bu nedenle akıntılara neden olarak bu ilaçlar görülebilir. Eğer akıntılar, normalden çok daha fazlaysa bu  durumda yapılabilecek en önemli şeylerden biri tabi ki doktora giderek gerekli olan muayeneleri olmaktır. 
  Koyu akıntı, menopoz dönemlerinde insanlarda yaygın olarak görülmektedir. Oldukça ciddi bir şekilde ortaya çıkarak insanlarda korkulara neden olan bu akıntılar bazen implantasyon akıntısı adı verilen akıntı olarak görülebilmektedir. Bu akıntı, menopoz dönemlerinde kadınlarda meydana gelen adet düzensizlikleri ve hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra Rahim ağzı yaraları, mantar enfeksiyonları, servikal kanser hastalıkları, bakterilerin neden olduğu hastalıklar, vajinozis hastalığı ve inflamatuar hastalıkları nedeniyle insanlarda koyu akıntı görülmektedir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek en önemli şey zaman kaybetmeden doktora giderek tıbbi olarak bu akıntılara teşhis konulmasıdır. Aksi durumlarda aniden hastalıklar karşınıza tedavi bile edilemeyecek şekilde çıkabilir. Bu durum günümüzde çokça karşılaşılabilecek bir durumdur.
  ]]>
  Hamilelikte Kokulu Akıntı https://www.akinti.gen.tr/hamilelikte-kokulu-akinti.html Thu, 25 Oct 2018 11:28:15 +0000 Hamilelikte kokulu akıntı, ile birlikte akıntının renkli olması anormaldir. Gebeliğin ileri dönemlerinde akıntı artmakta birlikte kokusu da artmaktadır. Bu tür akıntılar hamilelikte fizyolojik olarak değerlendirilmelidir. Hamilelikte kokulu akıntı, ile birlikte akıntının renkli olması anormaldir. Gebeliğin ileri dönemlerinde akıntı artmakta birlikte kokusu da artmaktadır. Bu tür akıntılar hamilelikte fizyolojik olarak değerlendirilmelidir. Gebelik hormonları vajinanın içerisinde bulunan florada dengeyi bozarak hamilelikte akıntı miktarını artırmaktadır.

Hamileler de kokulu akıntı ile birlikte vajina da kaşıntı ve yanma hissi olması enfeksiyon riskinin artmasına neden olmaktadır. Gebelikte kanlı akıntı ile birlikte anormal kahverengi alıntı önem teşkil etmektedir. Hamilelikle ilgili bir sorunun işaretidir, ihmal edilmemelidir. Gebelikte direncin düşmesi ile birlikte vajinanın da ph değerinin düşmesi ile birlikte mantar enfeksiyonu görülmektedir. Gebelikte kokulu akıntılar erken doğumun da habercisi olabilmektedir. Bu akıntı hamilelik sonuna doğru giderek artar ve yoğunlaşabilir. Hamileliğin sonlarına doğru kokulu akıntı kanlı ve sümüksü bir hale gelebilmektedir. Böyle akıntıların olması doğumun yakın olmasına işarettir. Akıntıların kokusu ve rengi değiştiği zaman doktora  başvurmak gerekmektedir.Hamilelikte Kokulu Akıntı

Gebelikte beyaz akıntının önlemek için, günlük ped kullanarak enfeksiyon riskini düşürebilirsiniz. Duş alma sırasında vajinanıza  su tutmamak gerekmektedir. Su tutmak bakterilerin alanın dışına çıkmasına yol açmaktadır. Vajinanızı kuru ve temiz tutulmalıdır. Pamuklu iç çamaşırlar kullanılmalı, gerekirse günde 2-3 defa değiştirilmelidir. İç çamaşırlar kızgın ütü ile ütülenmelidir. Vajinal deodorant,parfümlü ıslak mendil ve parfümlerden uzak durun.
]]>
Geçmeyen Geniz Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/gecmeyen-geniz-akintisi.html Thu, 25 Oct 2018 23:48:02 +0000 Geçmeyen geniz akıntısı, sürekli olarak tekrarlayan ve insanın yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Geniz akıntısı, çok yaygın olarak görülen ve çok rahatsızlık verici bir durumdur. Burun içindeki bazı bezler s Geçmeyen geniz akıntısı, sürekli olarak tekrarlayan ve insanın yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Geniz akıntısı, çok yaygın olarak görülen ve çok rahatsızlık verici bir durumdur. Burun içindeki bazı bezler sürekli olarak günde 1-2 litre civarında mukus üretirler. Bu gayet normal bir vücut gereksinimidir. Bu üretilen mukusun burun geçişini nemli tutmak, burun zarlarını temizlemek, havayı nemlendirmek ve yabancı parçacıklardan kurtulmak gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır. Eğer üretilen mukus, normalden daha fazla ise, bu mukus boğaz ve burun arasında çeşitli bölgelerde birikirler. İşte bu durumda geniz akıntısı oluşmaktadır. Vücudun mukus üretimi sürekli aşırı şekilde oluyorsa, buda geçmeyen geniz akıntısını meydana getirir. Bu durumda çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Geçmeyen Geniz Akıntısının Sebepleri
 • Sistematik ve sürekliliği bulunan hastalıklara bağlı olarak geniz akıntısı da süreklilik gösterebilir. Kronik akciğer, diyabet ve hipertansiyon bu hastalıklar arasında bulunmaktadır. 
 • İleri yaşlarda mukozada tahribat oluşumu nedeniyle geniz akıntısı da uzun süreli bir akıntı halini alabilir. 
 • Özellikle mevsim geçişlerinde ve bahar aylarında polenlerin artmasıyla öksürme ve hapşırma isteği ile birlikte geniz akıntısı meydana gelir. Ayrıca evdeki tozlar, alerjenler de geçmeyen geniz akıntısına süreklilik kazandırabilir. 
 • Sürekli kullanılan ilaçlara bağlı olarak oluşan geniz akıntısı, ilaç kullanımı devam ettiği için devamlılık göstermektedir. 
 • Hamilelik süreci gibi hormon değişikliği yaşanan zamanlarda oluşan geniz akıntıları da geçmeyebilir. 
 • Yaşanılan yerin çok kuru ve nemsiz olması oluşan salgının şeklini değiştireceği gibi, salgı miktarının artmasını sağlayarak geçmeyen geniz akıntısı oluşturabilir. 
 • Sigara kullanımı gibi sürekli alınan zararlı maddelerde burun içindeki tüylerin fonksiyon bozukluğuna sebep olarak geniz akıntısına süreklilik kazandırırlar. 
 • Buruna kaçan bir yabancı cismin bazı sebeplere bağlı olarak uzun süre çıkarılamaması da geçmeyen geniz akıntısı oluşturabilir. 
Geçmeyen Geniz AkıntısıGeniz Akıntısını Geçirmek İçin Tavsiyeler

Geniz akıntısı oluştuğunda ve özellikle süreklilik halinde mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Doktorun tavsiyelerine uymak ve verilen ilaçları düzenli kullanmak, hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Geniz akıntısı olduğunda süt ve süt ürünlerinden uzak durmak gerektiği söylenmektedir. Bunun sebebi ise, süt ürünlerinin mukus kalınlaşması ve aşırı mukus üretimi sağlamasıdır. Doktora gidilemeyen durumlarda evde yapılabilecek tedavi yöntemleri ise şöyledir:
 • Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi geniz akıntısını yok etmek için de bol bol su içmek ve sıvı tüketmek oldukça faydalı bir yöntemdir. Çünkü alınan sıvı, yutak bölgesindeki mukusun rahatlamasına ve azalmasına sebep olmaktadır. 
 • Tuzlu su ile yapılan gargara geniz akıntısı için çok kullanılan ve oldukça etkili olan bir yöntemdir. Ilık bir bardak su içine 1 buçuk tatlı kaşığı tuz ilave edilerek, bu karışımla günde üç kez gargara yapmak yeterli olacaktır. 
 • Kekik ve tarçın gibi bazı baharatlar, aşırı oluşan mukusu gevşetir ve tahriş olan bölgelerin rahatlamasını sağlayabilir. 
 • Sade limon yada içine limon suyu sıkılan bir içecek boğazı rahatlatmakla birlikte, geniz akıntısını da önemli ölçüde yok etmektedir. 
 • Ilık su içine konulan bir çay kaşığı kabartma tozu karıştırılır ve buruna az az damlatılır. Bu yöntem mukusu nemlendirerek kolay bir şekilde çıkışını sağlamaktadır. 
 • 2 çay kaşığı bal, birkaç damla zencefil suyu ve biraz karabiber eklenerek oluşan karışım ısıtılır. Bu karışımda günde iki kere tüketilirse, geniz akıntısı ve tahriş olan boğaz için çok etkili olmaktadır. 
 • Yapılan buhar banyosu da mukusu inceltir ve geniz akıntısını büyük oranda azaltır. 
 • ]]> Adet Öncesi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/adet-oncesi-akinti.html Fri, 26 Oct 2018 11:51:34 +0000 Adet Öncesi Akıntı, Birçok bayanın da bildiği gibi adet dönemi öncesinde akıntı olabilir. Bu akıntı aşırı olmadığı sürece normal sayılabilir. Birçok kadında adet öncesinde oluşan akıntılar, rahmin ve rahim bezelerini Adet Öncesi Akıntı, Birçok bayanın da bildiği gibi adet dönemi öncesinde akıntı olabilir. Bu akıntı aşırı olmadığı sürece normal sayılabilir. Birçok kadında adet öncesinde oluşan akıntılar, rahmin ve rahim bezelerinin üretmiş olduğu sıvılardan kaynaklanır ve bu sıvıların oldukça önemli görevleri vardır. Adet dönemi öncesinde vajinadan gelen akıntılar, vajina duvarında yer alan eskimiş hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve böylece vajinanın temiz ve sağlıklı kalmasını sağlar. oluşan Bu akıntılar şeffaf, beyaz renkte, esnek özelliklerde yada kahverengimsi, hafif yoğun olabilir. Kokusuz ve kaşıntıya neden olmayan adet öncesi akıntılar normaldir. Ancak bayanlarda adet öncesi akıntı ile beraber aynı zamanda kaşıntı da varsa bu bir mantar enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Bununla birlikte uzun süren kahverengi akıntılar da bir çok hastalığı işaret ediyor olabilir. 

  Adet Öncesi AkıntıAdet öncesi akıntıların sebepleri, adet öncesi yaşanılan bu akıntıların rengi ve yoğunluğu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde yumurtlama dönemlerinde akıntılar daha yoğun bir şekilde oluşabilir. Bu dönemde oluşan akıntılar çoğunlukla şeffaf renkte ya da beyaz ve esnek olan akıntılardır. Yumurtlama döneminde kadınların vücudunda östrojen oranının artması rahim boynundaki bezelerden bu akıntıların salgılanmasını sağlar. Adet öncesinde ya da adetin sonuna doğru beyaz ve yoğun kıvamlı akıntılar normal olarak kabul edilmektedir. 

  Adet öncesi oluşan akıntılar kahverengi olursa bu akıntılar adet döngüsünün başladığını gösterir. Ancak bazen kahverengi akıntılar fetusun endometriyum dokusuna yerleştiği zaman meydana gelen kanamalar gibi implantasyon kanamasından dolayı gerçekleşiyor olabilir. Normal olan adet döngüsünün başlangıcında kahverengi akıntı ya da lekelenme görüldüğü takdirde bu aynı zamanda hamileliğin erken bir belirtisi de olabilir. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda adet döngüsünden önce kahverengi akıntılar oluşabilir. Adet öncesi akıntılar sarı ya da yeşil renkte ise ve kötü kokuyorsa bu durum bir enfeksiyonun işareti olabilir. Adet zamanınızdan önce normal akıntı oluşuyorsa endişelenmenize gerek yoktur, ancak akıntının rengi ve kokusunda bir değişim söz konusu ise bu durumda kesinlikle jinekoloğunuza başvurmanız gerekir. 

  Adet öncesi normal olmayan akıntıların tedavileri, akıntının altında yatan sebeplere bağlıdır. Bu sebeplerden dolayı jinekologlar belli bir tedavi şekli oluşturmadan önce hastaya birtakım testler ve muayeneler yaparlar. Adet döngüsünden önce oluşan kahverengi akıntı, normal sayılır ve hiçbir tıbbi müdahale gerektirmez. Ancak yapılan muayeneden sonra adet öncesinde oluşan kahverengi akıntının endometriumun patolojik çoğalmasından kaynaklandığı belirlendi ise, bu durumda çoğunlukla hastanın hormon düzeylerini normal dengesinde ulaştırmak için hormon ilaçları reçete edilir.

  Jinekolog muayenesinde akıntının sebebi rahim mukozası iltihabından kaynaklanıyor ise, birtakım antibiyotik ilaçlar ve tedavi sürecinden sonra hastalara fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavisi uygulanır. Akıntıların renginde ve kokusunda meydana gelen değişimler üreme organlarında birtakım sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenlerden dolayı daha ciddi bir sağlık problemleri yaşamamak için iyi bir gözlemci olmalı, bu akıntıların sebeplerini öğrenmek ve tedavi olmak için kesinlikle jinekoloğa gidilmeli ve sorunun değerlendirilmesi yapılmalıdır.
  ]]>
  Koyu Renk Akıntı https://www.akinti.gen.tr/koyu-renk-akinti.html Sat, 27 Oct 2018 04:07:49 +0000 Koyu Renk Akıntı, akıntı denildiğinde ilk akılda beliren genel olarak vajinadan gelen sıvılardır. Bu akıntılar kadınlarda sıklıkla görülebilir. Bazı akıntılar ciddiye alınarak üzerinde inceleme yapılmasını gerektirebil Koyu Renk Akıntı, akıntı denildiğinde ilk akılda beliren genel olarak vajinadan gelen sıvılardır. Bu akıntılar kadınlarda sıklıkla görülebilir. Bazı akıntılar ciddiye alınarak üzerinde inceleme yapılmasını gerektirebilir.  Bazı akıntılar ise vücudun ne kadar sağlıklı olduğunu göstermeye işarettir. Akıntının rengi, kokusu ve yoğunluğu var olan bir rahatsızlığın nedeni hakkında yaklaşık olarak bir bilgi verebilir.  Ergenlik döneminden menopoza kadar olan dönemde sağlıklı her kadında yumurta hücresinin üretildiği östrojen hormonunun da yardımıyla vajende bulunan bezlerden sürekli bir salgı salgılanır. Böylece vajen mukozası her zaman ıslak ve nemli kalır. Vagen mukozası içinde doğal halde bulunan bir takım mikroorganizmalar vagendeki glikojeni parçalayarak aside çevirir. Rahim mukozası adı verilen içi dokuda yer alan endometrial hücresi sürekli yenilenme özelliği gösterir. Bu yenilenme sürecinde hücrelerin eskileri vücuttan atılarak yerine yenileri yapılır.  Bu durum ortamdaki ph değerinin dengede olmasını sağlar. Sağlıklı vücutta ph 4-4.5 civarındaki bir değerde olmalıdır. 

  Koyu Renk AkıntıKoyu Renk Akıntının Nedenleri 

  Koyu renk vajinal akıntıda ilk akla gelen nedenlerden bir tanesi enfeksiyon oluşumuna sebep olan mikroplardır. Fakat her akıntı her zaman bir hastalığı işaret etmeyebilir. Örneğin, kadınlarda adet döngüsünün belirli dönemlerinde görülen şeffaf, kokusuz akıntı doğaldır. Bu tür akıntılar genelde hormonların hareketiyle oluşur ve bir süre sonra kendiliğinden geçer. Adet dönemindeki koyu renk akıntı, kadının adet döneminin başında yada sonunda görülen normal olarak karşılanması gereken bir vajinal bir akıntıdır. Tamamen doğal olan bir akıntının miktarı fazla olup, kişiyi rahatsız etmesi akıntı için önemli bir rol teşkil etmez. Genellikle koyu kıvamlı ve kokusuzdur. Östrojen hormonunun artmasıyla gerçekleşir ve vücuda bir zararı yoktur. Eğer akıntı kokuyorsa bu hormonal bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Burada önemli olan koyu renk akıntının yapısı ve zamanlamasıdır. 

  Leke şeklinde meydana gelen koyu renk akıntı kadınlarda yumurtlama döngüsünün bir doğal bir parçasıdır. Adet dönemi sürecinde görülen koyu renk akıntının büyük bir çoğunluğu, atılması zaman isteyen vücutta kalmış eski kan nedeni ile meydana gelir. Önceki dönemden kalan kan adet döneminin başlangıcında koyu renk lekeler halinde belirmeye başlayabilir. Adet döneminin sonlarına doğru adet dönemi bitiyor gibi hissedilse de vücutta kalan eski kan tamamen vücuttan atılamadığı için koyu renk akıntılar halinde gelmeye devam edebilir. Kadınlarda geciken adet dönemleri de açık yada koyu renk akıntılara neden olabilir. Dengeli beslenme ve bol su içme gibi yöntemler ile  üstesinden gelinebilir. Kadınlarda koyu renk vajinal akıntıya özellikle ağrı, şişkinlik gibi belirtiler eşlik eder. Eğer bu belirtiler alt karın bölgesinde şiddetli bir şekilde hissedilirse bu ektopik gebelik belirtisi de olabilir. Koyu renk akıntının olmasında bir diğer nedeni ise kullanılan doğum kontrol haplarıdır. Bu haplar vücut yapısında önemli hormonsal değişikliklere ve genellikle adet kanaması dışında koyu renkte akıntıya neden olabilir. Bir kadının doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan sonra kendi hormonlarının işlevini dengede tutabilmesi için altı ile sekiz hafta civarında bir süre geçmesi gereklidir. Ayrıca bazı kadınlarda cinsel ilişkiden sonra da koyu renk akıntı görülebilir. Bu durum yanma, kaşıntı ve cinsel ilişkide rahatsızlığa yol açar. O nedenle cinsel ilişki sonrasında görülen koyu renk akıntı tedavi gerektiren bir durum olabilir. 

  Koyu Renk Akıntının Tedavisi

  Kadınlarda görülen koyu renkteki akıntıların hangi sebeplerden kaynaklandığının anlaşılabilmesi için kişinin mutlaka kadın doğum uzmanına görünmesi gerekir. Bu durum bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa hastalığın nedenine yönelik ilaç tedavisi yöntemine]]> Sinüzit Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/sinuzit-akintisi.html Sat, 27 Oct 2018 14:27:24 +0000 Sinüzit akıntısı, Sinüzit özellikle kış aylarında en sık rastlanan enfeksiyonlar arasında yer alır. Bu rahatsızlık özellikle migren, boyun, göz, diş problemleri ve beyin tümörleri ile karıştırılabilir. Bu nedenle bir ç Sinüzit akıntısı, Sinüzit özellikle kış aylarında en sık rastlanan enfeksiyonlar arasında yer alır. Bu rahatsızlık özellikle migren, boyun, göz, diş problemleri ve beyin tümörleri ile karıştırılabilir. Bu nedenle bir çok kişi sinüzit olduğunun farkına varmayabilir. Ancak sinüzit rahatsızlığının bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler arasında sinüzit akıntısı denilen ve geniz akıntısının sebepleri arasında da yer alan koyu kıvamlı ve renkte bir akıntı bulunur. 


  Sinüzit AkıntısıSinüzit akıntısı nasıl meydana gelir

  Burun ve göz çevresinde bulunan kemiklerin içerisinde sinüs adı verilen boşluklar vardır. Bu sinüsler, alında gözün hemen üzerinde, burnun iki yanında üst çene kemiğinde, gözlerin arasında ve arkasında, burun boşluğunun arkasında kafa tabanında bulunur. Sinüsler küçük kanallar aracılığıyla burun boşluğuna açılır. Sinüsler ve burnun iç yüzeyi mukoza adı verilen hücreler ile kaplıdır. Mukoza hücreleri mukus adı verilen bir salgı üretir ve bu salgının görevi mikropları ve yabancı cisimlerin içeri girmesini önlemek için filtre görevi üstlenir. Sinüslerde ostiumun denilen küçük kanallar bulunur. Bu kanallar sinüslerin havalanmasını ve içerisindeki mukusun boşalmasını sağlar. Bu kanallarının tıkanması ise sinüzitin oluşmasına neden olur. Sinüzit sinüs boşlukları içindeki mukozanın iltihaplanmasıdır. Bunun sonucu olarak mukus akımı gerçekleşmeyecek ve sinüs içerisinde mukus birikir. Devamında sinüzit akıntısı meydana gelir. Ayrıca sinüs  içerisinde mukusun birikmesi sonucu bir basınç meydana gelir ve yüzde basınç hissi ve ağrıya neden olur.
  Sinüzit çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında devam eden burun akıntısı ile ortaya çıktığı da görülür. Sinüzit akıntısının oluşmasının en önemli belirtileri şöyledir;
  • Koyu yeşil ya da sarı burun akıntısı
  • Geniz akıntısı
  • Yüzde ve göz çevresinde, alında dolgunluk hissi ve ağrı
  • Baş ağrısı; özellikle eğildiğinde daha da şiddetlenen zonklayıcı bir ağrı 
  • Burun tıkanıklığı
  • Koku alma duyusunun azalması
  Sinüzit akıntısı özellikle grip ya da nezle durumunda daha da ilerlemektedir. Bu durumda burun akıntısı haftalarca sürerken akıntının rengi de kıvamı da koyulaşır. Sinüzit akıntısı kişinin kronik öksürük, kulaklarda ağrı, yorgunluk ve halsizlik yapar. Sinüzit akıntısının tedavisi için mutlaka gerekli olan muayene yapılmalıdır. Özellikle tedavi amaçlı doktor kontrolünde kişiye antibiyotikler verilir. Bu antibiyotikler sinüzite neden olan mikroorganizmaları yok ederek kişinin rahatlamasını sağlar. Bu rahatsızlık uzun süre tedavi edilmezse kronikleşir başka rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

  Sinüzit akıntısı sonucu burunda oluşan tıkanıklığı gidermek için kişinin evde uygulayabileceği bazı yöntemler vardır. Bunlar;
  • Tuzlu su hazırlayıp bunu şırınga yardımı ile günde belirli aralıklar ile buruna çekmek. Böyle yapılarak burun tıkanıklığı giderilebilir.
  • Banyo yapmak ile de bir rahatlama gözlenir.
  • Su buharı ile tıkanan hava yolları açılabilir. Bunun için ısıtılmış olan suyu bir kaba alarak üzerine  eğilip havlu örterek kısa süre beklemek de rahatlama sağlar.
  ]]> Erken Gebelikte Akıntı https://www.akinti.gen.tr/erken-gebelikte-akinti.html Sun, 28 Oct 2018 12:26:40 +0000 Erken gebelikte akıntı, gebeliğin erken döneminde çıkan akıntı sorunu her kadında olabilir. Ancak akıntının özellikleri iyi değerlendirilmelidir. Akıntının rengi, kokusu ve kıvamı bu konuda bilgilendirici olabilir. Gebelikle Erken gebelikte akıntı, gebeliğin erken döneminde çıkan akıntı sorunu her kadında olabilir. Ancak akıntının özellikleri iyi değerlendirilmelidir. Akıntının rengi, kokusu ve kıvamı bu konuda bilgilendirici olabilir. Gebelikle birlikte östrojen hormonu seviyesini artması vajinal akıntıları da beraberinde getirir. Bu türden akıntılar genellikle köpüklü, renksiz, berrak olur. Erken gebelikte akıntı koyu yeşil renkte, sarı, kahverengi renkte, kötü kokulu, köpüklü, kanlı özellikte de olabilir. Bu nedenle uzmanlar erken gebelikte ve ilerleyen dönemlerdeki akıntı sorununda gebe kadının değerlendirilmesini uygun görürler. Gebeliğin normal gidişatına uygun akıntıların yanında, bu şekilde vajinal akıntı olması genital enfeksiyonlar yüzünden olabilir. Ancak bunlar bazen vajinayla sınırlı kalmayıp, rahim ağzına, üst genital sistemlere ulaşarak pelvik enfeksiyonuna da neden olabilirler. Bu yüzden ihmal edilmemelidir.

  Erken gebelikte akıntı embriyonun rahme yerleşmesi sonucunda da oluşabilir. Aslında bu bir akıntı değildir. Ancak gebe kadın tarafından akıntı gibi hissedilebilir. Bu tür akıntılar genellikle pembemsi, hafif kanlı özellikte olur. Bazı gebelerde bu kanamaya da benzer. Gebelikte normal kabul edilen akıntılar ve anormal olan akıntılar vardır. Bazıları fizyolojik şekilde ortaya çıkar ve kendiliğinden düzelir. Ancak kokusuyla, rengiyle, kıvamıyla farklı olan anormal akıntıların nedenleri tespit edilmeli ve ilerlemeden en uygun şekilde tedavi edilmelidir.

  Erken gebelikte akıntı gebelik belirtisi olabilir

  Erken gebelik döneminde yani gebeliğin başlangıcında kadının vücudu rahmi gebeliğin yerleşmesi için hazırlamaya başlar. Özellikle artan östrojen hormonunun etkisiyle vücut çeşitli sıvılar salgılamaya başlar. Bunlar rahmin çeşitli enfeksiyonlardan korunmasını sağlamak, rahim duvarını kalınlaşması ve gebelik ürününün yerleşmesi için hazır hale getirmek için gerçekleşir. Son adet kanaması sonrasında başlayan yani erken gebelikte akıntı beyaz renkte kıvamlı bir akıntı olur. Bu kadının gebe kaldığını bile anlamasına yardımcı olur. Her zamankinden farklı şekilde kokusuz bu şekilde akıntı gelmesi normal kabul edilir ve gebelik belirtisi olarak kabul edilir. Bu özellikteki akıntılar bazı kadınlarda gebelik süresince devam edebilir. Ancak genellikle tedaviye gerek kalmaz.

  Erken Gebelikte AkıntıErken gebelikte akıntı kötü kokulu ve kaşıntıya neden olursa jinekoloğa gitmelisiniz

  Erken gebelikte akıntı normal kabul edilse de, renk ve kokusunda gariplik olduğunda mutlaka jinekoloğa gidilmelidir. Bu tür akıntılar gebelikle bağdaşmaz. Bunlar vajinitler, pelvik enfeksiyonları, mantarlar, bakteriler gibi etkenlerden kaynaklanır. Bunlar tedavi edilmediği takdirde üst genital bölgeye sıçrama yapar, rahim ve gebelik ürünü üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Kadınlar normal yaşamlarında da böyle vajinal akıntılarla sıkça karşılaşabilir. Fakat gebelik dönemindeki akıntılarda daha dikkatli olmaları gerekir. Bu hassas dönemde akıntı şiddetiyle, rengiyle, kıvamıyla bir bütün halinde değerlendirilmelidir. Erken gebelikte akıntı bir gebelik belirtisi olsa da, bunu en doğru şekilde jinekoloğunuz söyleyecektir. Gebelik testiyle gebe olduğunuz belirlendiğinde, gelen akıntının durumuna göre en uygun tanı yapılacaktır.
  ]]>
  Gebelikte Kokulu Akıntı https://www.akinti.gen.tr/gebelikte-kokulu-akinti.html Mon, 29 Oct 2018 01:29:07 +0000 Gebelikte kokulu akıntı, östrojen hormonunun etkisinden dolayı vajinal akıntıda atış olması beklenen bir durumdur. Ancak bu kokulu akıntılar gebeliğe bağlı olmayabilir. Gebeliğe bağlanan akıntılar kokusuz, renksiz ve ak Gebelikte kokulu akıntı, östrojen hormonunun etkisinden dolayı vajinal akıntıda atış olması beklenen bir durumdur. Ancak bu kokulu akıntılar gebeliğe bağlı olmayabilir. Gebeliğe bağlanan akıntılar kokusuz, renksiz ve akışkan kıvamdadır. Kötü kokulu olan akıntılar ve peynir kesiği gibi olan akıntılar hamilelikle alakası olmayan akıntılardır. 

  Gebelikte kokulu akıntılar kaşıntıya ve idrarda yanma hissine neden olmaktadır. Kaşıntı şiddetli olduğu zaman vajinada enfeksiyon ve mantar olduğuna işarettir.Bu enfeksiyonun tedavi edilmediği takdirde bebeğe de zarar vermektedir. Akıntılar genellikle gebeliğin ilk aylarında başlamaktadır. Gebe akıntının özelliklerini takip etmelidir. Akıntının kötü kokulu, renkli ve akıntıya kaşıntı eşlik etmesi durumunda kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Genellikle anne adayları gebeliğin son günlerinde su gelmesini akıntı ile karıştırmaktadırlar. Akıntıyla su gelmesini karıştırıldığı zaman acilen doktora gidilmesi gerekmektedir. Gebelikte kokulu akınının nedeni mantar olarak bilinmektedir.Gebelikte Kokulu Akıntı

  Gebelikte kokulu akıntıdan korunmak için iç çamaşırlarımızı pamuklu seçmeliyiz, ütülemeliyiz ve günde 2-3 defa değiştirmeliyiz. Köpüklü banyo köpüklerinden, parfümlü duş jelleri ve sabunlardan kaçınılmalıyız. Günlük ped kullanmakta enfeksiyon riskini engellemektedir. Gebelikte kokulu akıntıların fazla olması ve yoğunlaşması durumunda kadın doğum uzmanına başvurmak gerekmektedir.
  ]]>
  Vajinal Akıntı https://www.akinti.gen.tr/vajinal-akinti.html Mon, 29 Oct 2018 02:01:42 +0000 Vajinal Akıntı: Kadınlar jinekologa çoğunlukla vajinal akıntı ile ilgili sıkıntılar sebebi ile gitmektedir. Vajinal akıntı evli ya da kadın fark etmeksizin tüm kadınların sosyal yaşamları içinde rahatsızlık veren ned Vajinal Akıntı: Kadınlar jinekologa çoğunlukla vajinal akıntı ile ilgili sıkıntılar sebebi ile gitmektedir. Vajinal akıntı evli ya da kadın fark etmeksizin tüm kadınların sosyal yaşamları içinde rahatsızlık veren nedenler arasında yer almaktadır.

  Vajinal Akıntı Faydaları

  Vajinal akıntı kadınlık hormonunun da etkisiyle rahmin ağzında bulunan servikal bez ve vajen bölgesinde bulunan bezlerden salgılanmakta olan sıvıdır. Bu sıvının faydaları ise şunlardır;

  • Vajenin kaygan olmasını sağlamaktadır ve bu sayede cinsel ilişki daha konforlu olmaktadır.
  • Hareket ederken dudak yerlerinin birbirlerine sürtünmesi ile oluşabilecek tahrişi önlemektedir.
  • Vajinadaki mikropların dışarı atımına yardımcı olmaktadır.

  Kadın sağlığı bakımından vajinanın ıslak olması gerekli olan bir şeydir, ancak asıl önemli olan vajinal akıntının bir hastalık sebebi ile mi yoksa normal bir akıntı mı olduğunu belirlemektir.

  Fizyolojik (Doğal) Vajinal Akıntı

  Kız bebeklerin bazılarında doğumdan sonraki ilk haftada vajinal akıntı olabilmektedir ve bu akıntıda bir araştırmaya gerek duyulmamaktadır. Yaklaşık üç ay içinde de kendiliğinden kaybolmaktadır. İlkokul yaşından küçük kız çocuklarda da yine vajinal akıntılar genellikle tehlikeli olmayan akıntılardır.

  Doğal akıntıların yapısı berraktır ve yumurta akını andırmaktadır. Bu akıntılar çoğunlukla kokusuzdur. Ancak bazen ekşi kokulu olabilmektedir. Bu akıntılarda kaşıntı, ilişki esnasında ağrı ya da yanma hissi görülmemektedir. Bu akıntının adet dönemi yaklaştığı zaman kıvamında az miktarda değişiklik olabilmekte ve sıvı halde olabilmektedir. Sıvı halde olmasındaki amaç ise döllenmek için hazır olan yumurtanın daha kolay döllenmesini sağlamaktır. Adet döneminin yaklaşması ile birlikte kadınların bazılarında vajinada koku ve akıntı renklerinde koyuluk olabilmektedir. Bunun sebebi adet kanamasına neden olan hormonlardır. Akıntının normalden daha fazla miktarda gelmesi, görüntüsünde ve yapısında farklılık olması ya da bir enfeksiyondan şüphe edilmesi halinde bir doktor ile görüşülüp gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

  Vajinal Akıntı

  Fizyolojik Olmayan Vajinal Akıntı

  Uzun süre devam eden ya da ara ara olan kötü koku yayan vajinal akıntı durumunda vajende yabancı bir cisim olabilme olasılığı vardır. Bu durum çocuk yaştaki kadınlarda nadir olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra, kişinin hijyen bakımından tüm önlemleri alması ve tedavi görmesi halinde akıntının davam etmesi durumunda da aynı durumdan şüphelenilebilir. Ayrıca, bu kadın hastalarda idrar yanması ve sızlama da görülebilmektedir.

  Çocuk yaştaki hastalarda vajinada yabancı bir cisim şüphesi varsa ilk olarak ailenin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu durumda yapılacak olan işlem hastanın kızlık zarında hasar oluşmasına sebep olabileceği için dikkat edilmelidir. Ayrıca, işlemin yapılacağı ortamın yeterince temiz olduğundan da emin olunması gerekmektedir.

  İlk defa görülen kahverenginde, koyu sarı, yeşil, kötü kokuya sahip idrar esnasında yanma hissi veren, köpüklü ya da normal olmayan kanama gibi belirtilerin görüldüğü bir vajinal akıntı durumu genellikle genital sistemde bir sıkıntı olduğunun işaretidir ve böyle durumlarda hastanın mutlaka bir uzman doktor ile görüşmesi gerekmektedir. Bu durum genellikle bir genital enfeksiyondan kaynaklanmaktadır.

  Akıntının sebebi olan bu genital enfeksiyon genel olarak vajina ile sınırlı olmaktadır. Bunun yanı sıra, bu genital akıntının sebebi rahim ağzında oluşan bir enfeksiyon ya da genital sistemin üst kısımlarında yer alan bir pelvik enfeksiyon olabilmektedir.  

  Tüm bunların yanı sıra vajinaya ait sebeplerden dolayı da oluşan vajinal akıntının birçok hastalığın sebebi olması söz konusudur. Bu hastalıklardan bazıları mantar enfeksiyonları, trikomona]]> Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi https://www.akinti.gen.tr/akinti-hamilelik-belirtisi-mi.html Mon, 29 Oct 2018 22:03:50 +0000 Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi, Hamilelik dönemi, her kadında şikayetlerin ve belirtilerin daha kolay ortaya çıkabildiği bir dönemdir. Bunun yanı sıra daha önce hiç rastlanmayan bazı belirtiler ve yakınmalara da gebelik dönemle Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi, Hamilelik dönemi, her kadında şikayetlerin ve belirtilerin daha kolay ortaya çıkabildiği bir dönemdir. Bunun yanı sıra daha önce hiç rastlanmayan bazı belirtiler ve yakınmalara da gebelik dönemlerinde sıklıkla rastlanır. Bu yakınmaların büyük bir kısmı her hangi bir anlam ifade etmez fakat, bazı belirti ve bulgular bazı sağlık sorunlarının işaretçisi olabilir.

  Peki neden bazı kadınlarda akıntı olmaktadır;

  Gebelikte, östrojen hormonunun vücuda fazla salgılanması akıntıyı önemli ölçüde artırır.  Bundan dolayı daha önceden hiç akıntı şikayeti olmayanlarda bile gebelikte, günlük ped kullanacak derecede koyu kıvamlı ve açık renkli vajinal akıntı görülebilir.  Eğer akıntı beyaz renkli ya da renksiz ise, kötü kokmuyor ise, bunlarla birlikte  kaşıntı, idrar yaparken yanma ve ağrı gibi belirtiler yoksa bu büyük ihtimalle  normal bir akıntıdır. Fizyolojik yani normal olmayan akıntıların nedeni vajinit rahatsızlığı ya da diğer genital enfeksiyonlar olabilir. Özellikle ileri gebelik haftalarında akıntı sanılan sıvı, suların erken gelmesi sonucunda boşalmaya devam eden amniyos sıvısı da olabilir. Bu durumda dikkatli olmak gerekir.

  Akıntı Hamilelik Belirtisi MiEğer kötü kokulu, kahverengi-sarı, kanlı akıntı-kırmızı-yeşil renginde akıntı varsa ve akıntı"su gibiyse ek şikayetleriniz varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  ]]>
  Yumurtlama Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/yumurtlama-akintisi.html Tue, 30 Oct 2018 19:59:35 +0000 Yumurtlama Akıntısı, yumurtlama durumu özellikle kadınların gebe kalabilmesi için gerekli olan doğal ve biyolojik bir olaydır. Bu sebeple eğer kadın gebe kalmak istiyor ise, mutlaka gebe kalabileceği bu özel günleri çok iyi tayi Yumurtlama Akıntısı, yumurtlama durumu özellikle kadınların gebe kalabilmesi için gerekli olan doğal ve biyolojik bir olaydır. Bu sebeple eğer kadın gebe kalmak istiyor ise, mutlaka gebe kalabileceği bu özel günleri çok iyi tayin etmesi gerekmektedir. Gebe kalmak için kullanılan en iyi yöntemlerden birisi yumurtlama akıntısıdır. Yumurtlama akıntısı özellikle yumurtlama zamanında akıntının artışı ile kendini göstermektedir. Kişide meydana gelen akıntı parmakların arasına alır ve yapışkanlık durumu değerlendirilir. Eğer gelen akıntı hem renksiz hemde yapışkan kıvamda ise, yumurtlama zamanının geldiğinin habercisidir. Bunun için her kadında yumurtlama zamanı geldiğinde yumurtlama akıntısının olması gayet doğal bir olaydır. Ancak yumurtlama döneminde eğer herhangi bir akıntı görülmez ise, bu durum yumurtlama olmadığı şeklinde değerlendirilmemelidir. Yumurtlama akıntısı çoğunlukla kadınların iç çamaşırlarını ıslatacak derecede olmayan ve sadece iç kısımda vajinada meydana gelen bir akıntı tipidir. Yumurtlama akıntısı genellikle kadınların adet dönemlerinin bitişinin 11 ile 16. günleri arasında ortaya çıkmaktadır. Kısacası, bu günlerde yumurtlama akıntısı her kadında daha fazla olmaktadır. 

  Yumurtlama AkıntısıYumurtlama Akıntısının Özellikleri Nelerdir
  • Yumurtlama akıntısı bazı hanımlarda iç çamaşırlarını kirletebilecek düzeyde çok miktarda olmaktadır. 
  • Yumurtlama akıntısı özellikle yumurtlama gününe yaklaştığında daha fazla artar.
  • Akıntının miktarı normalden fazla olsa da herhangi bir kokuya sebep olmaz.
  • Kişide iltihaplanma ya da kaşıntı gibi sorunlara neden olmaz.
  • Yumurtlama akıntısı oldukça renksizdir.
  • Ayrıca yumurtlama akıntısı aynı yumurta akının kıvamındaki gibi hem şeffaf görünümlü hem de çekince uzayan ve sümüksü bir görünüme sahiptir. 
  Yumurtlama Akıntısı Kaç Gün Sürmektedir Yumurtlama akıntısı çoğunlukla tipine ve miktarına göre her zaman aynı şekilde olmayabilmektedir. Akıntı özellikle kadının yumurtlama döneminin yaklaştığı günlerde başlamaktadır. Ayrıca yumurtlama gününe kadar da akıntının miktarında artış gözlenebilir. Yumurtlama akıntısı oldukça ince kıvama sahip ve diğer günlerde meydana gelen akıntılardan çok daha açık bir renge sahiptir. Kadında yumurtlama olayı gerçekleştikten sonra oluşan akıntının miktarında azalmalar görülür. Hatta yapısal olarak pütürlü hal alırken, normalden daha yapışkan olmaktadır. Bu döneme geçildiğinde vajina bölgesinde kuruluk durumu hissedilebilir. 
  ]]>
  Siyah Akıntı Gelmesi https://www.akinti.gen.tr/siyah-akinti-gelmesi.html Wed, 31 Oct 2018 12:39:39 +0000 Siyah Akıntı Gelmesi, Kadınlarda görülen siyah akıntı bir hastalıktan kaynaklanan kanama olmaktadır. Normalde vajinal akıntının rengi saydam veya beyaz ayrıca akışkan, kokusuz ve yapışkandır. Normal olmayan bir akıntının Siyah Akıntı Gelmesi, Kadınlarda görülen siyah akıntı bir hastalıktan kaynaklanan kanama olmaktadır. Normalde vajinal akıntının rengi saydam veya beyaz ayrıca akışkan, kokusuz ve yapışkandır. Normal olmayan bir akıntının nedeni ise bazı oluşan bakteriler ile trichomonas da akıntı nedeni enfeksiyona yada mantara sebep olmaktadır. Siyah renkte gelen vajinal akıntı kadınlar arasında yaygın bir şekilde olmasa da ender ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda çoğu kadından gelmekte olan siyah renkteki kan adet dönemi veya embriyonun implantasyonundan kalmış eski kandan olabilir. Kadınlarda gelen siyah akıntı bazı durumlarda ise servikal kansere işaret etmektedir. Yalnızca siyah akıntı değil herhangi bir anormal gelen akıntı durumunda da geciktirilmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca gelen bu akıntının bir diğer sebebi ise enfeksiyonda olabilir. Gelen siyah akıntı sancılı ve kokulu ise kişinin acil bir şekilde alanında uzman bir doktora gidilmelidir. Genel olarak adet sebebiyle gelen koyu kan çok uzun süreli servikste oluşmuştur. Bu kanın vajinadan atılması günler hatta haftalar almaktadır. Gelen akıntı kanın eksikliğine bağlı bir şekilde kahverengi, siyah yada pembe renkte olmaktadır. Kadınlar ise siyahb renkte gelen vajinal akıntıyı görünceye kadar vajina bölgelerinde yabancı bir cisim olduğunun farkına varamazlar. 

  Vajina içinde yabancı bir cismin unutulması sonucunda koku ile şiddetli bir biçimde siyah akıntı gelmektedir. Böyle bir durumda kadınlar kendileri yabancı cismi çıkarmayı deneyebilirler. Ancak başarılı bir şekilde yabancı cismi çıkartmamaları yada cismi çıkartmayı denenmemesi durumunda doktora giderek kolaylıkla çıkartılabilir. Çoğu zamanda vajina içinde unutulmuş olan yabancı cismi çıkardıktan sonra hiçbir sorun kalmamakla birlikte gelen anormal akıntınız cisim çıkarıldıktan bir süre sonra duracaktır. Kadınlarda gelen siyah renkli akıntı servisk kanseri yada oldukça azda olsa siyah akıntının gelmesi sebepleri arasında yer almaktadır. Belirtilerin biriside vajinadan gelen siyah kanamadır. Eğer siyah akıntı gelen kişi hamile bir bayan ise endişe etmesi gayet normaldir geciktirilmeden doktora başvurulmalıdır. Çünkü hamile bir bayandan gelen siyah ve kokulu akıntı bebekte olan bir sıkıntı veya sizde olan bir rahatsızlığın sebebinin habercisi olmaktadır.Siyah Akıntı Gelmesi 

  Kadınlarda görülen siyah akıntının başlıca nedenleri arasında alkol, kafein ve sigaranın aşırı tüketilmesinde de görülmektedir. Sigara içiminde siyah akıntı olması akciğerinizde olan bir hastalığın habercisi de olmaktadır. Ayrıca iç organların iflasını da gerçekleştirebilecek bir hastalıkta oluşturmaktadır. Siyah akıntı yalnızca kadınlarda değil genç kızlarda da görülmektedir. Ancak genç kızlarda uzun süreli gelmekteyse doktora gidilmelidir. Fakat siyah akıntı yalnızca adet sonunda birkaç damla şeklinde görülmekte ise kişi endişeye kapılmamalı normal olarak karşılanmalıdır.  Siyah akıntı gelmesi bazen de faydalı olabilmektedir. Bunun sebebi ise kişinin içinde birikmiş olan pis ve enfeksiyonun bu şekilde atılmasının sağlamaktadır. Siyah akıntı hiçbir şekilde normal karşılanmamalıdır. Kendiliğinden geçmesi ve iyileşmesi beklenmemelidir.
  ]]>
  Bayanlarda Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/bayanlarda-kahverengi-akinti.html Thu, 01 Nov 2018 02:07:33 +0000 Bayanlarda kahverengi akıntı, akıntı kadınlarda çok sık görülen ve kadın doğum doktorlarına başvurulan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Kadınlık hormonlarının etkisi ile rahim ağzından salgılanan bu sıvının, va Bayanlarda kahverengi akıntı, akıntı kadınlarda çok sık görülen ve kadın doğum doktorlarına başvurulan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Kadınlık hormonlarının etkisi ile rahim ağzından salgılanan bu sıvının, vajinada bulunan mikropların dışarı atılmasını sağlamak gibi kadın sağlığı açısından faydaları bile vardır. Birçoğumuz bundan haberdar değiliz tabi ki. Burada önemli olan, var olan akıntının normal mi yoksa bir hastalığın belirtisi mi olup olmadığını bilmektir. Bunu ancak konuyla ilgili gideceğimiz doktor belirleyecektir. Oluşan akıntının birçok sebebi olabilir. Fizyolojik akıntı olarak nitelendirilen bu akıntının beraberinde eğer kaşıntı, ağrı, yanma, veya kötü koku yok ise genellikle normal akıntı olarak görülür. Vajinal akıntı söz konusu olduğunda yine de dikkatli olmak gerekir. Çünkü; her zaman olmasa da genellikle yoğun ve koyu renkli akıntılar tehlike arz edebilir. Hatta kanserli bayan hastalardan da kahverengi akıntıların geldiği bilinmektedir. Tabi bu sizin de kanser olduğunuz anlamına gelmez.

  Bayanlarda Kahverengi AkıntıBayanlarda kahverengi akıntının sebepleri:
   
  Daha çok vücudun değişiminden kaynaklanıyordur. Örneğin; ilk genç kızlığa geçiş döneminde görülen kahverengi akıntı genelikle adet kanamalarının başlayacağına işaret eder ve çok normaldir. Adet öncesi ve sonrası gelen kahverengi akıntılar, eski dokuların artıklarının atılıp, yerine daha yenilerinin gelmesi ve rahim temizlenme süreci demektir. Yine adet dönemi geçmiş bayanlarda da bu akıntı sık görülür. Eğer bir hastalık sebebiyle adet görmüyorsanız bu tür lekelemeler olabilir. Hamilelikte bebeğin büyümesiyle damarlarda çatlama ve kanama olur. Bu kanama kahverengi şeklinde dışarı çıkar. Yani hamilelik döneminde bu renk bi akıntı görürseniz hemen endişeye kapılmamalısınız. Eğer kahverengi başlayıp kırmızı kana dönerse bu düşük riski olduğunu gösterir ve hemen doktora başvurulmalıdır. Doğum kontrol iğne ve hapların yol açtığı hormonal dengesizlik sonucunda akıntı rengi kahverengi olur. Spiral kullanımları da bazen rahim iç tabakasında tahrişe neden olur. Bu durumda adet öncesi kahverengi akıntı görülebilir. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlar, mantar, vajinal, siğiller, rahim ağzı kanseri, yumurtalık iltihabı, bel soğukluğu gibi hastalıklar da kahverengi akıntının ciddi nedenlerinden biridir.
  ]]>
  6 Haftalık Gebelikte Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/6-haftalik-gebelikte-kahverengi-akinti.html Thu, 01 Nov 2018 04:28:37 +0000 6 Haftalık Gebelikte Kahverengi Akıntı, Hamilelik döneminde gelen kahverengi akıntılardan şikayetler oldukça fazla olmaktadır. Hamilelik dönemi içinde artmakta olan östrojen hormonu ile birlikte anne adayında akıntılar görülm 6 Haftalık Gebelikte Kahverengi Akıntı, Hamilelik döneminde gelen kahverengi akıntılardan şikayetler oldukça fazla olmaktadır. Hamilelik dönemi içinde artmakta olan östrojen hormonu ile birlikte anne adayında akıntılar görülmektedir. Hamilelik döneminde görülen koyu kıvamlı kokusuz ve açık renkli akıntıların hepsi östrojen hormonunun artmasından kaynaklanmaktadır. Görülen bu tür akıntılarda endişelenecek ve korkulacak hiçbir şey yoktur. Fakat bazı durumlarda ise hamilelik döneminde gelen akıntılar risk içerebilir. Özellikle de gelen akıntılar sarı, kahverengi yada kırmızı renkte ise, gelen akıntı kötü kokulu ve idrar yaparken yanma hissi varsa riskli bir durum olmaktadır. Genelde görülen bu tür akıntılar vajinal bölgede enfeksiyonel bir rahatsızlığa işaret etmektedir. Kahverengi akıntılar hamilelik döneminde sık, sık görülmektedir. Hamileliğin ilk dönemlerinde gelen kahverengi renkli akıntılar hamilelik dönemi sonrasında devam etmektedir. 6 hafta 7 günlük hamilelikte kahverengi renkli akıntılar oluşmaktadır. Hamilelik döneminde gelen kahverengi renkli akıntılar gayet normal olarak kabul edilmektedir. Kırmızı renkli akıntılar yada kanamalar kahverengi akıntılara göre oldukça tehlikelidir. Hamilelikte kırmızı renkli akıntılar görülmekte ise kesinlikle geciktirilmeden doktora gidilmeli ve gereken tetkikler yaptırılmalıdır. Hamilelik döneminde kahverengi akıntılar gayet normal kabul ediliyor olsa bile bu akıntılar uzun süre görülmekte ise doktora gitmeniz gereklidir.

  6 Haftalık Gebelikte Kahverengi Akıntı6 Haftalık Gebelikte Kahverengi Akıntı Sebepleri Nelerdir
  • Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de görülmekte olan kahverengi akıntılar bebeğin büyüyebilmesi ve kendisine yer açması için anne rahmini zorladığından kaynaklanmaktadır. Rahimde bulunan damarların çatlaması ile birlikte kahverengi akıntılar ve kanamalar görülmektedir.
  • Plesenta yerleşiminden dolayı anne adayında kanamalar ve kahverengi akıntılar görülmektedir. Ancak böyle bir durumda düşük yapma riski çok azda olsa vardır. Bundan dolayı meydan gelen kahverengi akıntılarda kesinlikle doktora başvurulmalıdır. 
  Hamileliğin 6. haftasında görülen kahverengi renkteki akıntılar kanama ile akıntının az olduğunu göstermekte iken kırmızı renkli akıntılar ise kanamanın fazla olduğuna işarettir. Gelen kanama çok az ve kırmızı renkliyse düşük yapma riski oldukça fazladır. Eğer kanama çok değil fakat kahverengi renkli ise düşük yapma riski oldukça düşüktür. Ancak gelen kanamanız oldukça fazla ve kırmızı renkli ise kesinlikle kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekmektedir. 
  ]]>
  Geniz Akıntısı Öksürük https://www.akinti.gen.tr/geniz-akintisi-oksuruk.html Thu, 01 Nov 2018 14:45:36 +0000 Geniz akıntısı öksürük; Soğuk kış aylarında fazlasıyla çekilen bu sıkıntı daha çok çocuklarda görülmektedir. Geniz akıntısı öksürük yetişkinlerde de görülmektedir. Fakat çocuklarda çok daha sık görülmektedir. N Geniz akıntısı öksürük; Soğuk kış aylarında fazlasıyla çekilen bu sıkıntı daha çok çocuklarda görülmektedir. Geniz akıntısı öksürük yetişkinlerde de görülmektedir. Fakat çocuklarda çok daha sık görülmektedir. Nedenine gelince biz yetişkinler kendimizi aşırı terleyip soğumaktan veya soğuk algınlıklarından koruyabiliyoruz. Fakat biz müdahale etmediğimiz sürece çocuklar bunların farkına varmamaktadır. Geniz akıntısı kişinin burun arkasından gelerek hissettiği bir akıntıdır. Bu akıntı esnasında boğazda bir gıcıklanma ve öksürme ihtiyacı oluşmaktadır. Sinüsler ve burun vücudu bakterilere karşı korumak için mukus üretmektedirler. Soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonlarla birlikte bu üretin en üst seviyeye çıkmaktadır. Bu mukus dediğimiz akıntının bir kısmı burun deliklerinde sümük olarak dışa akarken bir kısmı da içe doğru yanı boğaza akmasına geniz akıntısı denilmektedir. Bu akıntı kişide boğazında bir şey varmış veya takılmış hissi vermektedir bu nedenle de kişide öksürük başlar. 

  Geniz akıntısı öksürüğe ne neden olur; Daha öncede bahsettiğimiz gibi soğuk algınlığı üşütme, aşırı terleyip terli kıyafetlerle serin ortamlarda bulunma, ceyran yapan  ortamlarda bulunma üşütmeye neden olmaktadır. Bununla birlikte bir çok üst solunum enfeksiyonları beraberinde gelmektedir. Ayrıca vücut bazı enfeksiyonlar nedeni ile üretilen mukusun dışa atılamaz ve bu nedenle genizde akıntı yapar ve bu akıntı öksürüğe neden olmaktadır. Ayrıca geniz akıntısına neden olan faktörlerden biri de sinüzit ve doğuştan burnun içerisine ki bir takım bozukluklardır. Sinüzit hastaları geniz akıntısı yüzünden öksürük çektikleri gibi bu öksürüğün şiddeti gece iki katına çıkabilir. Bunun nedeni ise gece mukusun içeri daha çok akıyor olmasıdır. Ayrıca sinüzit hastaları burun akıntısını neredeyse hiç bilmedikleri için sürekli geniz akıntısı eşliğinde öksürük çekerler. 

  Geniz Akıntısı ÖksürükGeniz akıntısı öksürüğe ne iyi gelir; Geniz akıntısı çok yoğun bir şekilde öksürüğe neden olmaktadır. Eğer bu geniz akıntısı renksiz ise birkaç gün kullanılacak bitki çaylar veya ılık sütle geçecektir. Fakat yeşilimsi bir renkse mutlaka enfeksiyon nedeniyle oluşan bir durumdur ve mutlaka doktora baş vurmak gerekir. Öncelikle doktorun tavsiye ettiği ilaçları kesinlikle düzenli bir şekilde kullanmak şarttır. Bunun yanı sıra doğal bitkilerle  ve bir takım içeceklerle kendimizi yan etkileri olmayan ilaçlar hazırlayabiliriz. Örneğin  yemek kaşığı çörek otunu havanda iyice dövüp içerisine bir tutam zencefil ve bir tatlı kaşığı bal ekleyip yediğimizde geniz akıntısı ve öksürüğe oldukça fayda edecektir. Çocuklara bunu yedirmek biraz zor olacağından onara ılık sütün içerisine bir tutam zencefil ve bal ekleyip yedirdiğimiz de onlarda ani gelen öksürük krizleri ve geniz akıntısından kurtulmuş olacaklardır. 
  ]]>
  14 Haftalık Gebelikte Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/14-haftalik-gebelikte-kahverengi-akinti.html Fri, 02 Nov 2018 05:49:24 +0000 14 haftalık gebelikte kahverengi akıntı, 14 haftalık gebelik gebeliğin ikinci trimesteri içinde yer alır. Bu süreçte gebelik ürünü temel gelişimini tamamlamış olur. Bu dönemde oluşan akıntıların değerlendirilmesi akıntın 14 haftalık gebelikte kahverengi akıntı, 14 haftalık gebelik gebeliğin ikinci trimesteri içinde yer alır. Bu süreçte gebelik ürünü temel gelişimini tamamlamış olur. Bu dönemde oluşan akıntıların değerlendirilmesi akıntının şiddetine, süresinde, rengine ve kıvamına göre değerlendirilmelidir. Gebe kadınlar genellikle bu süreçteki akıntılardan çekinirler. Ancak gebelikte akıntı olması oldukça normal kabul edilir. Gebeliğin başlangıcında hormon düzeylerinin özellikle östrojenin etkisiyle kadının vücudu gebeliğe hazırlanır. Bu dönemde salgılanan çeşitli sıvılar akıntı şeklinde vücut dışına atılır. Bu nedenle erken gebelik dönemlerinde akıntı olması normal kabul edilir. Fakat bu akıntılar genellikle şeffaf, renksiz, bazen köpüklü tarzda olur. Akıntının rengi kahverengi olursa, bunun normal olmayan bir akıntı olduğu düşünülmelidir. Çünkü kadınlar yaşamlarının her döneminde bu tür vajinal akıntılarla karşılaşırlar. Genital enfeksiyonlar yüzünden akıntı sorunu yaşayabilirler. Enfeksiyonun sadece vajina bölgesini değil, üst genital bölgeyi de etkilemesi söz konusu olabilir.

  14 haftalık gebelikte kahverengi akıntı ise, mutlaka araştırılması gereken akıntı türlerindendir. Akıntının kahverengi olması beklemiş kanın gebelik akıntısıyla dışarıya atılması olabilir. Taze kanla gelen akıntı genellikle pembemsi kırmızı renkte olur. Bu tür akıntı daha ciddidir. Bir soruna işaret edebilir. Gebelik sürecinde oluşan kahverengi akıntılar için doktora gidilerek nedenini öğrenmek en doğrusudur.

  14 Haftalık Gebelikte Kahverengi Akıntı14 haftalık gebelikte kahverengi akıntı sebepleri nelerdir

  Bu dönemde kahverengi akıntı olması plasenta yerleşiminden kaynaklanabilir. Bu tür akıntıların miktarı fazla olmaz. Ancak beraberinde kanamada olursa, bu gebelikte düşük riskini de beraberinde getirir. Bu yüzden 14 haftalık gebelikte kahverengi akıntı sebebi acilen belirlenmelidir.

  Bu haftada fetusun gelişimi arttığından, rahimde kendine uygun bir yer açmaya çalışır. Bu değişimler yüzünden rahimdeki ince damarlarda çatlamalar oluşur. Buradan sızan kan normal renksiz gebelik akıntısını kahverengi hale getirebilir. Bu tarz kahverengi akıntılarda lekelenme gibi az miktarda gelebilir. Sebebi belirlenirse akıntı gebelik için risk oluşturmaz.

  14 haftalık gebelikte kahverengi akıntı öncesinde bir miktar kanama olursa, ardından kahverengi akıntı geldiyse bu kanamanın azalmasına işaret olabilir. Ancak miktarı fazla olursa, gebelik açısından tehlikeli olabilir.

  Bu haftada oluşan kahverengi akıntı bazen enfeksiyonlar yüzünden de olabilir. Akıntının altında böyle bir neden bulunuyorsa, hemen tedaviye başlanmalıdır. Enfeksiyonlar fetus içinde bir tehlikedir. Özellikle doğumla birlikte bebeğe geçebilecek virüsler olabilir. Bunlardan korunma amacıyla gebe kadının tedavisi ihmal edilmemelidir. Bu yüzden gebelikte kadınlar sürekli bir jinekoloğun kontrolünde olmalıdır.
  ]]>
  Açık Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/acik-kahverengi-akinti.html Fri, 02 Nov 2018 20:59:07 +0000 Açık kahverengi akıntı: Akıntı bayanların her zaman sorun yaşadığı bir durumdur. Her bayan ergenlik döneminden sonra hayatı boyunca çoğu zaman akıntı durumu ile karşılaşır. Akıntı çoğu zaman normal bir durum olsa da ba Açık kahverengi akıntı: Akıntı bayanların her zaman sorun yaşadığı bir durumdur. Her bayan ergenlik döneminden sonra hayatı boyunca çoğu zaman akıntı durumu ile karşılaşır. Akıntı çoğu zaman normal bir durum olsa da bazen de ciddi bir sağlık sorunu yüzünden olabilir. Açık kahverengi akıntı her zaman normal bir durum yüzünden olmayabilir. Tedavi edilmesi gereken bir süreç olabilir. Rahimde herhangi bir rahatsızlığı olmayan her bayanda açık kahverengi akıntı olur. Ancak bu akıntının renginde koyulaşma, kokusunda artma ve uzun süre devam ederse mutlaka doktora gidilmelidir. Açık kahverengi akıntı adet döneminin başında veya sonunda olabilir. Bu vücuttaki eski kanın vücuttan atılmasına neden olur. Bu dönem dışında meydana gelen açık kahverengi akıntı yapı ve zamanla alakalıdır. Ve bu durumda doktor kontrolü gerekir. Lekelenme şeklinde meydana gelen akıntı yumurtlama döneminde olan normal bir durumdur. 

  Akıcı şekilde gelen açık kahverengi akıntı ise erken gebelikle alakalı bir durumdur. Adet döneminin gecikmesi yüzünde açık kahverengi akıntı adet dönemi boyunca koyulaşmış olarak gelebilir. Açık kahverengi akıntının olmasının nedenlerinden biride kullanılan doğum kontrol haplarıdır. Kullanılan bu haplar bayanlarda hormon değişikliklerine neden olur. Oluşan açık kahverengi akıntı bir kaç ay devam ederse mutlaka doktora gidilmelidir. Açık kahverengi akıntının nedeni rahimdeki enfeksiyon yüzünden olabilir. Bu enfeksiyon yakın zamanda tedavi edilmezse vücutta kalıcı sorunlara neden olabilir. Akıntı ile birlikte karında şişlik ve ağrı varsa bu rahimdeki enfeksiyonun habercisidir. Vajinanın bu akıntı ile ıslanması bayanların ilişki esnasında canlarının yanmamasına neden olur. Ancak açık kahverengi akıntı kanser yüzünden yada cinsel yolla bulaşan bir hastalık yüzünden olabilir. Menopoza giren bayanlarda açık kahverengi akıntı daha çok görülebilir. 

  Açık Kahverengi AkıntıAçık kahverengi akıntının nedenleri:
  • Adet döneminde kırmızı olan akıntı açık kahverengine dönerse adetin bittiği anlamına gelir.
  • Başka açık kahverengi olup sonradan koyulaşıyorsa akıntı bu yapılacak düşük anlamına gelir.
  • Adetten sonra rahimdeki hormonların değişmesi açık kahverengi akıntıya neden olur.
  • Doğum kontrol hapları akıntıya neden olur.
  • Adetten önce yada sonra olan açık kahverengi akıntı sağlıklı olan bir bayan anlamına gelir.
  • Uzun süren akıntılarda koku, renk değişiyorsa enfeksiyon var demektir.
  • Eski dokuların artıkları açık kahverengi akıntı ile vücuttan atılır.
  ]]>
  Bebeklerde Geniz Akıntısı Nasıl Geçer https://www.akinti.gen.tr/bebeklerde-geniz-akintisi-nasil-gecer.html Sat, 03 Nov 2018 19:03:01 +0000 Bebeklerde geniz akıntısı nasıl geçer, bebeklerde ve çocuklarda geniz eti akıntısı özellikle kış aylarında daha sık, görülen bir rahatsızlıktır. Her mevsim görülen bu durum karşısında bebekler, için geniz akıntısı o Bebeklerde geniz akıntısı nasıl geçer, bebeklerde ve çocuklarda geniz eti akıntısı özellikle kış aylarında daha sık, görülen bir rahatsızlıktır. Her mevsim görülen bu durum karşısında bebekler, için geniz akıntısı oldukça zor bir dönemdir. Bebekler için yaşam kalitesini etkileyen olumsuz olan bu rahatsızlık çocuk doktoruna bebeğinizi muayene ettirerek destek alınmalıdır. Geniz akıntısı bebekler için oldukça zor olduğu gibi öksürük, bulantı, kusma ve kulak ağrısı gibi nedenlerle bebeğinizin iyice huzursuzlaşmasına sebep verir. Bebeklerin çok küçük olması nedeni ile boğaz ve burun arası oluşan mukozanın dışarı değilde burundan geriye doğru salgılanmasıdır. Bebeklerde geniz akıntısı fark edildiğinde, bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir.

  Doktorunuza danışarak akıntıya neyin sebep olduğunu tespit edilerek çözülmelidir. Bebeğinizin geniz akıntısı basit bir soğuk algınlığından kaynaklanıyor ise sorun kolay çözülür. Alerjik bir durum bebekte var ise sıcak ve soğuk ortamlardan daha çabuk etkilenir. Bu durum karşısında bebekte olan geniz akıntısı rengi koyulaşarak yoğunlaşır. Bu durum bir çok hastalıkları beraberinde getirir. Geniz akıntısı ile oluşan diğer sorunlar enfeksiyon oluşmasına neden olur. Bebeğinizin doktor yardımı alarak normal sürece dönmesi ve sağlığına kavuşması için tedaviye başlanması gerekir.

  Bebeklerde Geniz Akıntısı Nasıl GeçerBebeklerde geniz akıntısı nasıl geçer nasıl tedavisi olunur

  Öncelikle bebeğinizin alerjik bir durumu olup olmadığı doktor tarafından belirtilerek ona göre önlemler alınır. Alerjik maddeler, duman hava kirliliği gibi nedenler akıntıya sebep olan nedenlerdir. Bebeğinizin temiz havalandırılmış ortamlarda kalması şarttır. Bebeğin burnu sürekli temiz tutulmalı ve nazik davranılmalı bebeğin burnu zedelenmeden temizlenmelidir. Geniz akıntısının sebebi tespit edilirse bebeklerde sorun daha kolay çözülür. Ağır bir enfeksiyon geçiren bebeklerde ise antibiyotik tedavi yardımıyla geniz akıntısı  tedavi sürecinde geçer. Bazı geniz akıntıları ise faranjit nedeni olabilir. Faranjitin en büyük nedeni mikroplardır. Kullanılan ilaçlar okyanus suyu, serum fizyolojik, gerek görülür ise antibiyotikler kullanılarak bebeğinizi sakinleştirip ve geniz akıntısının geçmesini sağlayabilirsiniz. Tabi  bütün bunlar, çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayene sonucu yapılan tedavilerdir.
  ]]>
  Bebeklerde Geniz Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/bebeklerde-geniz-akintisi.html Sun, 04 Nov 2018 02:00:08 +0000 Bebeklerde Geniz Akıntısı, çoğunlukla kış aylarında yaşanan, fakat bazı çocuklarda her mevsim yaşanan ve yaşam kalitelerini düşüren bir rahatsızlıktır. Burun içinde veya etrafında yer alan, sinüs adı verilen boşluklar Bebeklerde Geniz Akıntısı, çoğunlukla kış aylarında yaşanan, fakat bazı çocuklarda her mevsim yaşanan ve yaşam kalitelerini düşüren bir rahatsızlıktır. Burun içinde veya etrafında yer alan, sinüs adı verilen boşluklarda bulunmaktadır. Bebeklerde bütün sinüsler gelişmemiş olsa da, bazı sinüsler doğuştan mevcuttur. Burun ve sinüsler mukus salgı üretmektedir. Üretilen bu salgının çoğu, solunan havanın 
  havanın nemlendirilmesinde kullanılır. Bir kısmı ise burun mukozalarının üzerinden akarak, burada bulunan toz ve bakterileri yıkayıp temizlemektedir. Aşağı doğru itildikten sonra, mide asidi tarafından parçalanmaktadır.  

  Normal şartlarda bebeklerde geniz akıntısı, renksiz ve su gibidir. Burnun ön kısmından akmaz ve hiç bir şekilde rahatsız etmez. Fakat, soğuk havalarda oluşan üst solunum yolu enfeksiyonlarında, özellikle alerjik yapıya sahip çocuklarda ortam havası kuru olduğu için, akıntının rengi ve kıvamı değişebiliyor. Bebeklerde oluşan geniz akıntısı, inatçı öksürüğün oluşmasına sebep olabilir. Öksürüğün yanı sıra boğazda ağrı, bulantı, kusma, iştahsızlık ve horlama gibi farklı belirtiler oluşabiliyor. 

  Bebeklerde Geniz AkıntısıBebeklerde geniz akıntısının tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler vardır
  • İyi dinlenmeleri ve yeteri kadar uykularını almaları sağlanmalıdır.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmeli
  • Bağışıklık sistemini güçlendirecek vitaminler ve ilaçlar kullanmalı
  • Bebeğin bulunduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemeli
  • Hijyene dikkat edilip, eller sık sık yıkanmalı
  • Bebeğin bulunduğu odanın uygun miktarda nemlendirilmesi sağlanmalı
  • Geniz etinin ve bademciğin büyük olduğu çocuklar, daha fazla üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. Bu çocuklar bu şekilde ele alınıp ona uygun olarak tedavi edilmeleri gerekmektedir. 
  • Doktor tavsiyesiyle uygun çocuklarda burun damlası veya spreyi kullanılmalıdır. 
  • En önemlisi ise alerjik yapıya sahip çocukların tedavisi de bu duruma uygun şekilde yapılmalıdır. 
  Tedaviye destek olarak, doktorunuzun bilgisi dahilinde altı söndürülmüş kaynamış suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı ada çayı koyup 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra süzün. İçerisine bir iki damla limon ekleyip, iki hafta boyunca günde bir defa verebilirsiniz. Ayrıca süzülüp limon katılmış, tavuk suyu çorbasını biberonla verebilirsiniz. 
  ]]>
  Fazla Akıntı https://www.akinti.gen.tr/fazla-akinti.html Sun, 04 Nov 2018 11:05:45 +0000 Fazla akıntı, genellikle bayanlarda görülen problemler arasında yer alır. Bayanlarda ergenlik döneminin başlaması ile birlikte büyük bölümünde hiç bir hastalık olmamasına karşın genellikle  akıntı oluşmaktadır. Bayanlar Fazla akıntı, genellikle bayanlarda görülen problemler arasında yer alır. Bayanlarda ergenlik döneminin başlaması ile birlikte büyük bölümünde hiç bir hastalık olmamasına karşın genellikle  akıntı oluşmaktadır. Bayanlarda sıkıntı oluşturan özellikle iş hayatına bağlı bayanlarda sosyal aktiviteyi düşüren, normal  olduğu sanılan bu akıntı aslında fizyolojik bir fazla akıntı olarak bilinir. İnsan vücudunda dışa açılan taraflarda, bulunan bölgeyi saran mukoza dokusunun kurumaması ve işlev görebilmesi için genel olarak mutlaka salgı ile beslenmesi şart bir durum olarak bilinmektedir. Fizyolojik akıntı diye belirtmiş olduğumuz vajinal salgının özelliği akıntının uzun süreden beri var olması gibi, hemen her gün olması, kokusuz olması, renginin şeffaf yani beyaz veya açık sarı renkli olması, beraberinde ağrı uyandıran hisler, idrar yaparken olabildiğince yanma, kanama ve diğer belirtilerden hiç birinin bulunmaması gibi durumların görülmesi olayıdır. 

  Fazla akıntı, rahim ağzında oluşan salgılarla birlikte kendini dolaylı olarak sürekli düzenli bir şekilde yenileyen vajina dokusunda bulunan artıkların atılmasından oluşmaktadır. Asıl olarak farklı açıdan bakıldığında bu fizyolojik akıntının aslında önemli bir işlevi olduğu da bilinmektedir. Bu akıntının büyük miktarı rahim içinde bulunan salgı hücrelerinin sayısı, rahim içi gereç kullanımı,  kadınlık hormonu ve en önemlisi miktarı ile doğru orantılı olması ile bilinmektedir. Bu akıntı bazı durumlarda fazlalık gösterebilir durumda olmaktadır. Adet sürecine yakın zamanlarda veya adetten sonra, ağır yük kaldırılıp indirmede, soğuk algınlığı yaşayanlarda, aşırı stresli olan kişilerde oldukça fazla gözüken bir durum olarak bilinmektedir. Genellikle çok büyük problem gibi gözükmüyor olsa bile aşırı ağrı ve sancı durumlarında bir uzman doktorlar tarafından kontrol edilmesi gerekir. Tabi bunun için evde de oldukça dikkat edilmesi ve yapılması gereken önemli uygulamalar bulunmaktadır.

  Fazla AkıntıFazla akıntı olduğu zaman yapılması gerekenler
  • Genellikle çok soğuk olan ortamlarda daha dikkatli giyinmek 
  • Hamilelik yoksa bitki çayları tüketmek
  • Ilık su içmek
  • Ağır eşya veya yük kaldırmamak
  • Stres yapan konulardan uzak kalmaya çalışmak
  • Soğuk içecek veya yiyecekler tüketmemek
  • Aşırı dar iç çamaşırı kullanmak yerine daha çok rahat ve pamuk yapısında iç çamaşırı tercih etmek
  • Çamaşırları daha hijyenik olarak yıkamaya çalışmak
  • Aniden vücudu kasacak hareketleri uygulamak yerine daha çok normal vücut spor hareketleri yapmak
  ]]>
  Akıntı Çeşitleri https://www.akinti.gen.tr/akinti-cesitleri.html Mon, 05 Nov 2018 05:56:28 +0000 Akıntı çeşitleri, akıntı ifadesi kadınlarda vajinal salgılar için yaygın şekilde kullanılır. Vajina normalde nemli bir ortamdır. Yapısındaki salgı bezleri salgıladıkları sıvılarla ortamı nemli tutar. Bu akıntılar rengi Akıntı çeşitleri, akıntı ifadesi kadınlarda vajinal salgılar için yaygın şekilde kullanılır. Vajina normalde nemli bir ortamdır. Yapısındaki salgı bezleri salgıladıkları sıvılarla ortamı nemli tutar. Bu akıntılar rengiyle, kokusuyla, kıvamıyla, şiddetiyle kadınlarda bazı hastalıkların belirtisi olarak ta ortaya çıkabilir. Akıntıların bir kısmı normal kabul edilen türdendir. Bazıları ise hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Akıntı çeşitleri ayrımı yapılırken öncelikle bunun ayrımı yapılmalıdır. Bu akıntılar fizyolojik akıntı ve fizyolojik olmayan akıntı şeklinde sınıflandırılır.

  Akıntı ÇeşitleriAkıntı çeşitleri nelerdir

  Fizyolojik akıntılar: Bu türde akıntıların tehlikesi olmaz. Akıntının özellikleri kokusuz, şeffaf yani renksiz, en fazla açık sarımsı renkte olup, sürekli şekilde gelir. Bu tür akıntılar idrar yaparken yanmaya neden olmaz, ağrı, kanama gibi etkiler ortaya çıkmaz. Görevleri vajinanın zararlı bakterilerden korunması, vajina ortamının cinsel ilişkide kayganlığının sağlanması, gebelik için spermlerin yumurtaya ulaşmasını kolaylaştırmak ve vajinadaki mikropların dış ortama taşınmasını sağlamaktır. Fizyolojik akıntıların yapısında, kıvamında, renginde bir değişiklik olursa, kesinlikle ihmal edilmemeli ve doktora gidilmelidir.

  Fizyolojik olmayan akıntılar: Bu türdeki akıntılar genellikle çevresel etkenler nedeniyle oluşan hastalıkların etkisiyle ortaya çıkarlar. Bu akıntılar sarı renkte, kahverengi, kırmızı, siyah gibi renklerde olabilir. Kokuları kötü olup, yapısı beyaz çökeleği andıran pütürlü şekilde, bol köpüklü olabilir. Aynı zamanda kadında ağrıya, idrarda yanmaya, kaşıntıya, anormal kanamaya sebep olabilir. Bu tür akıntı çeşitlerinin altında yatan bir hastalık, bir sebep mutlaka vardır. Akıntının rengi, kokusu, kıvamı gibi özellikleri değerlendirilerek, gerekli testler yapılarak hastalığın tanısı yapılabilir. Fizyolojik olmayan akıntı türlerine örnek vermek gerekirse;

  Bakteriyel vajinozis denilen enfeksiyonlarda genellikle gri renkte, balık kokulu, homojen ve ince kıvamlı bir akıntı olur. Bu tür enfeksiyonlarda görülen akıntılar oldukça yaygın görülür.

  Mantar enfeksiyonlarında ise, peynir kesiği kıvamında, beyaz renkli, kokusuz bir akıntı gelir. Kadında kaşıntıya, idrarda yanmaya, kızarıklığa neden olur. Kadınlar yaşamları boyunca mantar enfeksiyonlarına oldukça yatkındır. Özellikle gebelik döneminde bu tür enfeksiyonlar daha fazla görülebilir.

  Trichomonas vajiniti denilen enfeksiyon özellikle gebe kadınların % 25 kadarında görülür. Bu durumda gelen akıntı çeşidi ise, sarı renkte, bol köpüklü ve kötü kokulu olur. Ayrıca kaşıntıya neden olur. Bu hastalığa neden olan bakteriler vajina ortamında rahatça ürer. Parazitin bulaşması cinsel yolla, ortak havlu, iç çamaşırı, tuvaletler yoluyla olabilir.

  ]]>
  Sümüksü Akıntı https://www.akinti.gen.tr/sumuksu-akinti.html Mon, 05 Nov 2018 12:12:50 +0000 Sümüksü Akıntı, sümük gibi yapışkan kıvamdaki akıntılar genel olarak kadınların sıklıkla şikayet ettiği sorunlardan bir tanesidir. Sümüksü akıntı, kadınların üreme dönemleri süresince görülen kadının doğası g Sümüksü Akıntı, sümük gibi yapışkan kıvamdaki akıntılar genel olarak kadınların sıklıkla şikayet ettiği sorunlardan bir tanesidir. Sümüksü akıntı, kadınların üreme dönemleri süresince görülen kadının doğası görülen bir durumdur. Akıntı denildiğinde ilk akılda beliren genel olarak vajinadan gelen sıvılardır. Akıntının rengi, yoğunluğu, azlığı veya çokluğu birçok nedene bağlı olarak değişebilir. Bu akıntılar kadınlarda sıklıkla görülebilir. Bazı akıntılar ciddiye alınarak üzerinde inceleme yapılmasını gerektirebilir.  Bazı akıntılar ise vücudun ne kadar sağlıklı olduğunu göstermeye işarettir.  Düzenli olarak vajinal salgıların izlenmesi akıntının normal olup olmadığı hakkında fikir verebilir. 

  Sümüksü AkıntıSümüksü Akıntı Nedenleri

  Sümüksü vajinal salgıların kadın üreme organlarının normal faaliyetinin bir yansıması olduğunun ve yumurtalık fonksiyonu ile ilgili döngüdeki değişikliklerin bir göstergesi olduğunun bilinmesi gerekir. Akıntılar genelde fizyolojik akıntılar ve patolojik akıntılar başlığı altında incelenir. Fizyolojik akıntılar sağlıklı bir kadında görülmesi gereken akıntılardır. Patolojik akıntılar ise sonradan ortaya çıkan akıntı gruplarını kapsar. Rahim boşluğundaki bezler yumurtlama sırasında, cinsel aktivite esnasında ve adet döngüsünde daha fazla mukus üretir. Genellikle bu tür akıntıların asıl kaynağı rahimdir. Rahim bölgesinde meydana gelen kasılmalar bu sıvının vücut tarafından salgılanmasına neden olur. Mukusun büyük bir bölümü vulva bölgesindeki bezlerden salınır. Vajinada ise salgı bezleri yoktur. Özellikle cinsel uyarılma anlarında nem sızdırma amacını sağlayan birden fazla sayıda gözenekleri bulunur. Rahim bezlerinin bu sıvıyı salgılaması sayesinde rahimdeki çatlaklardan geçerek vajinadan kolayca dışarı atılır. 

  Ayrıca bu sümüksü akıntı vajina yolundaki ve rahim duvarındak ölü dokuların, enfeksiyonların dışarı atılmasında da önemli rol oynar. Sağlıklı bir vücutta bu akıntı beyaz yada hafif saydam renkte ve sümüksü yapıdadır. Kokusuzdur. Vücuda herhangi bir zararı yoktur. Sümüksü akıntı her renkte görülebilir. Kadınların hayatları boyunca sabit olmayan ve sürekli dalgalanma gösteren östrojen düzeyleri sebebiyle vajinal akıntı miktarında artış gözlenmesi de normaldir. Fakat sürekli artış göstermesi tıbbi bir sorunun göstergesi olabilir. Enfeksiyon ve bakteriyel hastalıklar gibi belirli nedenlerden dolayı da vajinal salgılarda bir artış gözlenebilir. Patolojik sınıftaki akıntılar vajina enfeksiyonundan veya rahim ağzı enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Patolojik akıntılar bakteri kökenli ve mantar kökenli olmak üzere iki farklı gruptur. Bu iki farklı kökendeki akıntıların enfeksiyon tedavisinde krem ve fitil şeklindeki ilaçlar kullanılır. Vajina enfeksiyonuna vajinit adı verilirken rahim ağzı enfeksiyonuna ise cercivit denir. 

  Bakteriyel olarak vajinada sümüksü akıntının oluşması adet dönemi esnasında daha çok belirginlik gösterir. Vücuttaki enfeksiyonların kanla birleşmesi sümüklü akıntıları meydana getirir. Ayrıca korunmasız cinsel ilişki sonrasında bol miktarda şeffaf, beyazımsı akıntı görülür. Bu normal akıntının bir parçasını oluşturur. Çünkü fizyolojik akıntılar ergenlik dönemiyle başlayan menopoz dönemine kadar devam eden ve aynı zamanda cinsel birleştirmeyi kolaylaştıran kaygan yapıda bir sıvıdır. Aslında, vajinal salgılar hormonlar tarafından düzenlenir. Örneğin eğer doğum kontrol hapı kullanılıyorsa vücudun hormonal düzeninde değişiklik meydana gelir ve vajinal akıntı miktarında azalmaya neden olur. Aynı etki, emzirme dönemindeki kadınlar için de geçerlidir. Gebelik döneminde görülen sümüksü akıntılar ise kadınlarda bazen büyük korkulara neden olur. 

  Sümüksü akıntı genellikle hamilelik süresi boyunca artış gösterir. Bu sümüksü akıntıların en büyük nedeni rahimin hamilelik boyunca sürekli büyüyerek çatlamalar oluşturmasıdır. Metabolizma sistemi bu çatlamalara önlem olarak tedavi niteliğinde akıntıları oluşturur. Hamilelikte sümüksü akıntı kahvere]]> Kokulu Akıntı https://www.akinti.gen.tr/kokulu-akinti.html Tue, 06 Nov 2018 09:57:05 +0000 Kokulu akıntı, bu şikayet bayanların karşılaştığı sıkıntılar içerisinde yer alır. Bu kişilerle bulunan akıntının rengini, kokusu ve yapısına dikkat etmek gerekir. Süt kesiği kıvamında olan akıntılar fizyolojik akınt Kokulu akıntı, bu şikayet bayanların karşılaştığı sıkıntılar içerisinde yer alır. Bu kişilerle bulunan akıntının rengini, kokusu ve yapısına dikkat etmek gerekir. Süt kesiği kıvamında olan akıntılar fizyolojik akıntı olarak değerlendirilirken; kahverengi veya sarımsı akıntılar diğer akıntı türünün rahatsız edici olan kokulu akıntılar arasında bulunur. Bakteriyel sebeplerden dolayı vajinal bölgenin enfeksiyonlara karşı bu bölgede akıntılar olması normal olarak kabul edilir. Aşırı derecede bulunan ve kokulu akıntılarda doktor muayenesi gerekir. Cinsel ilişki sırasında görülürken cinsel yolla bulaşması mümkün değildir. Kokulu akıntı bakteriyel vajinit özellikle de adet döneminde ve cinsel ilişki esnasında ciddi koku oluşmasına neden olur. Kokmuş et kokusu gibi ya da kokmuş balık kokusu aşırı kokuyu gidermek için vajinal duş ve kokulu sabunlar kullanılarak temizlenmeye çalışılması sakıncalıdır. Bunun dışında vajinal bölgede şeffafa yakın bir renkte akıntı meydana gelir. Gebelikte ve yumurtlama döneminde de fizyolojik olarak vajinal bölgede akıntı meydana gelebilir. Kadınların hemen hemen hepsinde görülen kokulu akıntı veya normal akıntı yumurtlama döneminde daha da fazla artar.


  Kokulu AkıntıKokulu akıntı ve rengi

  Vajinal bölgede bulunan akıntının kahverengi olması veya yeşilimsi bir renkte olması birtakım sorunların olduğunu gösterir. Sarı renkli akıntı çoğu zaman enfeksiyon göstergesi olup; kötü koku olmasının yanında kaşıntı, alt bölgede şişme, karın ağrısı gibi şikayetler ile birlikte görülebilir. Üreme zamanında kadınlarda az miktarda vajinal akıntının olması normal karşılanırken; akıntının eski hücreleri ve bakterilerin dışarı atmak için oluşması beklenir. Böyle oluşumlar dikkate alınması gerekir. Böyle durumda vajinanın temizlenebilmesi etrafında bulunan kılların sürekli kesilmesi gerekir. Vajinal akıntının rengi ve kokusundaki herhangi bir değişim normal olarak kabul edilmeyerek vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. Kaşıntının yanında yanma hissi veya bu bölümde olan tahribat ile kötü kokulu akıntısı bulanıyor ise vücutta enfeksiyon bulunduğunun işareti sayılarak vakit kaybedilmeden jinekolojik muayene edilmesi gerekir.

  Peynir kesiği şeklinde bulunan kokulu akıntı, bakteriyel akıntılar arasında yer alırken; vajinozis Antibiyotikler ile tedavi edilmesi sağlanır. Antibiyotikler aynı zamanda servisit tedavisi için gereklidir. Problemlerin dikkate alınması pelvik iltihaplı hastalığına neden olduğu için kısırlığa bile neden olduğu gözlenir. Kullanılacak olan ilaçlar ile Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi içinde oldukça önemli olduğu için uygulanacak tedavi ile bu oluşumun giderilmesi sağlanır.

  Kokulu sarı akıntı, meydana gelen bu akıntı sağlık sorununa ile ilişkilendirilmesi gerekir. Enfeksiyon bunun türleri içerisinde yer alırken kaşıntının yanında başka bulgularda oluşur. Hastalığında altında yatan asıl nedenin belirtilmesi gerekir. Daha sonra tedaviye başlanır. Hastalığın seyrine bağlı olarak tedavi süresi ve tedavi işlemi değişebilir. Enfeksiyonlara karşı Antibiyotik kullanımı ile bu bölgede bulunan sarı akıntı ve kokuların giderilmesi sağlanır. Servikal polip kanal içinde kırmızı renkli ve sarı akıntı meydana gelebilir. Sarı ve kanlı akıntı Gonera hastalığının habercisidir. Bu problem görülen kişilerin kokulu akıntının yanında yanma hissi oluşmasının yanında adet dönemlerinde şiddetli kanamalar oluşmasına neden olur. 

  Kokulu akıntı ve yapılması gerekenler

  Kokulu akıntısı bulunan kişilerin öncelikle akıntının nedenini öğrenmek için gerekli muayenelerinin ve testlerinin yapılması gerekir. Muayene sonrasında antibiyotik ilaçlar kullanılarak bu akıntıların geçmesi desteklenir. Ayrıca kokulu akıntısı olan kişilerin giydiği iç çamaşırlarına dikkat etmeleri gerekir. Pamuklu iç çamaşırları kullanmaları gerekirken, akıntısı olan]]> 38 Haftalık Gebelikte Akıntı https://www.akinti.gen.tr/38-haftalik-gebelikte-akinti.html Tue, 06 Nov 2018 20:56:34 +0000 38 haftalık gebelikte akıntı, bu dönem gebelikte bulunan akıntının şekline ve rengine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Bu süre gebeliklerde bebeğin gelme süresi yakındır. Bu dönem hamileliklerde doğumların gerçekleştiri 38 haftalık gebelikte akıntı, bu dönem gebelikte bulunan akıntının şekline ve rengine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Bu süre gebeliklerde bebeğin gelme süresi yakındır. Bu dönem hamileliklerde doğumların gerçekleştirildiği görülürken; sezeryan ile doğum yapacak annelerin bu dönemde doğum planlaması yapması, bebeğin hangi gün alınacağına karar verilmesi gerekir. Bazı gebeliklerde bu döneminde rahim ağzını kapatan kalın mukus tabakası rahim içinde bakterilerin gelişimini engelle durumda bulunur. Doğum yaklaştığı zaman rahim ağzındaki gevşemeye bağlı olarak mukus tabakası vücuttan dışarı çıkmaya başlar. Genellikle koyu kıvamlı bir akıntı şeklinde olurken; kan gibi oluşumların geldiği görülür. Bu akıntı doğum eyleminin başlamasından günler önce veya saatler önce meydana gelebilir. Böyle oluşumlar doğum habercisidir. Rahimin ağzı bu süreçte incelmeye başladığı için vajinal muayene yapılması gerekir. Doktorun rahim ağzını kontrol etmesi doğumun başlayıp başlamadığı için önemlidir. 

  38 Haftalık Gebelikte Akıntı38 haftalık gebelikte akıntı yanında beklenen bulgular

  Bu süreçte akıntının yanında yalancı sancılar da olmaya başlar. Rahim ağzında genişlemeye bağlı bulunduğu için yapılan muayene ile doğumun süresi tahmin edilmeye çalışılır. Bu dönemde annenin gebeliğin seyrine dikkat etmesi gerekir. Bebeğin hareketlerine son derece dikkat ederek en ufak bir azalma da veya bebek hareketsizliğin de doktora gitmesi gerekir. 38 haftalık gebeliklerde akıntının yanında bebeğin anne karnından rahim bölgesinde inmeye başladığı gözlenirken; bu süreçte annenin nefes alıp vermesinde rahatlama gözlenir. Çünkü diyafram bölgesine baskı uygulayan bebek annenin nefes almasını zorlaştırdığı için aşağı doğru inmesi ile annenin nefes alıp vermesi rahatlar. Bu sürede rahim bölgesinde sancı veya sürekli idrara çıkma gibi problemler yaşanmasına neden olur. Gbelik esnasında rahim ağzında sümüksü bir yapı meydana gelir. Mukus adı verilen birikmiş salgılar bebeği dış etkenlerden koruduğu için doğum yaklaştığı sürede rahim ağzında bulunan gevşeme nedeniyle burada bulunan tıkaç düşer ve halk arasında doğum nişanesi olarak belirtilen sıvı gelmesi 38 haftalık gebeliklerde normal karşılanmıştır. Bu belirtiler ile beraber anne adayının artık doğum süresinin yaklaştığını bilmesi gerekir.

  38 haftalık gebelikte doğum sürecinde akıntı

  38 haftalık gebelikte akıntının yanında annenin rahim bölgesinde pelvik bölümde dolgunluk hissi görülürken; rahim ağzında yumuşama ve incelemede oluşabilir. Her gebelikte farklı olsa da değiştiren bu belirtiler doğumun habercisidir. 38 haftalık gebelikte akıntının sümüklü bir kıvamda meydana gelmiş ise doğumun habercisi olduğundan vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir. Böyle oluşumları anne adaylarının dikkate alınması son derece önemlidir. Çünkü suyu bitmiş olan bebeğin burada yaşaması oldukça zorlaşır. Anne adayının herhangi bir belirti de vakit kaybetmeden doktora gitmesi; hem kendi sağlığı açısından hem de bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. 38 haftalık gebeliklerde doğum olması muhtemeldir. Çünkü bu süreçte bebeğin gelişimini tanımladığı gözlenirken, dışarı çıkmak için belirtiler vermesi beklenir. Anne adayının doktora giderken yanında doğum çantasının bulunması gerekir. Akıntı yanında bulunan belirtilerde annenin paniğe kapılmadan biran önce doktoruna gitmesi tavsiye edilir. 
  ]]>
  Burun Akıntısına Ne İyi Gelir https://www.akinti.gen.tr/burun-akintisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 22:52:47 +0000 Burun Akıntısına Ne İyi Gelir, Burun akıntısı özellikle soğuk havalarda yaşanan bir durumdur. Burun akıntısı havaların soğuması ile ortaya çıkan bazı faktörler sonucunda kişilerde oluşur. Bu faktörler alerjen, burunda o Burun Akıntısına Ne İyi Gelir, Burun akıntısı özellikle soğuk havalarda yaşanan bir durumdur. Burun akıntısı havaların soğuması ile ortaya çıkan bazı faktörler sonucunda kişilerde oluşur. Bu faktörler alerjen, burunda oluşan iltahap ve soğuk havalardır. Burun akıntısı oluşan kişilerde burun akıntı şekline göre iki dalda inceleyebiliriz. Burun akıntısının birinci akma şekli çok fazla akması kişide nezle olduğunun belirtisi ve ikincisi ise burundan aşırı derecede su gibi akıntı olması bu durum ise kişinin alerjik olduğu durumudur. Burun akıntısında her iki durumda da ilaç tedavisi ve özellikle bitkisel tedavi ilaçları kullanılarak giderilecek bir durumdur.

  Burun Akıntısına Tedavisi
  Burun akıntısı tedavisi tıbbı ilaç antibiyotiklerle tedavi uygulanmaktadır. Yalnız antibiyotik tedavisi her zaman sonuç vermeye bilir. Burun akıntısında kullanılan antibiyotikler insan sağlığı açısından bir çok zararları olduğundan mümkün olduğunca yani çok zorda kalınmadığı sürece kullanılmaması uygun olacaktır. Burun akıntısında kullanılacak olunan bu tür ilaçlar mutlaka uzman bir hekim kontrolünde olmalıdır.Ayrıca burun tıkanıklığında kullanılacak bir çok burun spreyleri bulunmaktadır. Bu gibi burun akıntısı durumlarında sprey iyi gelmektedir ama çok fazla kullanılması uygun olmamaktadır. En fazla üç gün kullanılmalı fazla kullanılması durumunda spreylerin burun akıntısını tedavi etmesi dışında burun akıntısını daha da kötüye gitmesine sebep olmaktadır.

  Burun Akıntısına Ne İyi GelirBurun Akıntısını Önleme Yolları

  Burun akıntısını önlemek için alınacak önlemler arasında özellikle alerjik nedenlerle kaynaklı ise antihistaminler alınmalıdır. Eğer ki burun akıntısı enfeksiyon, virüs ya da soğuk algınlığından kaynaklanmakta ise bu durumlarda doktor tarafından önerilen soğuk algınlığı ilaçları kullanılmalıdır. Birde burun spreyleri kullanılmalıdır. Çünkü burun akıntısı sonucunda burun iç dokularında dokular kızarır ve şişer bu spreyler ise burunda oluşan kızarıklık ve şişlikleri azaltarak hastayı rahatlatır. Burun akıntısında kötü gelen hava olarak kuru hava bilinir kuru hava burun akıntısını daha da kötüleştirir. Bulunduğunuz ortamda özellikle uyurken odada mutlaka nemlendirici olması gerekir. Çünkü nemli hava burun mukusunu inceltmektedir. Burun akıntısına iyi gelmesi için bir fincan su ile bir kaşık tuz karışımı yapılarak buruna çekilmesi de burun akıntısına iyi gelecektir. Son olarak zencefil de burun akıntısına iyi gelmektedir. Bir parça zencefili ağzınıza alarak çiğnemeniz ve zencefilden gelen suyu yutmanız dolaşımı artıracağı için mukusu azaltarak burun akıntısında iyi gelecektir.

  Burun Akıntısında Bitkisel Tedavisi Yolları

  Burun akıntısında birde bitkisel yöntemler uygulanmaktadır. Mesela burun akıntısında en önemli bitkisel çözün ada çayıdır. Hazırlanan ada çayı burna çekildiği zaman burun akıntısına iyi gelecektir. Ayrıca günlük bal ve çörek oto karışımı yenilmesi de burun akıntısına iyi gelecektir. Sarımsak tüketilmesi de burun akıntısı için doğal bitkisel çözüm olacaktır. Burun akıntısına son olarak bitkisel çözüm limon suyudur ılık suya sıkılan limon suyunu buruna çekilmesi de burun akıntısına iyi gelecektir.

  Burun Akıntısı İçin İyi Gelen Bitkiler

  Zencefil, Hardal yağı, Sarımsak, Zerdeçal, Tuzlu su, Kırmızıbiber, Limon, Susam, Fesleğen, Okaliptüs yağı ve Bitki çaylarıdır.

  ]]>
  Akıntı Neden Olur https://www.akinti.gen.tr/akinti-neden-olur.html Wed, 07 Nov 2018 12:52:50 +0000 Akıntı Neden Olur, genellikle kadınlarda görülen bir hastalıktır. Leukorrhea vajinadan gelen şeffaf akıntının tıptaki adıdır. Hastalarda rahim ağzında ve vajina duvarında bulunan yapılardan sıvı salgılanır. Bu sal Akıntı Neden Olur, genellikle kadınlarda görülen bir hastalıktır. Leukorrhea vajinadan gelen şeffaf akıntının tıptaki adıdır. Hastalarda rahim ağzında ve vajina duvarında bulunan yapılardan sıvı salgılanır. Bu salgılanan sıvılar vajinanın nemli kalmasını sağlar. Fakat bu akıntının hastalık kaynaklı mı yoksa normal yönde mi olduğu ayırt edilmelidir. Bunu ayırt etmek için akıntının normal insanlarda nasıl olduğunu bilmek gerekir. Akıntıdaki miktar kişiyi rahatsız etse de akıntının öneminde rol oynamaz. Adet hastalığından sonra olan akıntıların şeffaf ve kokusuz olması belli bir hastalık teşkil etmez. Fakat adet dönemlerinde bazı kadınlarda koku olması normal karşılanır. Adet döneminin ikinci haftasında görülen döllenmeyi kolay hale getirmek için biraz daha sıvı bir hale gelir ve akıntı koyulaşır. Hastada patojen etken söz konusu ise vajinal akıntının şeffaf, kokulu, sarı veya yeşil renklerde görülür. Akıntı et suyu renginde yada kanlı ise hemen hekimlere başvurulmalıdır. Asidik özellikte olan bu akıntı laktobasiller dediğimiz bakteriler salgılar.

  Akıntı Neden OlurAkıntıya neden olan hastalıklar nelerdir
   
  Bakteri ve mantarların sebep olması, aşırı klorlu havuzlara girmek, sentetik iç çamaşırı kullanılması, başkasına ait iç çamaşırı ve bu gibi şeylerin kullanılması yada yalın ayak zeminde gezmek de fizyolojik olmayan akıntı nedenleri arasında görülür. Fizyolojik olan akıntı kadın üreme bölgesini mikroplardan korumakla görevlidir. Fizyolojik olmayan akıntı ise genellikle kadının bünyesinden kaynaklanan enfeksiyon, çevresel sebepler, düzensiz beslenme gibi nedenlerden oluşabilir. Düşük yapan kadınlarda, yaşlı hastalarda, hamilelerde ve AIDS hastası gibi bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde de vajinal akıntı, enfeksiyon görülür. Akıntının rengi, kokusu ve yoğunluğu hastalığın nedeni hakkında kısmen bir bilgi verebilir. Örneğin vajinal akıntıdaki mantar enfeksiyonlarında beyaz peynir parçaları şeklinde görülür. Gardnerella vaginalis enfeksiyonunda kötü (bozuk yemek kokusu) kokulu beyaz yada gri renkte bir akıntı görülür. 

  Akıntıya neden olan enfeksiyonların etkileri nasıldır

  "Tricomonas vaginalis" enfeksiyonunda ise köpüklü, gri yada yeşil renkte, şiddetli yanma ve kaşıntı şeklinde görülür. Hastada akıntı ile ateş yüksekliği ve şiddetli kasık ağrısı olması iç genital organlarda da enfeksiyon riski uyandırır. Östrojen hormonunun azalması ile asidik ortamın bozulmasıyla beraber hastalığın gelişme riski artar.  Akıntının nedenleri arasında fazla kaşıntının neden olduğu yaralar, hormonal dengesizlikler, kötü yaşam tarzı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hazımsızlık, anemi, stres ve anksiyete görülür. Vajinadaki akıntıyı doğal ve bitkisel içecekler düzeltebilir. Ancak tampon kullanımı, denizden çıkıldıktan sonra ıslan mayo veya normal iç çamaşırının ıslak olup kişi üzerinde uzun kalması, östrojen ve kortizon tedavileri de akıntıya neden olur. Bu sebeplerin yanı sıra fizyolojik olmayan akıntı antibiyotik kullananlarda, fazla kişi ile korunmasız bir şekilde birlikte olmakta, çok dar giyecekler de görülür. Adetten sonra vajinanın sadece dış kısmı yıkanmalıdır. Özellikle cinsel bölgenin temizlenmesi çok önemlidir. Vajinanın iç kısmının yıkanması son derece yanlıştır. Bu yöntem kadın üreme organlarına ve vajenin içirisinde bulunan vücut için yararlı floralara zarar verecektir ve akıntıya neden olacaktır. 
  ]]>
  Adet Gecikmesi Sarı Akıntı https://www.akinti.gen.tr/adet-gecikmesi-sari-akinti.html Wed, 07 Nov 2018 17:20:41 +0000 Adet gecikmesi sarı akıntı, insanlarda  sık sık meydana gelen bir durumdur. Aslında birçok bayanda görüle akıntının rengi çok daha farklı olmaktadır. Çünkü adet gecikmesi ve sarı akıntı probleminde akıntının rengini be Adet gecikmesi sarı akıntı, insanlarda  sık sık meydana gelen bir durumdur. Aslında birçok bayanda görüle akıntının rengi çok daha farklı olmaktadır. Çünkü adet gecikmesi ve sarı akıntı probleminde akıntının rengini belirleyen şey hastalığın nedenidir. Akıntının nedenine bağlı olarak meydana gelen akıntının rengi değişir. Yetişkin bir bayanda bir kere bile olsa adet gecikmesiyle birlikte akıntı meydana gelmiştir. Bu durum belli bir süre içerisinde gerçekleştiği zaman tıbbi olarak normal olmayan durumlardan kaynaklandığı kanısına varılmaktadır. Eğer kişilerdeki adet gecikmesi üç günü geçmişse ve beraberinde sarı akıntı oluşmuşsa, kesinlikle tıbbi olarak bazı testlerin yapılması gerekir. Adet gecikmesi sarı akıntı, genellikle evli olan insanlarda meydana gelen bir problemdir. Çünkü evli olan insanlar, diğer insanlara göre çok daha fazla cinsel ilişkiye girmektedir. Girilen cinsel ilişkiler ise çok çeşitli bakterilerin vücutta birikmesine ve bu gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Addet gecikmesi sarı akıntı, eğer aşırı bir şekilde görülmüyorsa aslında çok ciddi problemleri teşkil etmemektedir. Fakat problem bazı insanlarda çok aşırı bir şekilde görülür. Meydana gelen akıntının şiddeti büyük olduğu zaman bu durum kişilerde oldukça büyük sorunların varlığının belirtisi olabilmektedir. Bu durum nedeniyle sizler kendinizi gözle muayene ederek akıntı şiddetine göre sorunun büyüklüğünü tahmin edin. Bu şekilde ne zaman doktora gitmeniz gerektiğini tahmin edebilirsiniz. 

  Adet gecikmesi sarı akıntı, insanlarda aslında biraz daha dikkat edilmesi gereken durumları göstermektedir. Çünkü sarı renkteki akıntılar, insanlarda diğer renkteki akıntılara göre önem teşkil eder. Özellikle rahimde meydana gelen hastalıklar sarı akıntılara neden olmaktadır. SArı akıntı, kadınlarda vücutta oluşmuş olan enfeksiyonların dışarı atılması için meydana gelmektedir. Bu akıntılarla birlikte çok fazla miktarda bakteri dışarı atılır. Fakat bakteriler her ne kadar atılsa bile yenileri ürediği için hasta doktora gidene kadar sorun devam eder ve hatta daha da büyür. Bunun için kesinlikle adet gecikmesi sarı akıntı için doktorunuza başvurun. Adet gecikmesi sarı akıntı olan insanlarda bu akıntıların yapısı ve rengi kadar kokusu da büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu akıntının kokusu keskinse kesinlikle önemli bir sorun olduğu anlaşılır. Fakat akıntının kokusu normalse ve kişide herhangi bir rahatsızlığa neden olmuyorsa bu durum kişilerde ciddi problemlerin belirtisi olarak algılanmamalıdır. 

  Adet Gecikmesi Sarı AkıntıAdet gecikmesi sarı akıntı sorununa neden olacak durumlar:
  • Sürekli olarak tıbbi ya da diğer kimyasal ilaçların kullanılması, insanlarda adet gecikmesiyle birlikte görülebilecek sarı akıntıya neden olmaktadır. Bunun için tansiyon ilaçları, uyuşturucu ilaçlar, şeker hastalığı ilaçları gibi maddeler insanlarda bu soruna neden olmaktadır.
  • İnsanların sürekli olarak cinsel ilişkiye korunmasız bir şekilde girme durumu vardır. Aslında bu durum hem bayan için hem de erkek için ciddi bir risk meydana getirir. 
  • Sürekli olarak başkasına ait iç çamaşırların kullanılması, adet gecikmesi sarı akıntı probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özel eşyalar başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Paylaşılan kişi kardeş bile olsa bu durum sorunlara neden olabilir. 
  • Kadınlarda farklı nedenlere bağlı olarak östrojen hormonunun aşırı artması ya da azalması adet gecikmesi sarı akıntı probleminin nedenleri arasında yer almaktadır. 
  • Cinsel bölgelerin temiz tutulmaması da bu durumun büyük nedenlerindendir. Bu ve buna benzer diğer rahatsızlıkların görülmemesi için kesinlikle hijyen kurallarına uymalıyız. 
  ]]>
  Kadınlarda Beyaz Akıntı https://www.akinti.gen.tr/kadinlarda-beyaz-akinti.html Wed, 07 Nov 2018 22:19:34 +0000 Kadınlarda Beyaz Akıntı; Beyaz akıntılar, üreme sisteminden gelmekte olan kansız akıntılardır. Bazıları fizyolojik, bazıları da tersine bir dölyolu veya dölyatağı boynu bozunu neticesinde olur. Dölyatağı boşluğundan vey Kadınlarda Beyaz Akıntı; Beyaz akıntılar, üreme sisteminden gelmekte olan kansız akıntılardır. Bazıları fizyolojik, bazıları da tersine bir dölyolu veya dölyatağı boynu bozunu neticesinde olur. Dölyatağı boşluğundan veya borularından bile gelebilirler.

  Klinik muayene;

  Bu muayene, beyaz akıntının meydana gelişi konusunda net bilgiler verir. Akıntı, çocukluktan ve ya ergenlik çağından beri oluşabilir. Bazı hastalarda, bir cinsel ilişki, düşük yapma, doğum, antibiyotik tedavisi ve ya gebelik engelleyici bir tedavi sonrası ortaya çıkmıştır. Akıntının nitelikleri, yani rengi, nasıl koktuğu, miktarı, devamlı mı, zaman zaman mı olduğu iyice öğrenilmelidir. Ayrıca, boşaltım sisteminde oluşan bozukluklar, dış üreme organın da kaşıntı, ağrılı cinsel ilişki, leğen ve ya bel ağrıları, ateş, adet çevrimi anormallikleri gibi aranır. Muayeneye, üreme organlarının, sidik yolunun, bezlerin ağızlarının, dölyolu mukozasının, dölyatağı boynunun görüntülerinin incelenmesiyle başlanır. Bu esnada, gereken örnekler alınmalıdır. Dölyatağı borusu kanserinde boruyu, damarlanması keskin biçimde anormal olan büyük bir kitle kaplamıştır. Yine dölyolu mantar hastalığında da, mantar kökenli dış üreme organı dölyolu iltihapları oldukça fazla kaşıntılıdır.

  Dölyatağı ya da dölyatağı borularıyla alakalı  bir sebepten kuşkulanılıyorsa, bazı tamamlayıcı muayeneler, bu arada zıt bir madde verilerek dölyatağı, dölyatağı borularının filmi ve dölyatağı mukozası biyopsisine gerek duyulabilir. Bu muayenenin neticesinde, akıntılar kaynaklarına göre sınıflandırılabilirler.

  Kadınlarda Beyaz AkıntıKadınlarda Normal Beyaz Akıntılar iki sınıfa ayrılır;

  Adet kanamaları arasında oluşan beyaz akıntı;

  Bir fizyolojik sürecin aşırılaşmasıdır. Adet çevriminin 14. gününe doğru dölyatağı boynu, bolluğu kişiyi rahatsız edebilecek berrak, temiz ve kaygan olan bir akıntı salgılar. Muayene esnasında, dölyatağı boynunun içinden gelen, çiğ yumurta akına benzeyen bu fazla olan akıntıyla karşılaşılır. Akıntı bazı zamanlar, dölyatağı boynundaki devam eden iltihap neticesinde, dölyatağı boynu kanalı mukozasının dışarıya doğru taşmasından dolayı daha da artmıştır. Dölyatağı boynu dışında, akıntı salgılayan boyun içi mukozasının görülmesiyle nitelenmiş olur. Bazen, bu dışarı taşan mukoza bölümünün elektrikle yakılması sonucu salgılama azaltılabilir.

  Hücre dökülmesine bağlı olan beyaz akıntılar;

  Ne kaşıntıya, ne başka bir soruna yol açan, süt görüntüsünde, beyaz ve pek kayganlığı olmayan bir akıntıdır. Dölyolunda ki hücrelerin, fazla miktarda dökülmesine bağlıdır. Mikroskopik muayenede, ne enfeksiyon, ne de bozulmuş parçalı çekirdekli akyuvar hücreleri görülür. Bundan ötürü mikrop yoktur. Yalnızca, dölyolu hücreleri bulunur. Dölyolu salgısı örneğinin, hücre incelemesi normal bir durumdur. Bu durum tedavi gerektiren bir sorun değildir. Ama şüphelerinden kurtulması için hastaya, akıntının sebebi açıklanmalıdır.

  ]]>
  Kadınlarda Yeşil Akıntı https://www.akinti.gen.tr/kadinlarda-yesil-akinti.html Thu, 08 Nov 2018 13:31:21 +0000 Kadınlarda Yeşil Akıntı, Kadınlar belli dönemler arasında fizyolojik rahatsızlıklar gerçekleştirir. Bu rahatsızlıklar kalıtsal olmakla birlikte fiziksel etkenlerden dolayı da gerçekleşebilir. Her kadında vajinal akıntı olm Kadınlarda Yeşil Akıntı, Kadınlar belli dönemler arasında fizyolojik rahatsızlıklar gerçekleştirir. Bu rahatsızlıklar kalıtsal olmakla birlikte fiziksel etkenlerden dolayı da gerçekleşebilir. Her kadında vajinal akıntı olma durumu oldukça normaldir. Fizyolojik akıntı olarak adlandırılan akıntılar çoğunlukla az kokulu, koyu veya açık beyazımsı renkli olmaktadır. Kadınlar da yeşil akıntı fazla görülmemekle birlikte bir kısım rahatsızlıklardan dolayı çağımızda sıklıkla görülmektedir. Kadınlarda yeşil akıntının temel nedeni trichomoniasis olarak adlandırılan birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girilme nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Cinsel yolla bulaşabilen bir enfeksiyon türüdür. 

  Bazen kadınlarda yeşil akıntı, renk ve koku yapısı itibariyle adet döneminde de gözlemlenmektedir. Virüs ve bakterilerden kaynaklı olarak oluşan bu yeşil akıntı sonucunda kötü bir koku ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu yeşil renk, saf yeşile benzememektedir ve sarı-yeşil renkli olduğu görülmektedir. Hakeza yeşil renkli akıntı belli dönemlerde akıntı azar azar devam etmektedir. Bu nedenle kişi ilişki sırasında ciddi ağrılar ve yanmalar hissedebilir. Ayrıca idrar yaparken yeşil akıntının getirmiş olduğu mikroplardan kaynaklı olarak kişide yanma duygusu oluşmaktadır. Bir kısım bayanlar üzerinde yapılan araştırmalarda kadınlarda yeşil akıntı görülen kişilerde genital bölgede ciddi anlamda kaşıntılar oluştuğu tespit edilmiştir. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar ışığında bu yeşil akıntı probleminin çözülmesi amacıyla biyolojik çalışmalar bulunmaktadır. Mikroskop altında yapılan araştırmalar neticesinde bu yeşil akıntının nedenleri tespit edilmiştir. Kadınlarda yeşil akıntı kontrol altına alınmaz ve mikroplar yayılmaya devam ederse rahim ve vajinal bölgede ciddi rahatsızlıklar oluşturabilmektedir. 

  Kadınlarda Yeşil AkıntıKadınlarda Yeşil Akıntı Tedavi Yöntemleri
  Yeşil akıntının temelinde cinsel yolla bulaşan enfeksiyon türlerinden olan trichomoniasis olarak adlandırılan enfeksiyon yatmaktadır. Uzman biyolog ve hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bu yeşil akıntının tedavi yöntemi tespit edilmiştir. Öncelikle kişinin farklı farklı kişilerle birleşmemesi gerekmektedir. Uzman hekimler tek eşlilik yaşantısının daha doğru olduğunu sıklıkla dile getirmiştir. Hakeza yapılan araştırmalarda bu mikrop ve bakterilerin yan etkilerini azaltıcı ve etkilerin bitiren ilaç türleri üretilmiştir. Bu ilaçlar sayesinde bu yeşil akıntı durmakla birlikte kötü koku da kaybolmaktadır. Alınan tedbirlere rağmen kişide bu yeşil akıntı sürekli olarak devam etmekteyse kişi iç çamaşır konusunda dikkat etmeli, kişisel bakımına azami önem göstermelidir. Hakeza uzman bir hekime başvuruda bulunarak konuya ilişkin tedavi yöntemlerini harfiyen yapmalıdır.  
  ]]>
  Beyaz Akıntı https://www.akinti.gen.tr/beyaz-akinti.html Thu, 08 Nov 2018 21:21:05 +0000 Beyaz akıntı, bayanların karşı karşıya kaldığı bir diğer sorunlar arasında yer almaktadır. Bu akıntı kimi zaman duruma göre farklılık gösterebilir. Renginin aslında açık yani beyaz olması aslında oldukça korkutucu bir Beyaz akıntı, bayanların karşı karşıya kaldığı bir diğer sorunlar arasında yer almaktadır. Bu akıntı kimi zaman duruma göre farklılık gösterebilir. Renginin aslında açık yani beyaz olması aslında oldukça korkutucu bir hastalık belirtisi veya çok kötü bir durum olarak kabul edilmemektedir. Bayanlarda genellikle üreme sisteminden gelmekte olan kansız ve koyu renkli olmayan akıntı olarak bilinir. Genel olarak birçoğu fizyolojik olarak kabul ediliyor olsa bile, bazıları ise tam tersine bir dölyolu ya da dölyatağı boyunca bozunu ile sonuçlanır. Birçok farklı olarak yerlerde de görülüyor olabilmektedir. Dölyatağı boşluğundan veya borularındanda gelebilecek durumda olduğu bilinmektedir. Beyaz akıntı, çocukluk döneminden ya da ergenlik dönemi zamanından beri oluşabileceğinden dolayı genellikle bu dönemlerden sonra daha çok sık görülmeye başlamıştır. Nadiren bazı hastalarda, farklı olarak cinsel ilişki, hamilelikte düşük, hamilelik sonrası doğum, antibiyotik ilaç tedavisi veya farklı olarak gebelik önleyici tedavi ve gebelik için uygulama yapılan tedaviler sonucu ortaya çıktığı genel olarak gözlemlenmiş bir durumdur.

  Beyaz AkıntıBeyaz akıntıda bakılacak olan nitelikler 
  • Akıntının rengi ve yapısı
  • Akıntının ağır bir koku içerip içermediği
  • Kişinin herhangi bir soğuk algınlığı geçirip geçirmediğine
  • Alıntının genel olarak miktarı
  • Sürekli mi veya çok nadir olarak ara sıra olup olmadığına
  • Özellikle ritmine
  • Kişide oluşmuş veya oluşabilecek olabilen boşaltım sistemi bozukluğu gibi sorunlara
  • Kişideki üreme organının dışında kaşıntı olup olmadığına
  • Ağız bir şekilde partneri ile cinsel ilişki yaşamına
  • Ağır eşyalar veya zor koşullardan dolayı bel ağrıları bulunup bulunmadığına
  • Kişide sürekli ve yüksek olarak ateş olup olmadığına
  • Adet süresinin ve adet süresince yaşanan anormal olan durumlara

  Beyaz akıntı oluşan kişilerden genellikle muayene sırasında genel olarak dış üreme organlarının, sidik yolu olarak bilinen sidik yolunun, vücut içerisinde bulunan bezlerin ağızlarının, dölyolu içerisinde bulunan mukozasının, dölyatağı boynunun görüntüsünün önemli ve detaylı bir şekilde uzman doktor tarafından incelenmesiyle tamamlanmış olur. Tabi genel olarak tetkikler için, gerekli örnekler alınması gerekebilir. Muayene süreçlerinde dölyatağı boynunun içinden gelmiş olmakta bulunan, tıpkı çiğ yumurtanın akına benzeyen bu bol akıntıyla karşılaşılma durumu oldukça yüksektir. Akıntı bazen, dölyatağı boynundaki sürekli olarak iltihap sonucu dölyatağı boynu kanalı mukozasının dış kısma  doğru artması nedeniyle daha da taşmış durumda olabildiği bilinmektedir. Dölyatağı boynu olarak dışında, akıntı salgılamış olan boyun içi mukozasına bakılması ve görülmesi ile değerlendirilmesi yapılır. Tabi bu durum bazen nadir olarak dışa doğru taşan mukoza bölgesinde bulunan elektrik ile yakılması ve salgılanması yoluyla azaltıcı bir durum haline gelebilir durumda olabilmektedir.

  ]]>
  Vajinada Akıntı https://www.akinti.gen.tr/vajinada-akinti.html Fri, 09 Nov 2018 14:27:25 +0000 Vajinada akıntı, kadınlar ergenlik çağına ulaştıktan sonra, altta yatan herhangi bir neden olmaksızın vajinal akıntı yaşayabilir. Vajinal akıntı özellikle çalışan kadınlarda yaşam kalitesini düşüren bu akı Vajinada akıntı, kadınlar ergenlik çağına ulaştıktan sonra, altta yatan herhangi bir neden olmaksızın vajinal akıntı yaşayabilir. Vajinal akıntı özellikle çalışan kadınlarda yaşam kalitesini düşüren bu akıntılar genelde patolojik sanılsa da aslında fizyolojik akıntılardır. Vücutta dışa açılan bölgelerin dokularında kuruma yaşanmaması ve fonksiyonel olarak çalışabilmesi için bölgeyi kapsayan mukoza dokusunun salgıyla beslenmesi gerekir. Fizyolojik akıntının özelliği uzun süredir devam etmesi, her gün görülmesi, kokusunun olmaması, şeffaf, beyaz ya da sarı olması, akıntıyla beraber kanama, ağrı gibi şikayetlerin olmamasıdır.

  Fizyolojik vajina akıntısı: Sürekli olarak kendini yenileyen vajina dokusunun artıklardan atılmasını sağlar. Bu nedenle fizyolojik akıntı aslında kadın için çok önemlidir. Yaşanan akıntının miktarı, rahim ağzında bulunan salgı hücre sayısı, rahim içi araç varlığı ve östrojen hormonu seviyesiyle yakından alakalıdır.

  Fizyolojik vajinal akıntı bazı kadınlarda ped kullanmayı gerektirecek şekilde yoğun olabilir. Fizyolojik vajinal akıntı adet döngüsünde her gün görülebileceği gibi bazen belli günlerde görülebilir. Yumurtlama döneminde yumurta akı kıvamına, berrak renkte ve yapışkan bir sıvı salgılanır. Bu sıvı kadın tarafından rahatlıkla fark edilen bir vajinal akıntı olarak tanımlanır. Eğer yaşanan akıntının özellikleri bu sayılan özelliklere uymuyorsa kadında bir problem olduğunun habercisi demektir. Eğer her zaman olmayan ve yeni başlayan bir akıntıya maruz kalınmışsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Fizyolojik olmayan vajina akıntısı: Koyu sarı, yeşil, kahverengi, pembe, kanlı, kötü kokuya sahip, köpüklü, beyaz ya da süt kesiği kıvamında olan ve beraberinde ağrı, adet döneminde ağrı, cinsel birliktelik anında ağrı ve anormal bir şekilde kanama gibi şikayetler yaşanıyorsa bu tür vajinal akıntı genital bölgeyle alakalı bir sorunun olduğunun habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka doktora danışılarak akıntının türü ve nedeni araştırılmalıdır. Bu şekilde meydana gelen vajinada akıntı genelde vajinayla alakalıyken, rahim ağzı enfeksiyonu ya da genital sistemin üst kısmını tutan pelvik bir enfeksiyon da olabilir. Vajinayla alakalı gelişen enfeksiyon vajinal bölgenin hijyeninin bozulması ya da gebelik döneminde yaşanan problemler nedeniyle ortaya çıkar. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyon türüdür. Pelvik bölgede oluşan enfeksiyonlar tüplerin tıkanmasına ya da bölgede apse oluşumuna yol açabileceğinden dolayı yine ciddiye alınarak tedavi edilmelidir.

  Enfeksiyonların neden olduğu vajina akıntılarının haricinde özellikle rahim ağzında kanser öncüsü olan lezyonların ya da kanserlerin gelişimi de vajinal akıntıya yol açabilir.

  Vajinada AkıntıVajinada akıntı, enfeksiyöz bir organizma sebebiyle ortaya çıkmışsa rahimde fallop tüplerine ya da yumurtalıklara kadar ulaşabilir. Beraberinde pelvik ağrı ve kısırlık gibi ciddi problemlere yol açabilir. Gebelik döneminde yaşanan enfeksiyonlar ise anne karnındaki bebeğin erken doğmasına ya da düşük ağırlıklı olmasına yol açabilir.

  Vajinada akıntı belirtileri

  Vajinada akıntıyla beraber kaşıntı, yanma görülebileceği gibi akıntı tek başına da gelişebilir. Kızarıklık, bölgede şişme, idrar yaparken ve cinsel birliktelik anında acıya yol açabilir. Akıntıya yol açan bazı enfeksiyon türleri tedavi edilmediğinde kadında ciddi problemlere neden olabilir.

  Kandida vajiniti: Kandida vajini nedeniyle ortaya çıkan akıntı genellikle beyaz, peynir görünümünde olur. Akıntıyla birlikte bölgede kızarıklık ve şişme yaşanabilir.

  Atrofik vajinit: Atrofik vajinitte yaşanan akıntı genelde kokusuz ve çok az olur. Vajina kuru olduğu için cinsel birliktelik kadına acı verir. Bu tür vajinit daha çok menopoz döneminde ve sonrasında hormon değişimleriyle alakalı olarak gelişir.

  Bakteriyel vajinit: Oldukça köt]]> Geniz Akıntısı Mide Bulantısı https://www.akinti.gen.tr/geniz-akintisi-mide-bulantisi.html Sat, 10 Nov 2018 00:21:48 +0000 Geniz akıntısı mide bulantısı, geniz akıntısı birçok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Geniz bölgesinin tıbbi adı nazofarenks'dir. İnsanda doğal olarak burun içinde bulunan bezler tarından her gün maksimum 2 litreye Geniz akıntısı mide bulantısı, geniz akıntısı birçok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Geniz bölgesinin tıbbi adı nazofarenks'dir. İnsanda doğal olarak burun içinde bulunan bezler tarından her gün maksimum 2 litreye kadar mukus üretilmektedir.Vücudun bu mukusu üretmesinin nedeni, nazal pasaj dediğimiz bölgenin ve burun zarlarının temizlenmesidir. Ayrıca mukus sayesinde burun kanalları da nemli kalmaktadır. Bazı nedenlerden ötürü mukus fazla üretilmektedir. Fazla üretilen mukus burun ile boğazın arkasında birikerek kişi için rahatsız edici bir durum oluşturur. Bu durum geniz akıntısı olarak adlandırılır.Geniz akıntısı çok kalın yada ince olabilmektedir. Aynı zamanda kötü bir kokusu vardır ve mide bulantısına neden olur. 


  Akıntının nedenleri
  Geniz akıntısının birçok nedeni olabilmektedir. Soğuk algınlığı döneminde normalde şeffaf ve akışkan olan geniz akıntısı daha koyu ve yeşil bir hal almaktadır.Sinüs problemleri, kullanılan ilaçlar yada hamilelik dönemi de etkenler arasındadır. Geniz akıntısının en yaygın nedenlerinden biride sigara kullanımıdır. Belirtiler içinde öksürük, boğazda şişlik yada seste kısılma olabilir. Sigara dumanı mukusu koyulaştırdığı için daha kötü bir hal alır. Özellikle sabahları sigara içenlerin genzinde mide bulandırıcı bir mukus birikintisi olur. bir Geniz akıntısı boğazda meydan geldiği için hem boğazı tahriş eder hemde mide bulantısına neden olur. Özellikle sinüzit problemi olanlarda mide bulantısı daha fazla görülür. Akıntının kötü kokusu ayrı bir bulantı sebebidir. Geniz akıntısı olan kişilerde boğazında bir şey varmış hissi olur ve akabinde öksürme ihtiyacı hisseder. Bu bütün gün böyle sürdüğü için kişiyi belkide çevresindeki insanları da rahatsız edecektir.

  Geniz Akıntısı Mide BulantısıTedavi yöntemleri
  Geniz akıntısı olduğu dönemlerde bol sıvı tüketilmelidir. Bu yöntem mukusun incelmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bitki çayları tüketilmelidir. Ancak boğazda tahriş var ise içeceklerin çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Akıntının devam etmesi durumunda kulak burun boğaz doktoruna gidilmelidir. Özellikle sinüs problemi olanlar mutlaka doktora görünmelidir. 
  ]]>
  Yeşil Burun Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/yesil-burun-akintisi.html Sat, 10 Nov 2018 10:12:19 +0000 Yeşil Burun Akıntısı, burunun nefes alma ve koku alma gibi başlıca görevlerinin yanı sıra akıntı yoluyla vücuttaki mikropların vücuttan uzaklaştırılması, atılması gibi görevleri de bulunur. Burun akıntısı kişinin b Yeşil Burun Akıntısı, burunun nefes alma ve koku alma gibi başlıca görevlerinin yanı sıra akıntı yoluyla vücuttaki mikropların vücuttan uzaklaştırılması, atılması gibi görevleri de bulunur. Burun akıntısı kişinin burnundan mukus çıkmasıdır. Mukus burun dışına aktığında nazal akıntı olarak da isimlendirilir. Burun ve sinüsler yaklaşık olarak bir günde bir ile iki litre arasında ince mukus üretir. Mukus, burun ve sinüsü kaplayan hücrelerin yüzeyinde bulunur. Mukus kayarak genize, oradan da yemek borusuna gönderilir. Bu nedenle bazı zamanlarda farkında olmadan yutulur. Burun normal şartlarda önden akmaz. Burundaki salgının çok olduğu veya salgının arka tarafa doğru yönlendirilmediği durumlarda burunda akıntı gerçekleşir. Mukus bakteri ve tozları engelleyerek onların akciğerlere girmesini önler. Soğuk algınlığı yada alerji gibi durumlarda burundan mukus çıkması yaşanabilir. Yada mukus burundan akmak yerine boğaza da akabilir.  Burun akıntısı vücut için oldukça faydalı olup vücutta ne tür bir rahatsızlığın olduğunu anlamaya yardımcı olur. Genel olarak burun akıntı akışkan kıvamda, şeffaf ve renksizdir. Bazı durumlarda tam tersi şekilde koyu kıvamda ve yeşilimsi bir renkte de olabilir. 

  Yeşil Burun Akıntısı Sebepleri ve Belirtileri 

  Burun akıntısının birçok nedeni bulunur. Bunlar hasta olan kişinin ya burun sıvısıyla mikropları vücuttan atmasıdır yada kişinin ağır yada hafif yollu alerjik rahatsızlık geçiriyor olmasıdır. Özellikle kış aylarında çok yaygın olarak görülen burun akıntısı kişiye oldukça rahatsızlık verir ve kişinin hayatının kısıtlanmasına neden olur. Alerjik rahatsızlık sonucu oluşan akıntılar bazen boğazda da hissedilir. Burun akıntıları sadece bunlarla kalmaz. Hastalığın etkeni burun akıntısının şeklini de etkiler. Örneğin nezle grip gibi hastalıklarda burun akıntısı akışkan kıvamda ve saydam renkteyken boğaz enfeksiyonlarının yaşandığı bakteriyel hastalıklarda ise burun akıntısı yeşil renkte ve koyu kıvamlı olur. Burundan yeşil renkte akıntı gelmesi birçok hastalığın habercisi olabilir. Burundan gelen yeşil akıntı gelmesinin nedeni solunum sistemimin bakterilerle iltihaplanması anlamına gelir. Bu durum genellikle sinüzit hastalığına eşdeğerdir. Burun ve göz çevrisinde bulunan kemiklerin arasındaki boşluklara sinüs adı verilir denir. Oluşan bu boşlukların dolmasını sağlayan mukozanın iltihaplanmasına da sinüzit adı verilir. Sinüzit genellikle üst solunum yollarının iltihaplanmasıyla kendini gösterir. Sürekli olarak burun ve geniz akıntısı yaşanması sinüzit hastalığının başlangıç belirtisi olabilir. Ayrıca yeşil burun akıntısı nemsiz, yüksek ısılı evlerde ve binalarda yaşayan kişilerde de çok sık görülür. Sigara dumanı, endüstriyel kirlilikler ve çevresel uyarıcılar burun içindeki salgıyı azaltır. Salgı azaldığında da burundaki olağan akıntı daha fazla koyu bir kıvam alarak renk değiştirir.


  Yeşil Burun Akıntısı Tedavisi

  Yeşil burun akıntısının tedavisi akıntı oluşumuna bağlı olarak değişmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar sonucu oluşan yeşil akıntı antibiyotikler ile tedavi edilir. Eğer hastada kronikleşmiş sinüzit varsa akıntı oluşumunu sağlayan sinüslerin ağızlarının açılması için operasyon uygulanması gerekebilir. Alerjik durumlar sonucu oluşan yeşil renkteki geniz akıntısı için ilaç, sprey ve alerji aşıları kullanılabilir. Burun açıcı ilaçlar genelde kan basıncını, kalp ve tiroid hastalıklarını arttırabieceği için en güvenli yöntem olan steroid spreyler tercih edilir. Yapılan araştırmalara göre antibiyotik tedavisi uygulanan hastalar tedavi sonunda kendilerini daha iyi ve sağlıklı hissetmediklerini beyan etmişler. Sümük ve benzeri akıntıların renklerinde değişimler yaşanmıştır. Ayrıca hastalık süresi diğer tedavi yöntemlerinden daha kısa sürmüştür. Tüm bunların dışında günlük hayatta uygulanan bir kaç küçük önlemle bu tür enfeksiyonların yaşanmasına engel olunabilir. Örneğin kalorifer sistemiyle ısınan evlerde kuruyan hava buharla nemlendirilmelidir. Fazla toz barındıran ortamlardan uzak durulmalıdır.
  ]]>
  Adet Yerine Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/adet-yerine-kahverengi-akinti.html Sun, 11 Nov 2018 01:43:24 +0000 Adet Yerine Kahverengi Akıntı, Adet yerine kahverengi akıntı genellikle masum nedenlerden dolayı olsa da ara sıra tedavi gerektiren bir durum olmaktadır. Olgun dönemde olan ve rahimle ilgili herhangi bir rahatsızlığı bulunmay Adet Yerine Kahverengi Akıntı, Adet yerine kahverengi akıntı genellikle masum nedenlerden dolayı olsa da ara sıra tedavi gerektiren bir durum olmaktadır. Olgun dönemde olan ve rahimle ilgili herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan tüm kadınlar, yılın her ayında yumurta hücresinin üretiminin yapıldığı ve ismine menstrüasyon denilen bir dönem yaşamaktadır. Bu yaşanan dönemin bazı aşamalarında rahmin içinde bulunan doku yani rahim mukozasında bulunan bazı hücrelerin kendini yenileme özelliği bulunmaktadır ve bu hücrelere endometrial hücre adı verilmektedir Kendini yenileme evresinde bu hücrelerden eski olanları vücuttan atılmakta ve yerine yenileri oluşmaktadır. Kahverengi akıntının sebepleri arasında da işte bu evre yer almaktadır. Hadiselerin birçoğunda adet döneminde görülen kahverengi akıntı, adet döneminin başında veya sonunda doğal olarak oluşmuş kanın giderildiği eski kan olmaktadır.

  Adet Yerine Kahverengi Akıntı Sebepleri: 

  Oluşan başka vakaların sebebi ise vajinal kahverengi akıntının yapısı ile ve zamanı ile ilgili olmaktadır. Leke biçiminde oluşan kahverengi vajinal akıntı yumurtlama döngüsünün olağan bir parçasıdır. Bunun yanı sıra, akıcı bir özelliği olan kahverengi vajinal akıntı ise hamileliğin erken ilk işareti olabilmektedir. Yumurta hücresinin üretiminin yapıldığı dönemde, oral kontraseptif isimli haptan kullanan her kadında kahverengi akıntı görülme olasılığı bulunmaktadır. Bu durum hapın alınımının hemen ardından ya da hap vücuttan atılırken olabilmektedir.

  Adet dönemi boyunca devam eden kahverengi akıntıların geneli, vücutta kalıp atılması hemen olmayan eski kandan dolayı meydana gelmektedir. Bir önceki adet döneminden kalmış olan kan, bir sonraki adet döneminin başında leke şeklinde gelebilmektedir. Bu dönemin sonuna yaklaşıldığında adet bitiyormuş gibi görülse de kalan eski kan vücuttan tamamen atılamamasından kaynaklı olarak kahverengi lekeler şeklinde kanama olmasına sebep olmaktadır. Adet döneminin gecikmesi de kahverengi ya da kırmızı leke veya akıntılara sebep olabilmektedir. Vajinal kahverengi akıntının başka bir sebebi ise kullanılan doğum kontrol hapları olmaktadır. Doğum kontrol hapları bünyede ciddi farklılıklar olmasına sebep olabilmektedir ve çoğunlukla adet esnasında ya da adet dönemi dışında kahverengi akıntı oluşumuna sebep olabilmektedir. Oral kontraseptif kullanmaya başlayan bir kadında ilk bir ay içerisinde herhangi bir kahverengi akıntı olması halinde o kadının hormonlarını dengede tutabilmesi yaklaşık 6–8 haftalık bir sürede gerçekleşmektedir. Bu durumun kadının doğum kontrol hapını almasının son günlerine denk gelmesi halinde ise kadının olağan adet dönemine geçmesi daha uzun bir zaman içinde gerçekleşebilmektedir. Ancak, kahverengi akıntının birkaç ay devam etmesi halinde kadının bir doktora görünmesi gerekmektedir.

  Adet Yerine Kahverengi AkıntıAdet Yerine Kahverengi Akıntı Belirtileri

  Vajinal akıntının kahverengi kanamalı akıntı şeklinde olması ve akabinde özellikle de ağrı, şişkinlik hissi ya da başla belirtilerin görülmesi halinde ise polip, servikal erozyon veya buna benzer başka durumdan şüphe edilmesi gerekmektedir. Kadınların yumurtlama zamanları genellikle adet döneminin ortalarında olmaktadır ve bu dönemde de aynı şekilde kahverengi vajinal akıntı veya kanama meydana gelebilmektedir. Doğal olarak olması gereken adet yerine kahverengi kan görülmesi ve akışın normalden az olması halinde bu hamileliğin ilk belirtisi olabilmektedir. Aktif bir cinsel hayatı olan ve bu durum ile karşılaşan kadınların bir gebelik testi yaptırması ve bu durumdan emin olması gerekmektedir. Bu belirtilerin karnın alt kısmında keskin bir ağrıyla birleşmiş olması halinde ise bu durum ektopik gebeliğin belirtisi olabilmektedir ve bu durumla karşılaşan kadının en kısa zamanda bir uzman doktorla görüşerek tedavi görmesi gerekmektedir. Kahverengi akıntı ciddi sorunların belirtisi d]]> İlişki Sonrası Akıntı https://www.akinti.gen.tr/iliski-sonrasi-akinti.html Sun, 11 Nov 2018 05:37:52 +0000 İlişki Sonrası Akıntı, ilişki sonrasında görülen akıntılar genellikle herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Normal ilişki sonrasında vajinadan boşalan sıvılar vardır bu sıvılar sağlıklı bir fonksiyonun gösterge İlişki Sonrası Akıntı, ilişki sonrasında görülen akıntılar genellikle herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Normal ilişki sonrasında vajinadan boşalan sıvılar vardır bu sıvılar sağlıklı bir fonksiyonun göstergesidir.İlişki sonrasında gelen akıntıların rengi,kokusu ve yoğunluğu durumun hastalıkla ilişkili yada normal olduğunu belirlemek için kullanılabilir. Normal olarak kabul edilen bu akıntılar kişinin sağlık durumunu bozan bir etki açığa çıkarmaz. Cinsel birleşme sonucunda pelvik bölgede ağrı, ani gelişen pis kokular ve kanamalar görüldüğü takdirde derhal doktora başvurulmalı ve nedeni öğrenilmelidir. Bu akıntılar bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların genel belirtileri arasındadır. Bu nedenle ilişki sırasında korunmak (prezervatif kullanmak) büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Vajinadan gelen akıntıların rengi, kokusu ve yoğunluğu hastalığın nedeni hakkında bilgiler verebilir. 

  İlişki Sonrası Akıntı Nelere Sebep Olur 

  Korunmasız bir şekilde gerçekleşen ilişkiden sonra anormal akıntının en sık görülen nedeni bakteriyel vajinozisdir. Bu tür akıntı kötü kokulu ve genellikle gri renkte olmasına neden olur. Bir diğer nedeni trichomoniasisdir. Bu hastalık ilişki sonrasında görülen akıntının yeşil yada sarı olmasıyla beraber köpüklü bir yapıya da  sahip olmasına, vajinada kaşıntıya ve şişliğe de neden olabillir. Akıntıların neden olduğu bakteri yada virüs belirlenmezse diğer organlara yayılım gösterip başka organlarda semptom yaratabilirler. Bu akıntılar alerjik reaksiyonlarda gösterebilir. 

  İlişki Sonrası Akıntıİlişki Sonrası Akıntı Neden Olur

  Akıntı nedenleri arasında görülen bir diğer hastalık ise chlmydiadır. Bu hastalıkta ise ilişkiden sonra ağrı ve buna eşlik eden akıntı görülüyorsa klamidya (cinsel yolla bulaşan hastalık) hastalığı da söz konusu olabilir. Bu akıntıların genel sebepleri ise korumasız gerçekleştirilen cinsel ilişkiler erkek ve kadın salgılarının birbirine karışmasını ve bu nedenle bakteri ve virüslerin daha kolay iletilmesini sağlayacağı için bu mikroorganizmalar vajinal akıntının değişmesine neden olabilir ve hastalık açığa çıkarabilir. Bir histerektomi geçirmiş olan kadınlarda akıntının hacmi ve kıvamı değişik olabilir bu sebeple hekim tarafından bulguların incelenmesi daha doğru olacaktır. Yumurtalık kanallarının kanserinde et suyu renkli bir akıntı ve karın ağrısı varken rahim kanserinde ise menopoz sonrası kanama veya adet dışı kanama şeklinde kendini belli edebilir. Hastalığın bu ileri dönemlerinde kanamalar veya akıntılar kötü kokuya döner bu kokular anormal bir patolojiyi ifade eder. 

  İlişki Sonrasında Oluşan Akıntının Tedavisi  

  Hastadan bilgiler ve yapılan jinekolojik muayeneler sonucunda öncelikle akıntının normal mi anormal mi olduğu saptanır. Önemli olan aslında akıntıya neden olan hastalıklardır. Öncelikle akıntının nedeni ve bunun altında yatan hastalık belirlenmeli ve bu akıntıyı ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yapılmalıdır. Genelde hastanın akıntısından direkt olarak bir örnek alınarak mikroskopik olarak incelenir. Hastanın tedavisinde biyopsi alınması nadir görülür. Doktor kontrolü olmadan kişi hastalığının geçmesini beklememelidir. Bakteriler yanlış alınan ilaçlara karşı direnç kazanır bu yüzden hasta doktor kontrolünde olmalıdır. Vajinanın sadece dış kısmı yıkanmalıdır ve bu su ılık olmalıdır daha sonra ise bu bölge temiz havlu ile kurulanmalıdır.

  ]]>
  Geniz Akıntısı Ve Öksürük https://www.akinti.gen.tr/geniz-akintisi-ve-oksuruk.html Sun, 11 Nov 2018 09:28:54 +0000 Geniz Akıntısı Ve Öksürük, Vücudumuzdaki sinüsler, normalde günde bir litre kadar mukus üretir, bu mukus sürekli sinüsler tarafından geri itilerek geniz akıntısını oluşturur. Biz bunu gün içinde yutarız ve hiç anlamayız Geniz Akıntısı Ve Öksürük, Vücudumuzdaki sinüsler, normalde günde bir litre kadar mukus üretir, bu mukus sürekli sinüsler tarafından geri itilerek geniz akıntısını oluşturur. Biz bunu gün içinde yutarız ve hiç anlamayız, bu üretilen mukus burnumuzun nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar aynı zamanda burnumuzu ve vücudumuzu çeşitli mikrop ve bakterilerden korur. Mukus vücudumuz gribal bir enfeksiyona maruz kaldığında çok daha fazla üretilmeye başlar ve fazlalığı dışarı atar bunun adı da sümüktür. Elbette bu fazlalığı dışarı atarken aynı zamanda geniz akıntısında da artışa neden olur, işte böyle vücudumuz gribal enfeksiyona maruz kaldığı zamanlarda bizlerde geniz akıntısından yana çok yakınırız. Bu geniz akıntısı çoğu zaman gıcık halinde çok şiddetli öksürüğe neden olur, öksürük şikayetlerimiz geceleri daha çok görülür bizi uykumuzdan uyandıracak kadar da şiddetli olur. Öksürüğün özellikle gece artmasının nedeni ise, gündüz genellikle ayakta zaman geçirdiğimiz için, mukus burnumuzdan sümük olarak fazlalığı dışarı atar, fakat gece uyurken dışarı akmak yerine geriye doğru akmak daha rahat olduğu için geniz akıntısı yoğunlaşır buda şiddetli öksürüğe neden olur. Geniz akıntısı eğer şeffaf ise 4-5 gün içinde normale dönecektir, fakat geniz akıntısı sarı yada yeşil ise mutlaka bir doktora gitmemiz gerekmektedir. Aşırı geniz akıntısı önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Zamanında tedavi edilmez ise hem alerjik bir geniz akıntısına hemde kronik bir öksürüğe neden olabilir, buda ilerideki yaşam kalitemiz açısından çok önemlidir.

  Geniz Akıntısı Ve ÖksürükGeniz Akıntısı Ve Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

  Özellikle geceleri geniz akıntısının neden olduğu öksürük dahada artar ve kişiyi uyutmaz hale gelir, böyle durumlarda ilk iş olarak bir doktora başvurulmalıdır, doktorun önereceği ilaçlar ve çeşitli burun spreyleri kullanılır. Fakat her şeyi de doktordan beklememek lazım özellikle gece bizi uykumuzdan uyandıracak olan öksürüğün şiddetini, yatmadan önce papatya çayı içerek hafifletebiliriz, eğer papatya çayı yada herhangi bir bitki çayı sevmiyorsanız, yatmadan önce bir kaşık keçiboynuzu pekmezi yada bir kaşık zeytinyağı içerek de hafifletebilirsiniz. Bunun  yanı sıra burnunuza gün içerisinde ve özellikle gece yatmadan düzenli olarak tuzlu su çekebilirsiniz. Sıcak suya biraz tuz ve karbonat ekleyerek ılıyınca da burnunuza çekebilirsiniz. Buhar banyosu yapabilirsiniz, buhar banyosunu yaparken de sıcak suyun içine mentol içeren kremler yada viks ilave ederek çıkan mentollü buharı burnunuza iyice çekip, hem tıkanıklığı açıp hemde üst solunum yollarının açılmasını sağlayacaktır. Bol bol su içerek mukusun daha sıvı hale dönüşüp tıkanmadan akmasını sağlayabiliriz. Geniz akıntısı ve öksürüğe nemli ortam iyi geldiği için odanın içinde buhar makinesini çalıştırabiliriz. Polen, toz, sigara dumanı gibi geniz akıntısı, öksürük ve alerjik olan şeylerden kaçınılması gerekmektedir.Geniz akıntısı ve öksürük olduğu zamanlarda bir de, en önemli olarak baharatlı yiyecek tüketiminden kaçınılmalıdır.
  ]]>
  Kadın Hastalıkları Akıntı https://www.akinti.gen.tr/kadin-hastaliklari-akinti.html Sun, 11 Nov 2018 16:09:37 +0000 Kadın hastalıkları akıntı, akıntı hemen hemen her kadında görülür ve bu akıntı bir hastalığı işaret etmeyebilir. Adet dönemlerinde, şeffaf, kokusuz, herhangi bir acıma hissi yada yanmaya yol açmayan akıntı doğaldır, Kadın hastalıkları akıntı, akıntı hemen hemen her kadında görülür ve bu akıntı bir hastalığı işaret etmeyebilir. Adet dönemlerinde, şeffaf, kokusuz, herhangi bir acıma hissi yada yanmaya yol açmayan akıntı doğaldır,  çoğu zaman bir hastalığa işaret etmez. Bu tür akıntılar hormonların değişimine bağlı olarak oluşur ve kendiliğinden geçer. Bu tür akıntılar için doktora başvurmaya gerek yoktur.

  Vaginal akıntıda ölçüsü yoktur, miktar akıntının öneminde rol oynamaz. Bazen tamamen normal bir akıntının miktarı fazla olup, kişiyi telaşlandırabilir, ancak bu durum ciddi bir rahatsızlığı işaret etmez. Vaginal akıntı rengi sarı ve yeşil, kokulu, beyaz parçalar şeklinde ise, yanma, kaşıntı varsa ve cinsel ilişkide sıkıntılara yol açıyorsa genellikle bu durumlarda vajina da enfeksiyon söz konusudur. Akıntının sebebinde genellikle ilk akla gelen etken enfeksiyon meydana getiren mikroplardır.

  Vajinal akıntı kanlı, et suyu renginde ise akla kadın organları kanserleri gelmelidir. Daha az oranda rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri akla gelmelidir.

  Kadın Hastalıkları AkıntıAkıntının özellikleri

  Akıntının özellikleri yani rengi, kokusu ve yoğunluğu bize içinde bulunduğumuz durum hakkında yaklaşık bir bilgi verebilir. Mesela tricomonas vaginalis rahatsızlığında Yeşil ve gri tonlarında, köpüklü  bir akıntı ve buna bağlı olarak aşırı yanma kaşıntı var iken, gardnerella vaginalis enfeksiyonunda kötü (bozuk balık kokusu) kokulu ve gri tonlarında bir akıntı vardır. Mantar enfeksiyonlarında ise beyaz parçalar şeklinde bir akıntı, şiddetli yanma ve kaşıntı şikayeti oluşabilir. Akıntı ile birlikte bazen kasık ağrısı ve ateşin olması da iç genital organlarda da enfeksiyon olduğunun habercisidir. 

  Yumurtalık kanallarının kanserinde et suyu renginde bir akıntı ve alt karın ağrısı görülürken, rahim kanserinde ise menopoz sonrası kanama görülebilir yada adet günlerinin dışında da kanama olabilir. Rahim ağzı kanserinde genellikle en önemli belirti ilişki sonrası kanama veya kanlı akıntı vardır, hastalığın ileri safhalarında bu kanlı akıntı kötü kokulu hale döner. Yani kötü kokulu akıntılar mutlaka bir patolojik bir rahatsızlığı işaret eder.

  Akıntıyla bağlı olarak eş tedavisi gerektirmeyen durumlar
  Bakteri ve mantarlarla oluşan rahatsızlıkların hepsinde illaki kadınla birlikte eşinde tedavi olmasına gerek yoktur. Örnek verecek olursak, tricomonas vaginalis enfeksiyonunda eş tedavisi gerekirken, mantar rahatsızlığı bulunan kişilerde genellikle eş tedavisi gerekmez. 

  Kişilerde Bu durum derhal ciddi bir tedavinin başlanmasını gerektiren sağlık sorunudur. Eğer hastada akıntı kanlı ise ve kötü koku varsa kesin olmamakla birlikte rahim ağzı kanseri akla gelmelidir ve hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Buradaki kötü koku dokuların çürümesi nedeniyledir. Kanlı akıntı ile birlikte alt karın ağrısının olması da kadın organ kanserlerini akla getirmeli ve bu durum önemsenerek derhal uzman doktora başvurulmalıdır.

  ]]>
  Gebelikte Kasık Ağrısı Ve Akıntı https://www.akinti.gen.tr/gebelikte-kasik-agrisi-ve-akinti.html Mon, 12 Nov 2018 01:47:36 +0000 Gebelikte kasık ağrısı ve akıntı, gebeliğin ilk aylarında ve gebeliğin son dönemlerinde anne adayını rahatsız etmektedir. Anne adayı gebeliğin ilk aylarında kasık ağrısı ile şikayet ederler. Kasık ağrısı ve akınt Gebelikte kasık ağrısı ve akıntı, gebeliğin ilk aylarında ve gebeliğin son dönemlerinde anne adayını rahatsız etmektedir. Anne adayı gebeliğin ilk aylarında kasık ağrısı ile şikayet ederler. Kasık ağrısı ve akıntının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin bazıları önemsiz bazıları da önem teşkil etmektedir. Gebeliğin ilk günlerinde kasık ağrısı ve akıntı çoğu kadın tarafından hissedilir.

  Gebelikte Kasık Ağrısı Ve AkıntıGebelikte kasık ağrısı ve akıntıların nedenleri, gebeliğin 3-4 aylarında kasık bölgesinde bıçak saplar gibi keskin bir ağrı hissedilir. Bu kasık ağrısı hareket etmekle aniden ayağa kalkmakla birden ağrı şiddetlenebilir. Bunun nedeni rahmin büyümesi ve rahmin etrafındaki bağların gerilmesi neden olarak gösterilmektedir. Rahmin büyümesine bağlı gelişen kasık ağrısı her iki kasıkta oluşmaktadır.Gebeliğin son aylarında oluşan kasık ağrısı doğum sancısı ile karıştırılabilir. Kasık ağrısını kasılmalarda eşlik etmektedir. Kasılmalar çoğalınca ve şiddetlenince mutlaka kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. Doğumun habercisi olabilmektedir. Kasık ağrısını bulantı, kusma, ateş eşlik ederse idrar yolu enfeksiyonuna işaret etmektedir. Anne adaylarında kasığın ve karnın üst kısmında ağrı ve baş ağrısı ve bulantı eşlik ettiği takdirde tansiyon yükselmesinin habercisi olabilmektedir. Gebelikte akıntı rahmin büyümesi ile gebelikten itibaren akıntı anne adaylarının şikayetleri arasındadır. Akıntılar genellikle çok önemli bir sorun olmamakla birlikte tedavi gerektirmez. Bu akıntılar akıntının kokusuna ve rengine göre değişiklik gösterebilir. Akıntının kokulu ve renginin koyulaşması durumunda kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

  Gebelikte kasık ve akıntıların çoğalması halinde kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Erken doğumun habercisi olmakla beraber, tansiyon yükselmesi ve idrar yolu enfeksiyonun da belirtisidir.
  ]]> Kızlarda Akıntı https://www.akinti.gen.tr/kizlarda-akinti.html Tue, 13 Nov 2018 01:18:33 +0000 Kızlarda akıntı, olması gereken durumlar arasında yeri alırken; şeffaf renkli akıntı normal karşılanır. Ergenlik döneminden sonra kızlarda da yumurtlama dönemlerinde akıntılar normal karşılanır. Ancak görülen akıntının Kızlarda akıntı, olması gereken durumlar arasında yeri alırken; şeffaf renkli akıntı normal karşılanır. Ergenlik döneminden sonra kızlarda da yumurtlama dönemlerinde akıntılar normal karşılanır. Ancak görülen akıntının rengi kızlarda oldukça önemlidir. Akıntının rengine göre herhangi bir hastalık olup olmadığı saptanır. Kötü kokulu ve peynirimsi gibi akıntılar gözlenirken; evli olmakla hiçbir ilgisi yoktur. Enfeksiyon ve bakterilere bağlı oluşan akıntılarda kızların da tedavi edilmesi gerekir. Günümüz şartlarında tedavi edilmesi oldukça kolay olurken, yapılan ultrasonografi yöntem ve muayeneler sayesinde akıntının asıl nedeninin saptanması gerekir. Böylelikle kızlarda bulunan akıntının değerlendirilmesi gerekir. Özellikle hormonal değişimler sebebiyle adet kanamaları başladıktan sonra birtakım değişiklikler meydana gelir. Zararlı bakterilere karşı vücutta savunma görevi olan iyi huylu basiller bulunurken; bunların atılması akıntı şeklinde olur. Adet dönemine yakın kızlarda akıntının miktarı artar ve sümük gibi uzayan şeffaf kokusuz olan bir akıntı meydana gelir. Diğer şekilde bulunan akıntıların tedavi edilmesi gerekir.

  Kızlarda AkıntıKızlarda akıntıya neden olan mantar enfeksiyonu

  Kızlarda görülen mantar enfeksiyonu kaşıntı ile beraber süt kesiği şeklinde olurken; genital bölgede ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Bu enfeksiyon üst solunum yolu enfeksiyonu veya vücudun herhangi bir yerinde oluşan enfeksiyon ile meydana gelir. Mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılan antibiyotikler ile bu bölgede bulunan mantarın geçmesi gözlenir. Kızlarda görülen mantar enfeksiyonu o bölgede aşırı kaşıntıya, huzursuz eden kötü kokulu akıntıya neden olurken; vakit kaybedilmeden jinekolojik muayene edilmesi gerekir. Doktorun verdiği ilaçlar sayesinde bu bölgede bulunan mantarın geçmesi sağlanır. Alerjik sebeplerden dolayı mantar hastalığı kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple kızların kullandığı iç çamaşırlarına dikkat etmesi ve o bölgenin hijyenini sağlaması önemlidir. Bu bölgede kaşıntıya sebep olacak kılların temizlenmesi gerekir. Ayrıca kokulu sabun gibi kimyasal maddelerle bu bölgenin temizlenmemesi gerekir. Çünkü bu bölge hassas olduğu için aşırı kaşıntı oluşmasına neden olur. Kızlarda bulunan mantar enfeksiyonunda doktorun vereceği ilaçlar ile bu bölgenin tedavi edilmesi sağlanır.

  Kızlarda kokulu akıntı 

  Kızlarda da görülen kötü akıntının nedeni bakteriyel vajinit bulunması ile alakalıdır. Akıntısında kokmuş balık gibi kötü kokular gelmesi ile kişinin vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Vajinal penetrasyon olmadan sürtünme yolu ile enfeksiyonlar vücuda girebilir. Vajinada idrar yolu çıkışında anal bölgeye yakın yerlerde koli basili vajinal enfeksiyonlar bulunur. Özellikle tuvalet sonrası temizliğinin yanlış yapılması sebebiyle kızlarda da bu hastalık görülür. Tuvalet temizliğinde arkadan öne doğru o bölgenin yıkanması vajina bölgesinde enfeksiyon olmasına neden olur. Oysa doğru kullanımın önden arkaya doğru bu bölgenin yıkanması şeklinde olması gerekir. Ayrıca açık tuvaletlerin kullanılması ile kızlara da bu enfeksiyonun geçtiği gözlenir. Kızlarda görülen enfeksiyonun nedenleri arasında iç çamaşırı değiştirme de bulunan aksaklık gibi sebeplerden dolayı vajinada enfeksiyonlar olduğu gözlenir. Kötü kokulu akıntı vajinal bölgede bulunan enfeksiyonlarda vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir. Kızlarda yapılacak ultrasonla muayenelere ve verilecek ilaçlarla bu bölgede bulunan şikayetlerin giderilmesi sağlanır. Kızların jinekolojik muayenelerden korkmamaları gerekir. Çağdaş teknolojileri ile beraber yapılacak zararsız müdahaleler ile o bölgenin tedavi edilmesi mümkündür.
  ]]>
  Adet Sonrası Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/adet-sonrasi-kahverengi-akinti.html Wed, 14 Nov 2018 00:04:30 +0000 Adet sonrası kahverengi akıntı, Adet döneminin son zamanlarında görülen bir akıntıdır. Bu akıntının rengi kişinin adet döngüsüne vajinal yapısına ve evresine göre değişiklik gösterebilir. Kadınlarda yumurtlama dönemin Adet sonrası kahverengi akıntı, Adet döneminin son zamanlarında görülen bir akıntıdır. Bu akıntının rengi kişinin adet döngüsüne vajinal yapısına ve evresine göre değişiklik gösterebilir. Kadınlarda yumurtlama döneminin adet döngüsü öncesi mukus üretimi en yüksek seviyededir. Yumurtlama işlemi bittikten sonra ise ortalama %30 daha fazladır. 

  Adet sonrası kahverengi akıntı, kimi zaman normal kimi zamanda normal olmayan durumlardan gerçekleşebilir burada dikkat edilmesi gereken gelen akıntının ne kadar sürdüğü ve rengindeki değişimlerdir. Ancak kişilerin bu akıntıları hekimlerine göstermeleri ve tanı konulabilmesi için muayene olmaları gerekmektedir. Belki sıradan adet döngüsünde önceki adetten kalan ölü hücrelerden ve dokulardan kalan artıklardır. Daha ciddi bir hastalığın ilk belirtileridir. O yüzden akıntı deyip yada adet sonrası herkeste olan bir şey deyipte baştan savılmamalıdır. 

  Adet Sonrası Kahverengi AkıntıAdet sonrası yaşanan kahverengi akıntının nedenleri;
  • Rahim içerisindeki ölü hücreler,
  • Geciken adet döngüsü,
  • Rahim içinde kalan ve pıhtılaşan kan belli başlı sebepleridir. 
  Adet sonrası kahverengi akıntı, ilk yaşandığında ve her adet döneminin sonunda görülüp tedirgin ettiği halde hiçbir zaman ciddiye alınmaz ve önemsenmez. Bu yanılışı bilinçli bilinçsiz birçok bayan yapar. Ama bu kahverengi akıntının görünmesi ve renginin değişmesine göre mutlaka jinekoloğa görünmesi gerekir. Her kadının doğasında bu akıntı vardır.

  Oluşan akıntı eğer ki belli başlı vajinal bölgede farklı belirtiler gösteriyorsa bu daha ciddi bir durum olduğunu gösterir. Her türlü olasılık değerlendirilmeli ve jinekoloğa mutlaka gidilmelidir. 

  Vajinal bölgede adet sonrası kahverengi akıntı ile birlikte kaşıntı yanma ağrı ve şişlik yapıyorsa ve bu durum devamlılığı var ise sağduyulu her insan gibi gereken önlemler hekiminiz tarafından kontrol edilerek tedavi edilmelidir. 

  Kahverengi akıntı dediğimiz adet sonrasından çok sonraki haftalarda da görülebilir. Adet sonrası kahverengi akıntılar kimi zaman adet döneminden sonra rahim içerisinde kalan eski kan hücrelerinin sıvı olarak dışarı atılmasıdır. Bu durum çok normaldir. Rahim içerisinde adet bittikten sonra bile içeride kan hücreleri kalabilir ve vajinal sıvı belirli bir süre sonra bu içeride kalan ölü kan hücrelerini akıntı haliyle dışarı atar. Adette rahim içerisinde kalan ölü kan hücreleri 1-2 hafta içerisinde içeride kaldığından içeride pıhtılaşma olur ve dışarı atılamaz içeride kalan bu kan vajinal sıvının etkisiyle akışkan bir hal alır ve vajinal sıvı ile karıştığında da kahverengi bir hal alır. bu tür durumlar her ne kadar sıradan gözükse de biz kadınların mutlaka bu gelen akıntıyı tahlil ettirmesi önemlidir. İleride daha büyük sıkıntılar yaşanmasını engeller.

  Adet sonrası kahverengi akıntıda diğer dikkat edilmesi gerekenler;
  Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntıyı gözleyerek sorunun kökünü bulabiliriz. yine burada en önemli etken ne kadar zaman sürdüğüdür. bu adet dönemi sonrası bir temizlenme diye düşünüyorsanız o zaman belli bir zaman sonra durması ve bitmesi gerekir. Halen devam ediyor ise bu başka bir hastalığın habercisi olabilir. Vakit geçirmeden jinekolog hekiminizle görüşüp akıntının tahlil ve analizleri yapılarak tanının konması gerekir ve tedavisi yapılır. Bu akıntıların giderilmesinde hekiminiz çok basit tedavi yöntemleri uygulayabilir. 

  Adet sonrası akıntının tedavi edilme şekilleri;
  • Beslenmede değişiklik yapar.
  • Takviye kullanımlar verir.
  • Ameliyat olabilir.
  • Kemoterapi ve rahim kanseri teşhisi için testler yapılır yada çeşitli tıbbi testler yapılır. Sonrasında da konulan tanı üzerinden tedavi süreci başlar. 
  • Adet Bitiminde Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/adet-bitiminde-kahverengi-akinti.html Wed, 14 Nov 2018 07:17:54 +0000 Adet Bitiminde Kahverengi Akıntı, Vajinal akıntı sağlıklı her kadının adet döneminin bir parçasıdır. Adet dönemi her kadına göre farklılık göstermektedir.Yumurtlama evresinden önce, adet döngüsünün başında mukus üzer Adet Bitiminde Kahverengi Akıntı, Vajinal akıntı sağlıklı her kadının adet döneminin bir parçasıdır. Adet dönemi her kadına göre farklılık göstermektedir.Yumurtlama evresinden önce, adet döngüsünün başında mukus üzerimi hat safhadadır. Yumurtlama sonrasında ise yaklaşık yüzde 30 daha fazladır. Adet döngüsünün uzun aralığında görülen şeffaf renkli akıntı, normal bir durumdur ve her kadında görülür. Fakat günlük akıntının rengi koyulaşmaya ve koku vermeye başladıysa o zaman bir sorun var demektir. Kişinin en yakın zamanda bir uzman hekime baş vurması doğru olacaktır.

   Adet döneminin başlamasına yakın ve adet bittikten sonra bir miktar kahverengi akıntı görülebilir. Yani adet döneminin sonunda görülen kahverengi akıntı her zaman bir hastalığın habercisi olarak algılanmamalıdır. 

   Adet Bitiminde Kahverengi AkıntıAdet bittikten sonra kahverengi leke görülmesinin nedeni nedir

   Geciken adet dönemi, adet dönemi sırasında ve sonrasında kahverengi, koyu kırmızı bir akıntıya da neden olabilir. Genellikle adet döneminin sonunda gelen kahverengi akıntı, her adet dönemi sırasında adet kanamasını sağlayan rahim mukozasıdır.  Yani dokular ile ilgilidir. Daha eski atıkları, rahim temizlenme sürecinde eskilerin atılıp yerine yenilerinin gelmesi ile kahverengi lekeye neden olmaktadır.

   Bazı durumlarda kahverengi leke rahmin yüzeyinin yaralanmasından veya polipler yüzünden olabilir. Eğer adet kanınızın rengi tamamen kahverengiye dönmüş durumda ise, derinlikli muayene gerektiren bir durumdur. 

   Adet döneminden sonra görülen bazı kahverengi akıntılarda, daha önceden doğum, düşük veya kürtaj benzeri bir müdahale geçirilmedi ise, açığa vuran bir sağlık sorunu da olabilir. Bu sağlık sorunları, tekrarlayan mantar enfeksiyonu, pelvik inflamatuarhastalığı, bakteriyel vajinosis, rahim ağzı kanseri, bel soğukluğu, vajinal siğiller gibi, cinsel yolla bulaşan bir çok hastalığın da habercisi olabilir.
   ]]>
   Geniz Akıntısı Alerji https://www.akinti.gen.tr/geniz-akintisi-alerji.html Wed, 14 Nov 2018 16:27:59 +0000 Geniz akıntısı alerji: Özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan geniz akıntısı birçok insanın hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Grip belirtisi gibi görülen bu rahatsızlık özellikle bahar aylarında polenlerin çıkm Geniz akıntısı alerji: Özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan geniz akıntısı birçok insanın hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Grip belirtisi gibi görülen bu rahatsızlık özellikle bahar aylarında polenlerin çıkmasıyla beraber insanların hayatını cehenneme çevirmektedir. Her insanda geniz akıntısı mevcuttur. Fakat bizler bunun farkına varamayız. Ne zaman geniz akıntısı yoğunlaşır burunda tıkanıklık, nefes almada zorluk yaratmaya başlarsa o zaman bizler bunun farkına varmaya başlarız.

   Geniz akıntısı alerji herhangi bir hastalığında habercisi olabilir. Büyük ihtimalle alerjik nirit söz konusudur. Rahatsızlık halsizlik,burun akıntısı,öksürük ve hapşırma ile görülür. Geniz akıntısı ve burun ile ilgili olan alerjiler günümüzde çağın hastalığı haline gelmiştir. 

   Geniz Akıntısı AlerjiGeniz akıntısı alerjisinin nedenleri:
   • Mevsim geçişleri
   • Polenler
   • Sigara kullanmak ve sigara içilen ortamlar da kalmak
   • Açık parfümler
   • Deterjan ve Çamaşır suyu kokusu
   • Az miktarda sıvı tüketimi
   Alerjik geniz akıntısı geçici bir dönemdir. Fakat bir hekime başvurmakta fayda vardır. Rahatsızlık kronikleşirse eğer hasta uzun süre tedavi olmak zorunda kalabilir. Geniz akıntısı tedavisi sırasında burun spreyleri ve ilaçlar kullanılır. İlaçlar hastayı rahatlattığı için şikayetleri azalmaya başlar. Burnun tuzlu su ve bu tarz karışımlarla yıkanması da hastayı rahatlatır. Alerjik geniz akıntısından korunmak için sigara, parfümlü deterjanlar sabunlar, aşırı tüylü kıyafetler, peluş gibi tüylü oyuncaklar, toz toplayan halılar vb. burnumuza kaşıntı yapacak ve burun içindeki mukozanın kurumasını sağlayacak her şeyden uzak durulmalıdır. Günde en az 2,5 lt  de şu içilmelidir.
   ]]>
   Adet Döneminde Kahverengi Akıntı https://www.akinti.gen.tr/adet-doneminde-kahverengi-akinti.html Wed, 14 Nov 2018 23:33:54 +0000 Adet döneminde kahverengi akıntı, bu akıntı şekli adet dönemlerinde oluşan akıntılar içerisinde yer alır. Adet olmaya başlandığı zaman kanamanın şekli kırmızı ve pıhtılaşmış şekilde kan gelmesiyle beraber gözlenirke Adet döneminde kahverengi akıntı, bu akıntı şekli adet dönemlerinde oluşan akıntılar içerisinde yer alır. Adet olmaya başlandığı zaman kanamanın şekli kırmızı ve pıhtılaşmış şekilde kan gelmesiyle beraber gözlenirken; adet süresinin son iki gününde kesik kesik kahverengi şeklinde akıntı olduğu gözlenir. Bu adet süresinin sonlarına geldiğini gösterir. Adet süresinin ilk günlerinde kahverengi lekeler halinde başlarken, adet döneminin bitimine doğru vücuttan atılmaya devam ettiği için lekeler kahverengi halde devam eder.

   Adet döneminde kahverengi kanamanın yumurtlama ile ilişkisi
   Bayanlarda görülen kahverengi akıntının nedenleri arasında herhangi bir hastalıkla ilişkilendirilmesinin yanı sıra, vücudun işleyişi ile ilgili oluşabilir. Bayanlarda rahimle ilgili bir sorunu olmayan kişilerin yumurtlama hücresinin üretildiği bölümde menstruasyon dönemi bulunur. Bu dönemde rahim içi dokuları her ay yenilenme yapar. Yenileme sürecinde eski olan hücrelerin dışarı atılması sağlanır. Bu dışarı atılma kahverengi akıntı olarak gözlenir. Bu akıntının sebebi hücresel değişikliklerle alakalı olabilir. Adet dönemi suresinde görülen kahverengi lekelenmeler en büyük çoğunluğu vücutta kalarak atılması zaman alan eski hücrelerle alakalıdır.

   Adet dönemine kahverengi kanamanın gebelik ile alakası
   Adet döneminde kahverengi akıntı olması normal olarak gözlenir. Ancak kahverengi akıntının yapısına ve zamanına dikkat edilmesi gerekir. Kişide gözlenen lekelenmeler halinde bulunan kahverengi akıntı yumurtlama döngüsünün doğal işlediğini gösterirken; bazı durumlarda kahverengi akıntı bulunması gebeliğin işareti olarak bulunur. Ayrıca bayanlarda görülen geciken adet dönemlerinde koyu kahverengi lekelenmeler olabilir. Genel olarak bayanlarda görülen yumurtlama zamanı adet döneminin ortalarına denk gelir. Normal adet yerine kahverengi kan şeklinde bulunan kanama gebelikle alakalı olabilir. Bu dönemde cinsel açıdan aktif olan kişilerin gebelik testi yaptırmaları, bu şüphenin gitmesini sağlar. Ayrıca alt karın bölgesinde keskin bir ağrı belirtisiyle ektopik gebelik belirtisi bulunabilir. 

   Adet dönemi kahverengi kanamanın doğum kontrol hapı ile bağlantısı
   Kahverengi akıntı olmasının sebepleri arasında doğum kontrol haplarının kullanımı yer alır. Hormonal değişikliklere sebep olan doğum kontrol hapının adet döneminde kanama sırasında kahverengi akıntı gelmesine neden olduğu belirtilir. Oral kontraseptif kullanılmaya başladıktan sonra 1 ay içinde herhangi bir zamanda kahverengi akıntı oluşması, kadının kendi hormonlarını dengede tutabildiği için ortaya çıkar. Doğum kontrol hapı adet döneminin son zamanlarında kullanıma başlanırsa adet döneminde kahverengi akıntı şeklinde kanama meydana gelir. 

   Adet Döneminde Kahverengi AkıntıAdet döneminde kahverengi kanamanın diğer sebepleri
   Adet sırasında görülen kahverengi akıntı sebepleri arasında enfeksiyon belirtileri de yer alır. Adet zamanında görülen bu akıntı pıhtılaşma şeklinde akıntı ve karın ağrısı gibi problemlerin yanında, kişide aşırı şişkinlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu oluşumlar kişide enfeksiyon bulunduğunun habercisidir. Ayrıca bayanlarda spesifik olarak rahim ve rahim ağzı kanalı dahil mukoza zarının dışarısında oluşan doku büyümesiyle hamileliğe bağlı implantasyon kanaması olarak da bilinen kahverengi kanama gözlenebilir. Bunun yanı sıra ilerleyen yaşlarda menopoz başlangıcı safhasında bulunan kadınlarda kahverengi akıntı şeklinde kanamalar gözlenirken; bu adet süresinin artık kesileceğinin habercisi olarak belirtilir. Kahverengi akıntı olmasının nedenleri rahim ağzı yarası, bakterilerin neden olduğu vajinozis ve pelvik hastalıklar, mantar enfeksiyonları gibi durumlarda adet dönemlerinde kahverengi akıntı olması gözlenir.
   ]]>
   Bebeklerde Burun Akıntısı Ve Öksürük https://www.akinti.gen.tr/bebeklerde-burun-akintisi-ve-oksuruk.html Thu, 15 Nov 2018 00:39:38 +0000 Bebeklerde Burun Akıntısı Ve Öksürük: Bebeklerin vücut yapısı gelişme evresinde olduğu için mikrop kapmaya çok meyillidir. Bebeğin yanında öksürüldüğü zaman veya hapşırdığında hemen hasta olma olasılığı yüksektir Bebeklerde Burun Akıntısı Ve Öksürük: Bebeklerin vücut yapısı gelişme evresinde olduğu için mikrop kapmaya çok meyillidir. Bebeğin yanında öksürüldüğü zaman veya hapşırdığında hemen hasta olma olasılığı yüksektir. Anne sütü az alan veya almayan bebekler de burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklar çok sık görülür. Bebeklerin akciğerleri çok hassas ve gelişme evresinde olduğu için mikrop kapma riski oldukça yüksektir. 

   Bebeklerdeki öksürük dikkate alınmalıdır. Eğer tedavi edilmezse üzerinde kalıcı bir hastalık olarak kalabilir. Öksürüğün şiddetine göre hastalık derecesi değişir. Bebeklerin burun akıntısı bebeğe huzursuzluk ve huysuzluk verir. Kimi bebeğin anne sütü yeterli olmaz. Anne sütün yanında C ve A vitamini de mutlaka alınmalıdır. Bebeklerde görülen burun akıntısı ve öksürük rahatsızlığı hemen ilaç ile tedavi edilmez. İlk olarak doğal yollar ile tedavi edilmeye çalışılır daha sonra eğer öksürüğün şiddeti artarsa ilaç kullanılmaya başlar. 

   Bebeklerin bünyesi gelişme evresinde olduğu için ilaçların dozunu vücut yapısı kaldırmayabilir. Ve ilaçların yan etkisi olarak bebeklerde başka rahatsızlıklar görülebilir. Bebeklerde öksürük veya nezle gibi rahatsızlık görüldüğü zaman pekmez en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Pekmezin yapısı duttan olduğu için besin değeri oldukça yüksektir. Kimi hastalık içinde zaten antibiyotik ilaç olarak kullanılır. Pekmez tabi sadece öksürüğe iyi gelmez. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar içinde ilaç yerine kullanılır.Bebeklerde Burun Akıntısı Ve Öksürük

   Burun akıntısı diğer bir yandan iyi olarak bilinir. Vücudun içerisinde bulunan iltihapları ve mikropları burun akıntısı olarak dışarıya atar. Uzun süren burun akıntısında hemen doktora başvurulmalıdır. Genellikle sonbahar ve ilkbahar mevsiminde bebeklerde nezle gibi rahatsızlıklar görülür. Çünkü havalar bir ısınıp bir soğuduğu için bebekler de havaya göre giydirildiği için çok çabuk hasta olurlar. Öksürük eğer balgamlı şekilde geliyor ise öksürük şurubu kesinlikle kullanılmamalıdır. Balgam şurubunun kullanılması önerilir. Başka bir türlü öksürük boğazı yakacak şekilde geliyorsa ciğerlerin soğuk aldığını gösterir. Öksürüklerin de en kötü olanı bu türüdür.
   ]]>
   Adetten Önce Akıntı https://www.akinti.gen.tr/adetten-once-akinti.html Thu, 15 Nov 2018 07:29:17 +0000 Adetten önce akıntı, ergenlik döneminden sonra menopoz dönemine kadar çoğu kadında görülen bir olaydır. Akıntı rahim ağzı salgılarıyla sayesinde sürekli kendini yenileme şansına sahip olan vajina dokusunda bulunan atık Adetten önce akıntı, ergenlik döneminden sonra menopoz dönemine kadar çoğu kadında görülen bir olaydır. Akıntı rahim ağzı salgılarıyla sayesinde sürekli kendini yenileme şansına sahip olan vajina dokusunda bulunan atıklara verilen isimdir. Bazı akıntılar dikkate alınarak incelenmesi gerekirken bazı akıntılar ise vücudun kendi seyrinde ilerlerken sağlıklı olduğunu gösteren akıntılardır. Akıntılar fizyolojik ve patolojik olmak üzere iki farklı grupta incelenir. Fizyolojik akıntılar vücudun üreme sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için oluşan akıntılar olduğu için ve sağlıklı her kadında görülmesi gereken bir akıntı olduğu için endişelenmeye gerek yoktur. Bu akıntılar adet döneminde döllenemeyen yumurtayı vücuttan atmak için meydana gelmiş adet akıntısı, vajina içindeki yabancı maddelerin içeriye girmeden dışarı atılabilmesi için sürekli salgı üreten mukoza akıntısı ve yumurtlama döneminde görülen akıntılardır. Fizyolojik akıntılar, normal bir durum olarak değerlendirilir.  Patolojik akıntılar ise genital bölgede bir problem olduğunun işaretidir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bu problemler çeşitli bakteri ve mantar enfeksiyonlarının vajinal bölgeye yerleşerek burada çoğalmasıyla oluşan rahatsız edici durumlardır. Patolojik akıntılar genellikle kendi içinde vajina enfeksiyonu olan vajinit, rahim ağzı enfeksiyonu olan cercivit olarak gruplandırılır. Bu akıntılar genellikle idrar yaparken, ilişki sırasında yanma hissine ve ağrıya neden olur. Fizyolojik akıntılar şeffaf yada yarı saydam renkte, elastik bir kıvamda ve kokusuzdur Patolojik akıntılar ise koyu sarı renkte, peynir kesiği gibi kıvamlı ve kokuludur. Akıntılar bazı kadınlarda her gün görülürken bazı kadınlarda ise belli günlerde özellikle adet dönemi öncesinde ve sonrasında görülür. Vajinal akıntılar adet döneminin bir parçasıdır.

   Adetten Önce AkıntıAdetten Önce Pembe Akıntı,
   Pembe akıntılar genel olarak adet dönemi ile bir bağlantısı bulunmaz. Bu durum birçok kadında görülebilir. Sadece bazı zamanlarda adet dönemi öncesine dek gelebilir. O nedenle genelde kadınlar pembe akıntı ile karşılaşınca hamilelik belirtisi olduğunu düşünür. Çünkü embriyonun rahme düşmesiyle rahimde pembe renk kanamaların oluşmasına sebep olur. Bu durumdaki kanamaların rengi genelde pembe olduğu için çoğu tarafında yanlış anlaşılır. Ortaya çıkan pembe akıntı genellikle döllenmiş yumurtanın rahme ilerlemeye çalışmasından kaynaklanan bir akıntıdır. Kadınlarda adet döneminde hormonların değişken yapıları nedeniyle bazı sıvı akıntıları görülebilir. Kadınlarda görülen farklı akıntı türleri arasında pembe akıntılar da yer alır. Bu pembe akıntı kimi zaman bayanlarda farklı renkte de görülebilir. Öyle ki adet öncesi pembe akıntı birçok kadında bünyesel farklılıktan ötürü değişkenlik gösterebilir. Bazı kadınlarda bir gün boyunca sürerken bazı kadınlarda ise birkaç gün boyunca sürebilir. Bazı kadınlarda görülen bu akıntı keskin bir koku da yapabilir.

   Adetten Önce Kahverengi Akıntı,
   Adet öncesi görülen kahverengi akıntı evli yada bekar ayırt etmeksizin hemen hemen her kadında görülebilir. Rutin olarak adet gören bir kadının kahverengi akıntı ile karşılaşması adet döneminin yaklaştığını gösterir. Adet öncesi kahverengi akıntı genç kızlarda ise adet kanamalarının başlangıcını gösterir. Gerçekleşen bu adet kanaması rahim mukozası sayesinde gerçekleşir. Rahmin temizlenme süreci olarak adlandırılan atıkların atılıp daha yenilerinin gelmesiyle  kahverengi akıntılar meydana gelir. Bu durum tıp dilinde eski kanın atılması olarak da bilinir. Ayrıca  doğum kontrol hapları kullanan kadınlardan da adet döneminden önce kahverengi akıntı gelebilir. Tüm bunların  yanı sıra kahverengi akıntı bazen sıkıntılı durumların da belirtisi olabilir. Bazı durumlarda kahverengi vajinal akıntıda görülen doku parçaları tıbbi bir sorunun habercisi olabilir. Kahverengi akıntıya sebep olan tıbbi sorunlar arasında serviks]]> Adete Yakın Akıntı https://www.akinti.gen.tr/adete-yakin-akinti.html Fri, 16 Nov 2018 02:39:41 +0000 Adete Yakın Akıntı, Adet dönemine yaklaşıldığında çok hafif miktarda vajinal akıntının ya da salgının olması çok normal bir durumdur. Çünkü hemen her kadında adete yakın akıntı görülebilmektedir. Bu vajinal ak Adete Yakın Akıntı, Adet dönemine yaklaşıldığında çok hafif miktarda vajinal akıntının ya da salgının olması çok normal bir durumdur. Çünkü hemen her kadında adete yakın akıntı görülebilmektedir. Bu vajinal akıntı yalnızca vajinanın içindeki rahim boynu ile bezeleri tarafından üretimi yapılan sıvıdır. Ayrıca bu sıvı kadın açısından önemli bir amaca hizmet etmektedir.

   Adete Yakın Akıntının Faydaları Adet döneminden önce vajinal akıntının az miktarda gelmesi oldukça normal bir durumdur.  Hemen hemen bütün kadınların adet döngüleri esnasında az miktarda akıntısı olabilmektedir. Bu ak akıntı sadece vajinadaki rahim boynu ile bezelerince üretilen sıvıdır ve bu sıvı önemli bir amaç içindir. Çünkü vajinada akıntı gelmesi halinde vajina duvarında kalan eski hücrelerde bu sıvı ile birlikte dışarı atılmaktadır. Bu sıvı sayesinde vajinanın içi pak ve sağlıklı olmaktadır. Normal ve zararlı olmayan akıntılar çoğunlukla şeffaf ya da süt beyaz rengine sahiptir esnektir ve hafif bir yoğunluğu vardır. Ayrıca, bu tür vajinal akıntılar kokusuz olmak birlikte kaşınma ya da yanma hissi de oluşturmamaktadır. Bunun yanı sıra, adet döngüsü içinde zararsız akıntıların renk ve yoğunluğu üzerinde birtakım farklılıklar olabilmektedir. Adete yakın zamanda gelen akıntıların genellikle normalden biraz daha fazla olduğu gözlenebilir. Normal olan akıntının rengi beyazdır ve şeffaf ya da renksiz de olabilmektedir. Kadınlardan bazılarında yumurtlama döneminde gelen vajinal akıntının yoğunluğu biraz daha artabilmektedir. Ancak genellikle kadınlarda bazen beyaz leke şeklinde olabilen şeffaf ve esnek akıntılarda da artış olabilmektedir.  Bunun sebebi yumurtlama esnasında östrojen seviyesinde artış olmasıdır. Adete Yakın Akıntı

   Adete Yakın Akıntının Zararları

   Normal ve zararsız olan akıntının yanı sıra, beyaz akıntıyla birlikte gelen kaşıntı durumu bir mantar enfeksiyonuna işaret edebilmektedir. Bunun yanı sıra, akıntının kahverengi olması birden fazla hastalığın işareti de olabilmektedir. Akıntının kahverengi olarak gelmesi genellikle eski kan hücrelerinin mevcut olması sebebiyle gerçekleşmektedir. Adet döneminden önce gelen akıntının kahverengi olması genellikle adet döngüsünün başlayacağını işaret etmektedir. Kahverengi akıntının bundan başka anlamlara da gelme olasılığı vardır. Örneğin, vana duvarında ya da rahim boynunda var olan bir gurup hücre olan polipler sebebi ile de kahverengi akıntı gelmesi mümkündür. Polipler tümörlere benzemektedir, ancak polipler genellikle iyi huylu olmakla birlikte kanserli de değildir.

   Adete Yakın Akıntı Belirtileri

   Adet döneminden hemen önce gelen kahverengi vajinal akıntının fetüsün endometriyum dokusuna yerleşmesi halinde meydana gelen kanamadan kaynaklanabileceği gibi implantasyon kanaması sebebi ile de olabilmektedir. Normal döngüsünde ilerleyen adet döneminin başlangıcında bu şekilde bir akıntının ya da lekelenmenin olması halinde bu hamileliğin erken belirtisi olabilmektedir. Bunun yanı sıra bu durum implantasyon kanamasının da belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple teşhis için doktor kontrolünden geçilmesi önemlidir.

   Doğum kontrol haplarının kullanımı da âdete yakın kahverengi akıntı gelmesine sebep olabilmektedir. Bu durum normal bir durumdur ve endişe gerektirmemektedir. Ancak akıntının renginin yeşil ya da sarı olması, akıntının yoğun ve parçalı olması ve kötü kokması gibi belirtilerin görülmesi halinde bunun bir enfeksiyon belirtisi olma olasılığı vardır. Bunun içinde bir jinekologa görünmek gerekmektedir.

   Akıntının normalden fazla artış göstermesinin yanı sıra bununla birlikte gelen kaşıntı, tahriş ile yanma hissi de yine akıntının bir sorundan dolayı olabileceğinin işaretidir. Kaşıntı ve tahrişin yanı sıra eş zamanlı olarak kötü bir kokuda görülmektedir. Bunun yanı sıra adet dönemi öncesinde ya da adet esnasında her ne zaman olursa olsun yeşil ya da sarı renkte bir]]> Devamlı Burun Akıntısı https://www.akinti.gen.tr/devamli-burun-akintisi.html Fri, 16 Nov 2018 05:08:02 +0000 Devamlı Burun Akıntısı, Burun akıntısı olayı, sinüslerin gün içerisinde ürettiği mukusun, üst solunum yolları rahatsızlığından dolayı artması olayıdır. Bu burun akıntısı farklı sebeplerden dolayı bazen üst solunum Devamlı Burun Akıntısı, Burun akıntısı olayı, sinüslerin gün içerisinde ürettiği mukusun, üst solunum yolları rahatsızlığından dolayı artması olayıdır. Bu burun akıntısı farklı sebeplerden dolayı bazen üst solunum yolları enfeksiyonu tedavisi görsek bile akmaya devam eder, bu durum da sürekli burun akıntısı olayını gerçekleştirir. Burun akıntısı yada devamlı burun akıntısı olayı her yaşta kişilerde meydana gelebilir. Burun akıntısı rahatsızlığı üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak yetişkinlerde senede 2-3 defa meydana geliyorsa eğer çocuklarda ise bu sayı senede 7-8 defaya çıkabiliyor. Çocuklarda bu durum genellikle geniz akıntısı, grip, soğuk algınlığı olarak meydana gelir, bunun yanı sıra daha küçük yaşlardaki çocukların çok meraklı olmalarından dolayı burun deliklerine yabancı bir cisim sokabilmeleri de, burun akıntısının devamlılığını sağlayabilir. Önemli olan bu durumun en kısa zamanda tedavi edilmesidir. Çünkü özellikle çocuk yaşlarda burun akıntısının kalıcılığı daha fazla görülür. Eğer erken tedavi edilmezse alerjik bir olaya yada, bu durum ilerideki zamanlarda sinüzite çevirebilir, sinüzit yada alerji genellikle kalıcı bir rahatsızlıklardır. Bu şekilde kalıcı bir hastalığa sahip olmakta, kişinin ömür boyu yaşam kalitesini düşürebilir.


   Devamlı Burun AkıntısıDevamlı Burun Akıntısı İçin Alınacak Tedbirler
   Maalesef devamlı burun akıntısı önlenemez. Fakat devamlı burun akıntısına sahip olmamak için bazı tedbirler alınabilir. Grip yada soğuk algınlığı olduğumuzda, mikrop ve bakterileri kendimizden uzak tutmak için, hijyenimize normalden iki kat daha fazla dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra burnumuzu yıkadıktan sonra mutlaka temiz bir peçete yada havlu ile güzelce kurutmamız gerekir. Zira dikkat etmezsek devamlı burun akıntısının yolunu açmış oluruz. Burnumuzu sık sık tuzlu suyla yıkamak hem sinüslerin açılmasına hemde rahat nefes almamıza yardımcı olacaktır. Eğer burun akıntısı alerjik bir seviyede ise, alerjiyi tetikleyecek şeylerden uzak durmanız gerekmektedir. Genellikle alerjiyi tetikleyecek şeyler, sigara dumanı, hava kirliliği, çeşitli tozlar ve polenlerdir, özellikle bunlardan uzak durmamız gerekir. Eğer durum çoktan sinüzite çevirmiş ise sinüzit içinde, özellikle soğuk kış aylarında başımızı sürekli sıcak tutmamız, banyodan çıktıktan sonra kesinlikle saçımızı kurutma makinesi ile kurutmamız gerekmektedir. Bu sayılanları düzgün bir şekilde yaptığınız taktirde devamlı  burun akıntısının az da olsa önüne geçmiş olursunuz.

   Devamlı Burun Akıntısı Tedavisi
   Devamlı burun akıntısının tedavisi yoktur, sadece burun akıntısının devamlı hale gelmemesi için bir tedavi süreci vardır. Devamlı burun akıntısını azaltmanın yada belli sürelerde durdurmanın yolları vardır. Öncelikle gribal enfeksiyon durumlarında hastalık ayakta geçirilebilen seviyedeyken, evde kendimizde bol C vitamini alarak, özellikle gribal enfeksiyonlara iyi gelen ıhlamur, ada çayı, nane limon, mercanköşk gibi bitki çayları hazırlayabiliriz. Bunların yanı sıra burun akıntısıyla birlikte öksürük varsa eğer, limonlu bal, ballı karabiber, zeytinyağı gibi öksürüğü yumuşatacak şeyler tüketebiliriz. Bu kadar evde uğraşmamıza rağmen burun akıntısının devamlılığı sürüyorsa daha fazla gecikmeden bir doktora gitmemizde yarar vardır. Hastalığın ilerlemesine göre doktorun vereceği antibiyotik ilaçlar, çeşitli boğaz yada burun spreyleri ve eğer baş ağrısı gibi ağrılarınız varsa, ağrı kesiciler bu rahatsızlığı atlatmanıza yardımcı olacaktır. Eğer devamlı burun akıntısı alerjen bir sebepten ileri geliyorsa, özellikle bahar aylarında doktorun ön göreceği alerjik ilaçları kullanmanız gerekmektedir.
   ]]>
   Pembe Akıntı https://www.akinti.gen.tr/pembe-akinti.html Fri, 16 Nov 2018 07:32:06 +0000 Pembe Akıntı, akıntı rahim ağzı salgılarıyla sayesinde sürekli kendini yenileme şansına sahip olan vajina dokusunda bulunan atıklara verilen isimdir. Ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar çoğu kadında görülen Pembe Akıntı, akıntı rahim ağzı salgılarıyla sayesinde sürekli kendini yenileme şansına sahip olan vajina dokusunda bulunan atıklara verilen isimdir. Ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar çoğu kadında görülen bir olaydır. Bazı akıntılar dikkate alınarak incelenmesi gerekirken bazı akıntılar ise vücudun kendi seyrinde ilerlerken sağlıklı olduğunu gösteren akıntılardır. Akıntılar fizyolojik ve patolojik olmak üzere iki farklı grupta incelenir. Fizyolojik akıntılar vücudun üreme sisteminin olağan düzeyde  çalışabilmesi için oluşan akıntılar olduğu için ve sağlıklı her kadında görülmesi gereken bir akıntı olduğu için endişelenmeye gerek yoktur. Bu akıntılar adet döneminde döllenemeyen yumurtayı vücuttan atmak için meydana gelmiş adet akıntısı, vajina içindeki yabancı maddelerin içeriye girmeden dışarı atılabilmesi için sürekli salgı üreten mukoza akıntısı ve yumurtlama döneminde görülen akıntılardır. Fizyolojik akıntılar, normal bir durum olarak değerlendirilir. Patolojik akıntılar ise genital bölgede bir problem olduğunun işaretidir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Patolojik akıntılar genellikle kendi içinde vajina enfeksiyonu olan vajinit, rahim ağzı enfeksiyonu olan cercivit olarak gruplandırılır. Bu akıntılar genellikle idrar yaparken, ilişki sırasında yanma hissine ve ağrıya neden olur. Fizyolojik akıntılar şeffaf yada yarı saydam renkte, elastik bir kıvamda ve kokusuzdur. Patolojik akıntılar ise koyu sarı renkte, peynir kesiği gibi kıvamlı ve kokuludur.  Pembe Akıntı

   Pembe akıntı Nedenleri

   Kadınlar belli dönemlerde pembe renkli akıntılarla karşılaşabilir. İmplantasyon adı verilen pembe renkli akıntı bazı zamanlarda adet dönemi öncesine dek gelebilir. O nedenle genelde kadınlar pembe akıntı ile karşılaşınca hamilelik belirtisi olduğunu düşünür. Çünkü embriyonun rahme düşmesiyle rahimde pembe renk kanamaların oluşmasına sebep olur. Pembe akıntı fallop tüpleri içinde kadın üreme hücresi olan yumurtayla erkek üreme hücresi olan spermin birleşmesi ve bu birleşme sonucu rahmin iç tabakalarına doğru ilerlemesi ile oluşur. Bu ilerleme rahmin iç duvarlarında çok hafif de olsa kanamalara neden olur. 

   Hamilelik durumuna bağlı kadınlarda hormonal salgılardaki değişikliğe bağlı olarak östrojen hormon seviyesinde artışlar görülür. Östrojen hormonu salgılanmaya devam ettikçe rahmin iç zarı da kalınlaşmaya devam eder. Bir süre sonra rahmin iç zarı kırılır pembe bir akıntı meydana gelebilir. Bu periyotta pembe akıntı miktarı östrojen hormonu seviyesi ile paralellik gösterir. Normalde berrak pembe ve yarı akışkan kıvamda olacak şeklinde görülür. Ortaya çıkan pembe akıntı genellikle döllenmiş yumurtanın rahme ilerlemeye çalışmasından kaynaklanan bir akıntıdır. Bu pembe akıntı kimi zaman bayanlarda farklı renkte de görülebilir. Bünyesel farklılıktan dolayı her kadında değişkenlik gösterebilir. Bazı kadınlarda bir gün boyunca sürerken bazı kadınlarda ise birkaç gün boyunca sürebilir. Ancak bazı durumlarda hamilelik belirtisi yanıltıcı bir durum olabilir. Pembe akıntı bazen sıkıntılı durumların da belirtisi olabilir. Bunlar genellikle çeşitli bakteri ve mantar enfeksiyonlarının vajinal bölgeye yerleşerek burada çoğalmasıyla oluşan rahatsız edici durumlardır. Eğer pembe akıntı döl yatağındaki bir bakteriden kaynaklanıyorsa döl yatağı mantarı yaşandığı için de pembe akıntı görülebilir. Kişisel hijyene dikkat edilmediği durumlarda genital bölge sürekli nemli olduğu için mantar oluşumu çok kolay olur.  Ayrıca akıntıda koku varsa bu durumda bir hastalığın haberci olabilir ve tıbbi bir müdahale gerektirebilir. Bunun kesin olarak anlaşılabilmesi için doktor kontrolü gerekir. 

   ]]>