Bebeklerde Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde kulak akıntısı, aslında her bebeğin başına gelebilecek bir durumdur. Aileleri çokça tedirgin eden bu problemin birçok nedeni vardır. Bu nedenle meydana gelen kulak akıntısının nedeninin acilen belirlenmesi, ortaya çıkabilecek olan sorunların kontrol edilmesini sağlayacaktır. Bebeklerde görülen kulak akıntılarında genellikle kulak kiri, irin ya da diğer sıvılar meydana gelir. Bu sıvılar arasında kan da yer alır. Genellikle bebeklerdeki kulak akıntısı, kulaklardan sızan kulak kirleridir. Bu nedenle birçok zaman kulak akıntısı çok ciddi sorunları teşkil etmez. Daha önceden de belirttiğimiz gibi bu durum farklı nedenlerden de kaynaklanabileceği için kesinlikle önemsenmesi gerekir. Bebeklerde kulak akıntısı durumunda birçok zaman akıntı beyaz renkli ve hafif kanlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu akıntı nadiren de olsa sarı renkte olabilir. Meydana gelen bu problem genellikle bebeklerin dış kulağında kalan akıntı kalıntıları ve bebeğin yastığındaki akıntı kalıntılarından ortaya çıkarılmaktadır. Bu akıntılar kuruduktan sonra kabuksu bir yapı alır. Bu nedenle yastık üzerinde sıvı olarak görülmez.


Bebeklerde kulak akıntısının en önemli neden olur?

 • Kulak kanalında oluşan travma: bu durum özellikle düşme sonrasında ya da şiddet gören bebeklerde kafaya alınan darbeler sonrasında oluşmaktadır. Kulak bölgesine gelen darbeler basınç oluşturarak bebeğin kulak yollarının zarar görmesine ve kanamayla birlikte iltihap akıntısına neden olacaktır. Bu durum tedavi edilmezse ya da müdahale edilmezse bebeklerde sağırlık gibi problemlere neden olabilir.
 • Dış kulak kanalındaki bir madde: Bebekler bilinçsiz bir şekilde hareket ettikleri için ellerine aldıkları büyük ya da küçük tüm parçaları ağzına, gözlerine ve burunlarına götürürler. Bu durumda kulağa giren maddeler fark edilmediğinde direk olarak kanama sorunlarına ya da akıntı sorunlarına neden olur. Bu durumda da akıntı, iltihaplar oluşmaktadır.
 • Kanser: Aslında kansere bağlı olarak ortaya çıkan akıntılar bebeklerde çok karşılaşılmamaktadır. Fakat bazı bebeklerde kulak kanseri ya da diğer kötü huylu tümörler sürekli olarak kulak akıntısına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar nedeniyle kulak akıntıları acilen muayene ettirilmelidir.
 • Bebeklerde kulak akıntısı probleminin en basit nedeniyse tabi ki kulakta oluşan enfeksiyonlardır. Oluşan bu enfeksiyonlar, direk olarak bebeklerde asrı akıntılara neden olurlar. Bu akıntılar, günde bir ya da iki kez akıntıya neden olur. Ayrıca enfeksiyonlar ciddi olarak ağrıya neden olduğu için acilen müdahale edilmelidir.
 • Karşılaşılan bir diğer durum ise kulak zarı delinmesidir. Bu neden de genellikle bebeklerde kulağa alınan darbeler sonrasında oluşmaktadır.

Hangi durumlarda sorunun acil olduğunu anlarız?


Eğer bebeğinizin kulağındaki akıntı aşırı kanlıysa ya da akıntı kokuluysa kesinlikle zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Bu durum bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Bunun yanında eğer sorun yaralanma sonrasında ortaya çıkmışsa kulak akıntısı yine çok ciddi bir sorundur. Azı bebeklerde akıntıyla birlikte seslere tepki vermemeye yani işitme kaybı da görülmektedir. Eğer çocuğunuzda bu durumu hissediyorsanız, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.


Neler yapılabilir?


Aslında tıbbi olarak akıntının nedeni tam olarak belirlenmeden önce ailelerin bu duruma herhangi bir ilaçla ya da maddeyle müdahale etmesi son derece yanlıştır. Bunun için bebeklerde kulak akıntısı durumunda ilk olarak bu akıntıların nedenini öğrenmelisiniz. Bebeklerde kulak akıntısı varsa kesinlikle kulak pamuğu kullanmamalısınız. Kulak pamuğu haricinde kulak temizlemek için doktor tavsiyeli olarak kulak temizleyici damlalar kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Kulak Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Kasık Ağrısı ve Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Ağrısı ve Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık ağrısı ve akıntı, günümüzde bayanların en büyük problemidir. Son derece yaygın olarak görülen bu durum, özellikle adet günü öncesinde ve adet günü sonras[...]

Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz akıntısı, insanlarda son derece rahatsız edici bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu sorun hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ciddi bir şekilde görülme[...]

Kokulu Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kokulu Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kokulu akıntı, bu şikâyet bayanların karşılaştığı sıkıntılar içerisinde yer alır. Bu kişilerle bulunan akıntının rengini, kokusu ve yapısına dikkat etmek gere[...]

Koyu Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Koyu Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Koyu sarı akıntı, kadınların en büyük sıkıntılarından biridir rahimde gelen akıntılar. Bunlar kimi Zaman bir hastalığın habercisi olurken kimi Zamanda fizyolojik ol[...]

Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Akıntı, her kadında ve genç kızlarda meydana gelen akıntı tipi hiçbir şekilde kokusu olmayan ve renksiz olan akıntıdır. Çoğunlukla bu görülen akıntı tipi he[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6