Akıntı Kokması Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Akıntı Kokması Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı Kokması

Akıntı kokması, genital bölgede kötü koku ve rahatsız edici akıntı ile karakterize bir durumdur. Vajinal florada bulunan mikroorganizmalar ve vajinal hücreler, hormonlara yanıt vererek salgı üretirler. Yumurtlama ve adet dönemlerinde bu hücrelerde artış gözlemlenir. Normal bir vajinal akıntı şeffaf ve kokusuz olmalıdır.

Akıntı Kokusunda Yapılacak Testler

Böyle bir şikâyet durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve smear testi yapılmalıdır. Bazı kadınlarda Trichomonas vaginalis gibi patojenler vajinite sebep olabilir, bu da yeşil-gri renkli, köpüklü bir akıntıya neden olur. Gardnerella vaginalis kaynaklı enfeksiyonlarda ise cinsel ilişki sırasında kötü koku spesifiktir ve homojen gri renkli akıntı oluşur. Mantar enfeksiyonları da kötü kokulu akıntıya neden olabilir ve yoğurt kesiği gibi peynirimsi kıvamda akıntı ile kaşıntıya yol açar. Vajinal akıntı tedavi edilmezse çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden smear testi ve uygun ilaç tedavisi ile vajinal enfeksiyonların ve kötü kokuların tedavi edilmesi sağlanmalıdır.

Akıntı Kokusunda Alınması Gereken Önlemler

Akıntılı kötü koku oluşumunu önlemek için bazı tedbirler alınmalıdır. En önemli nokta vajinal bölgenin kuru tutulmasıdır. Dar ve sentetik iç çamaşırlarından kaçınılmalı, hava alabilen pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. İç çamaşırının sık sık değiştirilmesi, hatta akıntısı fazla olanların günde iki kez çamaşır değiştirmesi önerilir. Genital bölgedeki kılların düzenli olarak temizlenmesi gereklidir. Bölgenin her gün ılık sirkeli su ile yıkanması tavsiye edilir. Bol kıyafetler tercih edilerek bölgeyi sıkan kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Kaşıntı vajina için olumsuz bir etken olduğundan, mantar gibi oluşumlara sebep olabilecek kokulardan kaçınılması gerekir.

Akıntı Kokusunu Gidermek İçin Doğal Yöntemler

Vajinal bölgedeki kötü kokuları gidermek için yoğurt tüketmek faydalıdır. Yoğurt içinde bulunan sağlıklı bakteriler, vajinada oluşan enfeksiyonları giderir ve kötü kokuların oluşmasını önler. Kötü akıntıları ve kokuyu gidermek için karbonat kullanılması önerilir. Bir yemek kaşığı karbonatı bir bardak ılık suya ekleyip karıştırarak içmek bu şikâyetleri hafifletir. Ayrıca, günlük banyo suyuna bir yemek kaşığı karbonat ekleyip 20 dakika kadar beklemek kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur. Bu şekilde genital bölgede bulunan enfeksiyon ve kötü kokulu akıntının önüne geçilebilir.

Küveti doldurup içine bir bardak elma sirkesi eklemek de tavsiye edilir. Yarım saat boyunca bu suda beklemek, vajinal bölgede bulunan kötü akıntı kokularının geçmesine yardımcı olur. Ancak böyle durumlarda vakit kaybetmeden jinekolojik muayene yapılması tavsiye edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni