Vajinal Akıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vajinal Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Akıntı: Kadınlar jinekologa çoğunlukla vajinal akıntı ile ilgili sıkıntılar sebebi ile gitmektedir. Vajinal akıntı evli ya da kadın fark etmeksizin tüm kadınların sosyal yaşamları içinde rahatsızlık veren nedenler arasında yer almaktadır.


Vajinal Akıntı Faydaları Nelerdir?


Vajinal akıntı kadınlık hormonunun da etkisiyle rahmin ağzında bulunan servikal bez ve vajen bölgesinde bulunan bezlerden salgılanmakta olan sıvıdır. Bu sıvının faydaları ise şunlardır;
  • Vajenin kaygan olmasını sağlamaktadır ve bu sayede cinsel ilişki daha konforlu olmaktadır.
  • Hareket ederken dudak yerlerinin birbirlerine sürtünmesi ile oluşabilecek tahrişi önlemektedir.
  • Vajinadaki mikropların dışarı atımına yardımcı olmaktadır.
Kadın sağlığı bakımından vajinanın ıslak olması gerekli olan bir şeydir, ancak asıl önemli olan vajinal akıntının bir hastalık sebebi ile mi yoksa normal bir akıntı mı olduğunu belirlemektir.


Fizyolojik (Doğal) Vajinal Akıntı


Kız bebeklerin bazılarında doğumdan sonraki ilk haftada vajinal akıntı olabilmektedir ve bu akıntıda bir araştırmaya gerek duyulmamaktadır. Yaklaşık üç ay içinde de kendiliğinden kaybolmaktadır. İlkokul yaşından küçük kız çocuklarda da yine vajinal akıntılar genellikle tehlikeli olmayan akıntılardır.

Doğal akıntıların yapısı berraktır ve yumurta akını andırmaktadır. Bu akıntılar çoğunlukla kokusuzdur. Ancak bazen ekşi kokulu olabilmektedir. Bu akıntılarda kaşıntı, ilişki esnasında ağrı ya da yanma hissi görülmemektedir. Bu akıntının adet dönemi yaklaştığı zaman kıvamında az miktarda değişiklik olabilmekte ve sıvı halde olabilmektedir. Sıvı halde olmasındaki amaç ise döllenmek için hazır olan yumurtanın daha kolay döllenmesini sağlamaktır. Adet döneminin yaklaşması ile kadınların bazılarında vajinada koku ve akıntı renklerinde koyuluk olabilmektedir. Bunun sebebi âdet kanamasına neden olan hormonlardır. Akıntının normalden daha fazla miktarda gelmesi, görüntüsünde ve yapısında farklılık olması ya da bir enfeksiyondan şüphe edilmesi halinde bir doktor ile görüşülüp gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.


Fizyolojik Olmayan Vajinal Akıntı


Uzun süre devam eden ya da ara ara olan kötü koku yayan vajinal akıntı durumunda vajende yabancı bir cisim olabilme olasılığı vardır. Bu durum çocuk yaştaki kadınlarda nadir olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra, kişinin hijyen bakımından tüm önlemleri alması ve tedavi görmesi halinde akıntının davam etmesi durumunda da aynı durumdan şüphelenilebilir. Ayrıca, bu kadın hastalarda idrar yanması ve sızlama da görülebilmektedir.

Çocuk yaştaki hastalarda vajinada yabancı bir cisim şüphesi varsa ilk olarak ailenin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu durumda yapılacak olan işlem hastanın kızlık zarında hasar oluşmasına sebep olabileceği için dikkat edilmelidir. Ayrıca, işlemin yapılacağı ortamın yeterince temiz olduğundan da emin olunması gerekmektedir.

İlk defa görülen kahverenginde, koyu sarı, yeşil, kötü kokuya sahip idrar esnasında yanma hissi veren, köpüklü ya da normal olmayan kanama gibi belirtilerin görüldüğü bir vajinal akıntı durumu genellikle genital sistemde bir sıkıntı olduğunun işaretidir ve böyle durumlarda hastanın mutlaka bir Uzman doktor ile görüşmesi gerekmektedir. Bu durum genellikle bir genital enfeksiyondan kaynaklanmaktadır.

Akıntının sebebi olan bu genital enfeksiyon genel olarak vajina ile sınırlı olmaktadır. Bunun yanı sıra, bu genital akıntının sebebi rahim ağzında oluşan bir enfeksiyon ya da genital sistemin üst kısımlarında yer alan bir pelvik enfeksiyon olabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra vajinaya ait sebeplerden dolayı da oluşan vajinal akıntının birçok hastalığın sebebi olması söz konusudur. Bu hastalıklardan bazıları mantar enfeksiyonları, trikomonas enfeksiyonları, gardnerella akıntı, pamukçuk, genital herpes vajinitidir. Ayrıca, vajinal akıntının sebebi bir tümör olabilmektedir.

Vajinal akıntının sebep olduğu hastalıkların tedavisi için ilk olarak akıntının sebebinin araştırılması gerekmektedir. Çünkü her akıntının tedavisi de farklı olmaktadır. Vajinal akıntı ile sürülen yaşam kalitesi de düşüktür. Ayrıca bu durumda cinsel hayat etkilenebilmektedir. Bu durumu ciddiye almak kısırlık gibi sonradan doğabilecek kötü sonuçları önlemek için gereklidir.

Vajinal Akıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koyu Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Koyu Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kokulu Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kokulu Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Alerjik Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şeffaf Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Şeffaf Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Beyaz Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Beyaz Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Beyaz Akıntı, kadınların hamilelik dönemimde sıklıkla karşılaştığı bir vajinal akıntıdır. Hamilelik döneminde hormonların olağandan fazla genişleyen[...]

Gebelikte Beyaz Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Beyaz Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte beyaz akıntı, genellikle vajinal akıntı olarak bilinmektedir. Nedeni olarak hamilelik sırasında aşırı derecede genişleyen vajinanın duvarına yaptığı etkidi[...]

Vajinal Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Akıntı: Kadınlar jinekologa çoğunlukla vajinal akıntı ile ilgili sıkıntılar sebebi ile gitmektedir. Vajinal akıntı evli ya da kadın fark etmeksizin tüm kadın[...]

Açık Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Açık Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Açık sarı akıntı: bayanların en dert ettiği ve bir türlü geçmeyen bir sıkıntıdır. Bir kadının hayatı boyunca açık sarı akıntı her zaman olur. Bazen artar baze[...]

Gebelikte Kahverengi Sümüksü Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kahverengi Sümüksü Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte kahverengi sümüksü akıntı, hamilelerin birçoğunu rahatsız etmektedir. Kahverengi sümüksü akıntılar çoğu gebeleri endişe etmektedir. Tıbben normal olarak [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6