Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz akıntısı, insanlarda son derece rahatsız edici bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu sorun hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ciddi bir şekilde görülmektedir. Geniz akıntısı, insanlarda sürekli olarak görülmese bile gün içerisinde aniden ortaya çıkan ve genellikle kısa süreli olan bir durumdur. Özellikle kişi herhangi bir solunum hastalığı atlattıktan sonra geniz akıntısı aşırı olacak şekilde artabilmektedir. İnsanların burun içlerinde çok çeşitli bezler bulunmaktadır. Bu bezler, burun içerisinde bulunan bölgelerin sürekli olarak nemli kalmasını sağlamak için belli bir miktarda mukus salgılar, yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir insanda bu mukus miktarı yaklaşık 1-2 litre arasında değişiklik göstermektedir. Bu mukus, nemlendirme işleminin yanında insanlarda ciddi bir savunma mekanizmasıdır. Bazı insanlarda mukusun aşırı bir şekilde salgılanması ve dışarı çıkmadan genizden boğaza akması durumunda geniz akıntısı oluşur. Eğer bu durum normalin daha da üstüne çıkarsa bu durumda geniz akıntısı kişilerde bir sorun haline gelir. Burun içerisindeki bezlerden üretilen mukus, bazı nedenlere bağlı olarak aşırı fazla üretilir ve boğazın iç kısımlarında birikir. Kişi özellikle yatış pozisyonuna geçtiğinde mukus genze akar. Akıntı bazen ayaktayken de meydana geldiği için kişide ciddi olarak rahatsızlıklara neden olur.


Geniz akıntısı neden oluşur?


Geniz akıntısının meydana gelmesine neden olan birçok durum bulunmaktadır. Bu durumlardan biri insanlarda alerjik sorunların bulunmasıdır. Alerjik problemleri olan insanlar, genellikle bahar aylarında alerjiden etkilendikleri için bu durum ciddi bir şekilde geniz akıntısına neden olur. Sorununuz alerjik problemlerse, doktorunuz sizlere gerekli olan bilgiyi verecektir. Bunun yanında insanlarda aşırı geniz akıntısı sorununa neden olabilecek bir diğer durum kadınların gebelik durumlarıdır. Gebelik durumunda hormonların aşırı bir şekilde değişmesi, burun içerisinde bulunan bezleri de etkileyerek mukus seviyesini arttırmaktadır. Bu durumda üretilen mukus ciddi bir şekilde artar ve kişide geniz akıntısı meydana gelir. Geniz akıntısı, kişilerde ciddi sorunlara neden olmayacağı için belli bir yere kadar tedavi edilmese bile sorun çıkarmaz. Eğer geniz akıntısı aşırı fazlaysa bu durum acilen tedavi edilmelidir.


Geniz akıntısı belirtileri nelerdir?

  • Geniz akıntısı olan insanlarda genellikle yatma sırasında boğazdan aşağı mukus sıvısının indiği hissedilir. Mukus sıvısı dışarıdan vücuda giren havayla temas ettiği için genellikle soğuk olur ve bu soğukluk boğazda hissedilir. Bu aslıda geniz akıntısını en belirgin ve en rahatsız edici özelliğidir.
  • Bir diğer belirti ise tabi ki kişide boğucu bir sesin oluşmasıdır. Özellikle geniz akıntısının oluşması sırasında kişi konuşurken sesi olduğundan daha boğuk yani kalın çıkar. Bu belirti ile dışarıdaki insanlar da kişide geniz akıntısı olduğunu anlayabilir.
  • Boğazdan geçen mukus, kişilerde ara ara öksürüğe de neden olur. Bu öksürük direk olarak kuru bir öksürük olduğu için çok ciddi tahrişlere neden olmaz. Fakat kişi için rahatsız edici olabilir.
  • Bazen aşırı mukus salgılanmasına bağlı olarak insanlarda hapşırma durumları görülebilmektedir. Özellikle gürün belli saatlerinde geniz akıntısıyla birlikte hapşırık sorunu oluşabilir. Bu problem direk olarak kişilerde dikkat dağınıklığına neden olacaktır.

Geniz akıntısı için neler yapılabilir?


Geniz akıntısı için yapılabilecek en önemli şey bol sıvı tüketmektir. Çünkü vücuda alınan sıvının çok büyük bir kısmı mukus olarak vücuttan atılır. Bu durumda vücudun ciddi bir şekilde sıvıya ihtiyacı bulunmaktadır. Sizlerde bol bol sıvı tüketerek bu durumu kontrol altında tutabilirsiniz.

Geniz akıntısı için evde yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri de buhar banyosudur. Buhar banyosu yaparak sizlerde boğaz ve geniz bölgesinde bulunan mukusun temizlenmesine etki edebilirsiniz. Bu şekilde aşırı olan mukus incelecek ve geniz akıntısı hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır.

Kesinlikle süt ürünlerinden kaçınmaktır. Sür ürünleri, nazal olarak mukusun kalınlaşmasına ve aşırı bir şekilde üretilmesine neden olur. Sadece süt değil bu durum için peynir, yoğurt ve diğer ürünlerde aynı olumsuz etkiyi yapacaktır.

Bir diğer uygulama tuzlu su ile sık sık ağız içi gargara yapmaktır. Hatta daha etkili olması için burnunuza bir miktar tuzlu su alabilirsiniz. Tuzlu su sayesinde burun içerisinde bulunan bezler, daha kontrollü bir şekilde mukus üretecektir.

Geniz Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geniz Akıntısı Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz akıntısı mide bulantısı, geniz akıntısı birçok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Geniz bölgesinin tıbbi adı nazofarenks'dir. İnsanda doğal olarak bur[...]

Koyu Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Koyu Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Koyu akıntı, kadınlarda yaygın olarak görülen akıntılardan biridir. Bu akıntı tipi gerek rengi ile gerekse yapısı ile kadınlar arasında her zaman merak edilen bir kon[...]

Vajinadan Gelen Beyaz Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinadan Gelen Beyaz Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinadan gelen beyaz akıntı, bayanların hemen, hemen çoğunda vajinal akıntı yaşamları boyunca çok sık karşılaşılan problemlerdir. Bu sebeple çoğu kadında, yaşam[...]

Akıntı Rengi Nelerdir?

Akıntı Rengi Nelerdir?

Akıntı rengi, kadınlarda bulunan akıntılar oldukça normal karşılanır. Genellikle yumurtlama döneminde çoğalan akıntının rengi oldukça önemlidir. Yumurtlama dönemi[...]

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı ve kaşıntı: Rahimde oluşan akıntı ve kaşıntı her bayanın ergenlik döneminden sonra hayatı boyunca bir defa da olsa karşılaştığı bir sorundur. Rahimdeki a[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6