Geçmeyen Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Geçmeyen Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen geniz akıntısı, sürekli olarak tekrarlayan ve insanın yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Geniz akıntısı, çok yaygın olarak görülen ve çok rahatsızlık verici bir durumdur. Burun içindeki bazı bezler sürekli olarak günde 1-2 litre civarında mukus üretirler. Bu gayet normal bir vücut gereksinimidir. Bu üretilen mukusun burun geçişini nemli tutmak, burun zarlarını temizlemek, havayı nemlendirmek ve yabancı parçacıklardan kurtulmak gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır. Eğer üretilen mukus, normalden daha fazla ise bu mukus boğaz ve burun arasında çeşitli bölgelerde birikirler. İşte bu durumda geniz akıntısı oluşmaktadır. Vücudun mukus üretimi sürekli aşırı şekilde oluyorsa, bu da geçmeyen geniz akıntısını meydana getirir. Bu durumda çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.


Geçmeyen Geniz Akıntısının Sebepleri Nelerdir?

 • Sistematik ve sürekliliği bulunan hastalıklara bağlı olarak geniz akıntısı da süreklilik gösterebilir. Kronik akciğer, diyabet ve hipertansiyon bu hastalıklar arasında bulunmaktadır.
 • İleri yaşlarda mukozada tahribat oluşumu nedeniyle geniz akıntısı da uzun süreli bir akıntı halini alabilir.
 • Özellikle mevsim geçişlerinde ve bahar aylarında polenlerin artmasıyla öksürme ve hapşırma isteği ile geniz akıntısı meydana gelir. Ayrıca evdeki tozlar, alerjenler de geçmeyen geniz akıntısına süreklilik kazandırabilir.
 • Sürekli kullanılan ilaçlara bağlı olarak oluşan geniz akıntısı, ilaç kullanımı devam ettiği için devamlılık göstermektedir.
 • Hamilelik süreci gibi hormon değişikliği yaşanan zamanlarda oluşan geniz akıntıları da geçmeyebilir.
 • Yaşanılan yerin çok kuru ve nemsiz olması oluşan salgının şeklini değiştireceği gibi, salgı miktarının artmasını sağlayarak geçmeyen geniz akıntısı oluşturabilir.
 • Sigara kullanımı gibi sürekli alınan zararlı maddelerde burun içindeki tüylerin fonksiyon bozukluğuna sebep olarak geniz akıntısına süreklilik kazandırırlar.
 • Burna kaçan bir yabancı cismin bazı sebeplere bağlı olarak uzun süre çıkarılamaması da geçmeyen geniz akıntısı oluşturabilir.

Geniz Akıntısını Geçirmek İçin Tavsiyeler


Geniz akıntısı oluştuğunda ve özellikle süreklilik halinde mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Doktorun tavsiyelerine uymak ve verilen ilaçları düzenli kullanmak, hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Geniz akıntısı olduğunda süt ve süt ürünlerinden uzak durmak gerektiği söylenmektedir. Bunun sebebi ise süt ürünlerinin mukus kalınlaşması ve aşırı mukus üretimi sağlamasıdır. Doktora gidilemeyen durumlarda evde yapılabilecek tedavi yöntemleri ise şöyledir:
 • Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi geniz akıntısını yok etmek için de bol bol su içmek ve sıvı tüketmek oldukça faydalı bir yöntemdir. Çünkü alınan sıvı, yutak bölgesindeki mukusun rahatlamasına ve azalmasına sebep olmaktadır.
 • Tuzlu su ile yapılan gargara geniz akıntısı için çok kullanılan ve oldukça etkili olan bir yöntemdir. Ilık bir bardak su içine 1 buçuk tatlı kaşığı tuz ilave edilerek, bu karışımla günde üç kez gargara yapmak yeterli olacaktır.
 • Kekik ve tarçın gibi bazı baharatlar, aşırı oluşan mukusu gevşetir ve tahriş olan bölgelerin rahatlamasını sağlayabilir.
 • Sade limon ya da içine limon suyu sıkılan bir içecek boğazı rahatlatmakla birlikte, geniz akıntısını da önemli ölçüde yok etmektedir.
 • Ilık su içine konulan bir çay kaşığı kabartma tozu karıştırılır ve burna az az damlatılır. Bu yöntem mukusu nemlendirerek kolay bir şekilde çıkışını sağlamaktadır.
 • 2 çay kaşığı bal, birkaç damla zencefil suyu ve biraz karabiber eklenerek oluşan karışım ısıtılır. Bu karışımda günde iki kere tüketilirse, geniz akıntısı ve tahriş olan boğaz için çok etkili olmaktadır.
 • Yapılan buhar banyosu da mukusu inceltir ve geniz akıntısını büyük oranda azaltır.

Geçmeyen Geniz Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Açık Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Açık Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yeşil Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akıntı Neden Olur?

Akıntı Neden Olur?

Gebeliğin Son Ayında Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebeliğin Son Ayında Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebeliğin son ayında akıntı, gebeliğin son ayı artık doğum hazırlıklarının başladığı dönemdir. Anne adayları bu ay içinde her türlü belirtiyi önemsemelidir. D[...]

Kokulu Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kokulu Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kokulu akıntı, bu şikâyet bayanların karşılaştığı sıkıntılar içerisinde yer alır. Bu kişilerle bulunan akıntının rengini, kokusu ve yapısına dikkat etmek gere[...]

Bebeklerde Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde geniz akıntısı nasıl geçer, bebeklerde ve çocuklarda geniz eti akıntısı özellikle kış aylarında daha sık, görülen bir rahatsızlıktır. Her mevsim gör�[...]

Adet Yerine Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Yerine Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Yerine Kahverengi Akıntı, Adet yerine kahverengi akıntı genellikle masum nedenlerden dolayı olsa da ara sıra tedavi gerektiren bir durum olmaktadır. Olgun dönemde olan[...]

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir, Burun akıntısı özellikle soğuk havalarda yaşanan bir durumdur. Burun akıntısı havaların soğuması ile ortaya çıkan bazı faktörler [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6