Adet Sonrası Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Adet Sonrası Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Adet sonrası kahverengi akıntı, Adet döneminin son zamanlarında görülen bir akıntıdır. Bu akıntının rengi kişinin adet döngüsüne vajinal yapısına ve evresine göre değişiklik gösterebilir. Kadınlarda yumurtlama döneminin adet döngüsü öncesi mukus üretimi en yüksek seviyededir. Yumurtlama işlemi bittikten sonra ise ortalama %30 daha fazladır.

Adet sonrası kahverengi akıntı, kimi zaman normal kimi zamanda normal olmayan durumlardan gerçekleşebilir burada dikkat edilmesi gereken gelen akıntının ne kadar sürdüğü ve rengindeki değişimlerdir. Ancak kişilerin bu akıntıları hekimlerine göstermeleri ve tanı konulabilmesi için muayene olmaları gerekmektedir. Belki sıradan adet döngüsünde önceki adetten kalan ölü hücrelerden ve dokulardan kalan artıklardır. Daha ciddi bir hastalığın ilk belirtileridir. O yüzden akıntı deyip ya da adet sonrası herkeste olan bir şey deyipte baştan savılmamalıdır.


Adet sonrası yaşanan kahverengi akıntı neden olur?

 • Rahim içerisindeki ölü hücreler,
 • Geciken adet döngüsü,
 • Rahim içinde kalan ve pıhtılaşan kan belli başlı sebepleridir.
Adet sonrası kahverengi akıntı, ilk yaşandığında ve her adet döneminin sonunda görülüp tedirgin ettiği halde hiçbir zaman ciddiye alınmaz ve önemsenmez. Bu yanılışı bilinçli bilinçsiz birçok bayan yapar. Ama bu kahverengi akıntının görünmesi ve renginin değişmesine göre mutlaka jinekoloğa görünmesi gerekir. Her kadının doğasında bu akıntı vardır.

Oluşan akıntı eğer ki belli başlı vajinal bölgede farklı belirtiler gösteriyorsa bu daha ciddi bir durum olduğunu gösterir. Her türlü olasılık değerlendirilmeli ve jinekoloğa mutlaka gidilmelidir.

Vajinal bölgede adet sonrası kahverengi akıntı ile kaşıntı yanma ağrı ve şişlik yapıyorsa ve bu durum devamlılığı var ise sağduyulu her insan gibi gereken önlemler hekiminiz tarafından kontrol edilerek tedavi edilmelidir.

Kahverengi akıntı dediğimiz adet sonrasından çok sonraki haftalarda da görülebilir. Adet sonrası kahverengi akıntılar kimi zaman adet döneminden sonra rahim içerisinde kalan eski kan hücrelerinin sıvı olarak dışarı atılmasıdır. Bu durum çok normaldir. Rahim içerisinde adet bittikten sonra bile içeride kan hücreleri kalabilir ve vajinal sıvı belirli bir süre sonra bu içeride kalan ölü kan hücrelerini akıntı haliyle dışarı atar. Adette rahim içerisinde kalan ölü kan hücreleri 1-2 hafta içerisinde içeride kaldığından içeride pıhtılaşma olur ve dışarı atılamaz içeride kalan bu kan vajinal sıvının etkisiyle akışkan bir hal alır ve vajinal sıvı ile karıştığında da kahverengi bir hal alır. Bu tür durumlar her ne kadar sıradan gözükse de biz kadınların mutlaka bu gelen akıntıyı tahlil ettirmesi önemlidir. İleride daha büyük sıkıntılar yaşanmasını engeller.


Adet sonrası kahverengi akıntıda diğer dikkat edilmesi gerekenler


Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntıyı gözleyerek sorunun kökünü bulabiliriz. Yine burada en önemli etken ne kadar zaman sürdüğüdür. Bu adet dönemi sonrası bir temizlenme diye düşünüyorsanız o zaman belli bir zaman sonra durması ve bitmesi gerekir. Halen devam ediyor ise bu başka bir hastalığın habercisi olabilir. Vakit geçirmeden jinekolog hekiminizle görüşüp akıntının tahlil ve analizleri yapılarak tanının konması gerekir ve tedavisi yapılır. Bu akıntıların giderilmesinde hekiminiz çok basit tedavi yöntemleri uygulayabilir.


Adet sonrası akıntının tedavi edilme şekilleri

 • Beslenmede değişiklik yapar.
 • Takviye kullanımlar verir.
 • Ameliyat olabilir.
 • Kemoterapi ve rahim kanseri teşhisi için testler yapılır ya da çeşitli tıbbi testler yapılır. Sonrasında da konulan tanı üzerinden tedavi süreci başlar.

Adet Sonrası Kahverengi Akıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?

Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı Rengi Nelerdir?

Akıntı Rengi Nelerdir?

Açık Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Açık Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Koyu Renk Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Koyu Renk Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun akıntısı, vücudumuzda çoğu yerinde bulunan maddedir. Birçok görevi faydası bulunan bu malzeme burunda da yararlı ve bir amacı vardır. Mukus bakteri ve tozlara tuz[...]

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte kahverengi akıntı: Birçok anne adayının başına gelen ve psikolojisini bozan bir akıntı türüdür. Bu dönemde artan östrojen hormonu sebebiyle kahverengi ak�[...]

Aşırı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı akıntı, vajinadan fazla miktarda salgılanan akıntıya denir. Renk ve kokusu kadından kadına göre değişir. Kadınlarda aşırı akıntı nedenleri ve bu duruma yol[...]

Gebelikte Kahverengi Sümüksü Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kahverengi Sümüksü Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte kahverengi sümüksü akıntı, hamilelerin birçoğunu rahatsız etmektedir. Kahverengi sümüksü akıntılar çoğu gebeleri endişe etmektedir. Tıbben normal olarak [...]

Sürekli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli burun akıntısı, insanlarda özellikle çocuklarda karşılaşılan bir sorundur. Bu sorun, bazı insanlarda o kadar ilerlemiştir ki neredeyse kişi her gün gripmiş g[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6