Gebelikte Akıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte akıntı, gebelik döneminde birçok anne adayı akıntı gibi problemlere maruz kalabilir. Bu dönemde yaşanan akıntı genelde gebeliğe bağlı olarak yaşanır. Aşırıya kaçmadığı sürece herhangi bir sorun oluşturmaz ve tedaviye gerek duyulmaz. Ancak gebelik döneminde bazen akıntı vajinal enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Vajinal enfeksiyonlar mantar, bakteri ve parazitlerden kaynaklanabilir. Gebelik döneminde yaşanan akıntının normal mi yoksa fizyolojik mi olduğu önemlidir ve bunun anlaşılabilmesi için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.


Gebelikte akıntı ne zaman başlar?


Gebelikte yaşanan akıntı gebeliğin ilk aylarından itibaren başlayarak doğum gerçekleşene kadar sürer. Gebeliğin son dönemlerinde anne adaylarından gelen su bazen akıntıyla karşılaştırılabilir. Bu doğum için acil bir durumdur ve akıntıyla ayrıştırılması gerekir.


Gebelikte akıntı çeşitleri nelerdir?


Gebelik döneminde yaşanan akıntının doktor tarafından tespit edilmesi ve gerekli durumlarda tedavi edilmesi gerekir. Bu dönemde akıntı farklı şekillerde meydana gelebilir. Akıntının rengi, yoğunluğu, kokusu teşhis ve çeşidi için tanıda önemlidir.

Gebelikte yaşanan ve en sık karşılaşılan akıntılar fizyolojik akıntılardır. Fizyolojik olarak gelişen akıntıların rengi şeffaf ve beyaz renkte olabilir. Fizyolojik akıntılar hafif kokulu olabilir. Zamanla akıntının rengi ya da kokusu değişirse mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Gebelikte yaşanan akıntı mantar enfeksiyonuna bağlı olarak gelişebilir. Bu akıntı beyazdır ve genelde vajinada kaşıntıya yol açar. Gebelik döneminde sık karşılaşılan bir akıntı türüdür ve bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı kaynaklanır. Ayrıca hormonlardan da kaynaklı gelişebilir. Gebelikte mantar enfeksiyonu nedeniyle akıntı yaşanıyorsa tedavisinde fitil ve kremler kullanılabilir. Uygulanan tedavi sonrasında akıntı kontrol altına alınsa da tekrarlama olasılığı yüksektir. Gebelikte yaşanan mantar enfeksiyonları bazen önemli bir sorunun habercisi olabilir. Bu nedenle doğum öncesi mutlaka tedavi edilmesi gerekebilir. Aksi halde doğum sonrasında bebekte pamukçuk hastalığı gelişebilir.

Gebelik döneminde yaşanan akıntının diğer bir nedeni de bakteri enfeksiyonudur. Bakteri enfeksiyonu genelde cinsel birliktelikle bulaşan bir enfeksiyon türüdür. Bu nedenle cinsel birliktelik anında partnerin prezervatif kullanması sağlık açısından önemlidir. Bu sayede bakteri enfeksiyonlarından korunmak mümkün olur. Gebelikte oluşan bakteri enfeksiyonu erken doğum gibi riskleri arttırabilir. Tedavi edilmesi anne ve bebek açısından önemlidir.


Gebelikte akıntıdan korunmanın yolları

 • Normal zamanda ve gebelik döneminde çok fazla şekerli besinlerin tüketimi mantar oluşumunu tetikleyerek akıntıya yol açabilir. Bu nedenle özellikle gebelik döneminde aşırı şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Cinsel birliktelik anında korunmak amacıyla kılıf kullanılabilir. Kılıf kullanımı akıntıya yol açan faktörlerin ortadan kalmasına yardımcı olur.
 • Vajinanın asla sabun gibi temizlik ürünleriyle yıkanmaması gerekir. Bölge için üretilmiş özel ürünler kullanılarak bölgenin hijyeni sağlanabilir.
 • Normal dönemlerde ve gebelik dönemlerde vajinal duştan kaçınılmalıdır.
 • İç çamaşırı seçimi mutlaka pamuklu olmalıdır.
 • Vajina için pudra, deodorant ve kokulu tuvalet kâğıdı kullanılmamalıdır.
 • Günlük mutlaka iç çamaşırı değiştirilmelidir.
 • Günlük pet kullanılarak akıntıya çözüm getirilebilir.

Gebelikte akıntı için ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Yaşanan normal akıntının renginde, yoğunluğunda ve kokusunda bir değişiklik fark edilmişse ve yaşanan akıntı rahatsızlık verecek boyutlara ulaşmışsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.


Gebelikte fizyolojik olmayan akıntı neden olur?
 • Uzun süre antibiyotik kullanımı
 • Diyabet hastalığı
 • Islak iç çamaşırı ya da mayo ile uzun süre beklenilmesi
 • Çok dar kıyafetlerin giyilmesi
 • Çok fazla tatlandırıcı kullanılması
 • Klorlu havuzlara girilmesi
 • Cinsel bölgenin hijyeninin yeterince sağlanamaması
 • Başkasının iç çamaşırının kullanılması gebelik döneminde akıntıya yol açan nedenler arasında sayılır.

Gebelikte Akıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Adet Bitiminde Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Bitiminde Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Bitiminde Kahverengi Akıntı, Vajinal akıntı sağlıklı her kadının adet döneminin bir parçasıdır. Adet dönemi her kadına göre farklılık göstermektedir. Yumurt[...]

Ameliyat Sonrası Akıntı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Akıntı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Akıntı, Bir kısım hastalıkların tedavisi amacıyla hasta rahatsızlığının giderilmesi amacıyla kişiler ameliyat olur. Olunan bu ameliyat sonrasında b[...]

İlişki Sonrası Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sonrası Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sonrası Akıntı, ilişki sonrasında görülen akıntılar genellikle herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Normal ilişki sonrasında vajinadan boşalan sıvılar[...]

Adet Yerine Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Yerine Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Yerine Kahverengi Akıntı, Adet yerine kahverengi akıntı genellikle masum nedenlerden dolayı olsa da ara sıra tedavi gerektiren bir durum olmaktadır. Olgun dönemde olan[...]

Sümüksü Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sümüksü Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sümüksü Akıntı, sümük gibi yapışkan kıvamdaki akıntılar genel olarak kadınların sıklıkla şikâyet ettiği sorunlardan bir tanesidir. Sümüksü akıntı, kadınlar[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6