Siyah Akıntı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
22 Temmuz 2024

Siyah Akıntı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Akıntı Gelmesi

Kadınlarda görülen siyah akıntı, genellikle bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan kanamadır. Normalde vajinal akıntının rengi saydam veya beyaz olup, akışkan, kokusuz ve yapışkan olmalıdır. Ancak, anormal vajinal akıntı genellikle enfeksiyon, mantar veya bakteriyel vajinoz gibi durumlardan kaynaklanır.

Siyah Akıntının Nedenleri

Siyah renkte gelen vajinal akıntı nadir olsa da, bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Siyah akıntının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Adet Dönemi: Siyah akıntı, adet döneminde veya embriyonun implantasyonundan kalmış eski kan olabilir.
  • Servikal Kanser: Siyah akıntı, bazı durumlarda servikal kansere işaret edebilir.
  • Enfeksiyon: Enfeksiyonlardan kaynaklanan siyah akıntı sancılı ve kokulu olabilir.
  • Yabancı Cisim: Vajina içinde unutulan yabancı bir cisim, kötü koku ve siyah akıntıya neden olabilir.

Anormal Akıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

Herhangi bir anormal akıntı durumunda, gecikmeden doktora başvurulmalıdır. Siyah akıntı sancılı ve kokulu ise, acil olarak uzman bir doktora gidilmelidir. Adet sebebiyle gelen koyu kan, uzun süre servikste kalmış olabilir ve bu kanın vajinadan atılması günler hatta haftalar alabilir.

Hamilelik ve Siyah Akıntı

Eğer hamile bir kadında siyah akıntı görülüyorsa, bu durum endişe verici olabilir ve hemen doktora başvurulmalıdır. Siyah ve kokulu akıntı, bebekte veya annede bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Diğer Nedenler ve Önlemler

Siyah akıntının diğer nedenleri arasında alkol, kafein ve sigaranın aşırı tüketimi yer alır. Sigara içimi, siyah akıntıya neden olabilir ve bu durum akciğerlerde bir hastalığın habercisi olabilir. Siyah akıntı, genç kızlarda da görülebilir ve uzun süreli olması durumunda doktora gidilmelidir.

Siyah akıntı bazen faydalı olabilir çünkü kişinin içinde birikmiş olan pis ve enfeksiyonun bu şekilde atılması sağlanır. Ancak, siyah akıntı hiçbir şekilde normal karşılanmamalı ve kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir.

Sonuç

Siyah akıntı, genellikle ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Bu nedenle, herhangi bir anormal akıntı durumunda gecikmeden doktora başvurulmalıdır. Kadınlar, vajinal sağlıklarını korumak için düzenli olarak jinekolojik muayene olmalı ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni